statystyki

Ministerialny spór o wyższe pensje dla akademików

autor: Urszula Mirowska-Łoskot14.11.2017, 07:43; Aktualizacja: 14.11.2017, 08:33
Ostateczny kształt regulacji zależy jednak od innych przedstawicieli Rady Ministrów, przede wszystkim od ministra finansów.

Ostateczny kształt regulacji zależy jednak od innych przedstawicieli Rady Ministrów, przede wszystkim od ministra finansów.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się wypracowaniem reguł podnoszenia płac na uczelniach. W jego skład wejdą nie tylko urzędnicy, ale także przedstawiciele akademików i rektorów.

Tak wynika z zapowiedzi, którą złożył wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w trakcie spotkania z przedstawicielami Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego (RSWiN ZNP). Związkowcy zasugerowali powołanie zespołu resortowo-związkowego, który będzie pracował nad określeniem zasad podwyżek.

Ostatnio rząd podnosił płace omawianej grupy zawodowej w latach 2013–2015. Przeznaczył na ten cel ok. 6 mld zł. Od tego czasu wynagrodzenia na uczelniach nie rosną, a w niektórych przypadkach nawet maleją. Na cięcia decydują się zwłaszcza te szkoły, których dotacja zmniejszyła się w wyniku tegorocznej zmiany zasad finansowania uczelni.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StyraNA(2017-11-14 16:46) Zgłoś naruszenie 01

    Rządowi niewolnicy, pogardliwie określani urzędnikami nie mieli podwyżek od 10 lat, nawet o inflację , a dodaje im się stale obowiązków i co z tego, że nie zawsze mądrych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane