statystyki

Reforma oświaty: Ilu nauczycieli straciło pracę? Są już najnowsze dane

autor: Artur Radwan10.10.2017, 07:56; Aktualizacja: 10.10.2017, 08:04
Szkoła, nauczyciel, tablica

Wiele zwolnień jest pokłosiem tego, że mamy niż demograficzny, a co za tym idzie, zmniejsza się liczba uczniów.źródło: ShutterStock

Z najnowszych danych Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że pracę straciło 6,5 tys. pedagogów. Ponad 18,5 tys. ma ograniczony wymiar etatu lub pracuje w kilku placówkach.

Dane zostały zebrane na podstawie arkuszy organizacyjnych, które były aktualizowane przez dyrektorów i samorządy we wrześniu. Według ZNP obejmują one około 70 proc. organów prowadzących. Stu procent nie będzie, bo niektórzy włodarze gmin odmawiali udostępniania informacji.

– Nauczyciele pracują na pół, ćwierć lub cząstkę etatu. Ich sytuacja finansowa dramatycznie się pogorszyła, mają o wiele niższe pensje. To także osoby pracujące w kilku szkołach, mówi się, że to nowa kategoria nauczycieli tzw. wędrujących lub objazdowych. Do tego grona należą też osoby, które z powodu reformy przeszły w stan nieczynny – wylicza Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Ponad 2,3 tys. osób zdecydowało się na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne – dodaje.

Zdaniem związkowców oferty pracy, które znajdują się na stronach kuratorium, dotyczą pracy co najwyżej na godzinę, dwie lub trzy tygodniowo. Z danych DGP wynika jednak, że jest też wiele ofert na pełen etat. Najwięcej wakatów jest dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, bibliotekarzy, nauczycieli przedmiotów ścisłych i języków obcych.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • piniusz(2017-10-10 09:07) Zgłoś naruszenie 106

  29 maja 2009r.-3350 zatrudnionych w Stoczni Gdyni otrzyma dziś wypowiedzenia z pracy. Stocznia Gdańsk 2015 r.-Przez niespełna dwa lata ze Stoczni Gdańsk odeszło lub zostało zwolnionych 1500 osób. Załoga liczy dziś około 200 pracowników. Nieraz człowiek miał łzy w oczach, zdarzało się też, że oskarżano mnie o zdradę. Ale nie było innego wyjścia, jak zgodzić się na zwolnienia.itd.Co pan p.Broniarz zrobił by te miejsca pracy uratować,a tych zakładów multum w kraju,gdzie ludzie pracę tracili

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • natttalja(2017-10-10 10:20) Zgłoś naruszenie 815

  Tylko chyba nikt nie zauwazyl, ze jest niz demograficzny i kogo oni maja uczyc? Maja siedziec w pustych klasach i gadac do krzesel i jeszcze bedzie im za to placone?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o(2017-10-10 09:01) Zgłoś naruszenie 612

  czyżby szkoła byla dla nauczycieli, ilu ludzi straciło pracę przez likiwidcję zakłądów i wtedy nie było larum

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Gog(2017-10-11 09:09) Zgłoś naruszenie 40

  Określenie wiele ofert na pełny etat jest nieco mylące - konkretnie ile? 50% mniej? Więcej? W gimnazjach nie pracowali nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, tak więc, to nie jest oferta dla nich. Zresztą - czy nauczyciel zarabia tak dużo, aby przenieść się w inne miejsce i wynająć mieszkanie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane