statystyki

Sześciolatki do pierwszej klasy? Bez przymusu, czyli edukacja według rodziców

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto05.07.2017, 07:59; Aktualizacja: 05.07.2017, 08:27
Brak zgody na reformę obniżającą wiek szkolny był wyrazem nieufności do szkoły.

Brak zgody na reformę obniżającą wiek szkolny był wyrazem nieufności do szkoły.źródło: ShutterStock

W niektórych miastach ponad 16 proc. sześciolatków może trafić do pierwszej klasy. To świadomy i dobrowolny wybór, bo obowiązku już nie ma.

Ogólnopolski odsetek 6-latków, którzy trafili do pierwszych klas we wrześniu zeszłego roku – kiedy znoszono obowiązek szkolny dla tej grupy dzieci – wynosił 18 proc. Nie ma jeszcze oficjalnych danych za ten rok (można spodziewać się ich we wrześniu), ale ze wstępnej sondy przeprowadzonej przez DGP w kilkunastu miastach wynika, że decyzje rodziców w tej kwestii są dzisiaj inne: do pierwszych klas trafi mniej małych dzieci – od pół do niemal 17 proc. – w zależności od regionu.

Szkoła – zło konieczne

Eksperci nie mają wątpliwości, że rodzice powiedzieli wyraźne „nie” reformie mającej wprowadzić obowiązek szkolny dla 6-latków. W praktyce obowiązywała ona rok (wcześniej – w okresie przejściowym – rodzice mieli cały czas wybór), a i tak w tym jedynym obowiązkowym roku dla niemal 30 proc. najmłodszych dzieci rodzice uzyskali odroczenie zwalniające z wysyłania ich do pierwszej klasy. Rok temu nowy rząd zniósł ten obowiązek.

Mimo to została stała grupa rodziców, którzy wysyłają dzieci do szkoły wcześniej, niż wymagają obecne przepisy. – Wzrosła świadomość, że taka możliwość istnieje – mówi Urszula Sajewicz-Radtke z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Gdańsku.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane