statystyki

Reforma oświaty: Ilu nauczycieli straciło pracę? Są już najnowsze dane

autor: Artur Radwan10.10.2017, 07:56; Aktualizacja: 10.10.2017, 08:04
Szkoła, nauczyciel, tablica

Wiele zwolnień jest pokłosiem tego, że mamy niż demograficzny, a co za tym idzie, zmniejsza się liczba uczniów.źródło: ShutterStock

Z najnowszych danych Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że pracę straciło 6,5 tys. pedagogów. Ponad 18,5 tys. ma ograniczony wymiar etatu lub pracuje w kilku placówkach.

Dane zostały zebrane na podstawie arkuszy organizacyjnych, które były aktualizowane przez dyrektorów i samorządy we wrześniu. Według ZNP obejmują one około 70 proc. organów prowadzących. Stu procent nie będzie, bo niektórzy włodarze gmin odmawiali udostępniania informacji.

– Nauczyciele pracują na pół, ćwierć lub cząstkę etatu. Ich sytuacja finansowa dramatycznie się pogorszyła, mają o wiele niższe pensje. To także osoby pracujące w kilku szkołach, mówi się, że to nowa kategoria nauczycieli tzw. wędrujących lub objazdowych. Do tego grona należą też osoby, które z powodu reformy przeszły w stan nieczynny – wylicza Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Ponad 2,3 tys. osób zdecydowało się na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne – dodaje.

Zdaniem związkowców oferty pracy, które znajdują się na stronach kuratorium, dotyczą pracy co najwyżej na godzinę, dwie lub trzy tygodniowo. Z danych DGP wynika jednak, że jest też wiele ofert na pełen etat. Najwięcej wakatów jest dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, bibliotekarzy, nauczycieli przedmiotów ścisłych i języków obcych.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • piniusz(2017-10-10 09:07) Zgłoś naruszenie 106

  29 maja 2009r.-3350 zatrudnionych w Stoczni Gdyni otrzyma dziś wypowiedzenia z pracy. Stocznia Gdańsk 2015 r.-Przez niespełna dwa lata ze Stoczni Gdańsk odeszło lub zostało zwolnionych 1500 osób. Załoga liczy dziś około 200 pracowników. Nieraz człowiek miał łzy w oczach, zdarzało się też, że oskarżano mnie o zdradę. Ale nie było innego wyjścia, jak zgodzić się na zwolnienia.itd.Co pan p.Broniarz zrobił by te miejsca pracy uratować,a tych zakładów multum w kraju,gdzie ludzie pracę tracili

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • natttalja(2017-10-10 10:20) Zgłoś naruszenie 815

  Tylko chyba nikt nie zauwazyl, ze jest niz demograficzny i kogo oni maja uczyc? Maja siedziec w pustych klasach i gadac do krzesel i jeszcze bedzie im za to placone?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o(2017-10-10 09:01) Zgłoś naruszenie 612

  czyżby szkoła byla dla nauczycieli, ilu ludzi straciło pracę przez likiwidcję zakłądów i wtedy nie było larum

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Gog(2017-10-11 09:09) Zgłoś naruszenie 40

  Określenie wiele ofert na pełny etat jest nieco mylące - konkretnie ile? 50% mniej? Więcej? W gimnazjach nie pracowali nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, tak więc, to nie jest oferta dla nich. Zresztą - czy nauczyciel zarabia tak dużo, aby przenieść się w inne miejsce i wynająć mieszkanie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane