Po „Maluchu” czas na „Malucha plus”, czyli więcej pieniędzy na żłobki

autor: Janusz K. Kowalski02.11.2017, 07:32; Aktualizacja: 02.11.2017, 08:42
Polskie gminy zgłosiły zapotrzebowanie tylko na 37,9 tys., choć rzeczywiste potrzeby są większe.

Polskie gminy zgłosiły zapotrzebowanie tylko na 37,9 tys., choć rzeczywiste potrzeby są większe.źródło: ShutterStock

Z roku na rok przybywa miejsc opieki nad małymi dziećmi, ale wciąż w 70 proc. gmin nie ma dla nich ani jednej placówki, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

W ubiegłym roku działało w Polsce 2710 żłobków i ich oddziałów oraz klubów dziecięcych. To o 388 więcej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS.

Nadal jednak na mapie kraju jest bardzo dużo białych plam. Na 2478 gmin tylko w 722 były placówki, które oferowały łącznie 92,5 tys. miejsc dla maluchów. To i tak ponad dwa razy więcej niż przed sześcioma laty, gdy opracowano program rozwoju tych instytucji pod nazwą „Maluch”.

Ten wzrost pozwolił jednak objąć opieką w ub.r. tylko 7,8 proc. dzieci do lat trzech – zaledwie o 1 pkt proc. więcej niż w roku poprzednim. To zdecydowanie za mało. We Francji lub w Belgii ze żłobków korzysta ponad 40 proc. dzieci. Komisja Europejska zaleca, by opieką objąć 33 proc. dzieci do lat trzech. Żeby tak się stało, w żłobkach i podobnych placówkach powinno być u nas ok. 300 tys. miejsc.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • w Płocku administracja i obsługa w tych placówkach(2017-11-06 09:58) Zgłoś naruszenie 21

    z kwalifikacjami i odpowiednim wykształceniem zarabia POniżej najniższej krajowej.Dzieleniem pieniędzy i stanowisk zajmuje się ratusz.POdważając iż w tych placówkach,nie pracują pracownicy samorządowi,oprócz dyrektorów..Gdyz inne placówki urzedu miasta otrzymują nagrody,trzynastki,paczki świąteczne dla pracowników.Żłobki są zaPOmniane.Lecz dyrektorom tych placówek POdwyższono płace o 700 zł.Ratuszowi ludzie z tych placówek POtrzebni są tylko przy wyborach?????????????????///

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane