statystyki

Losy absolwentów zadecydują o dotacji dla uczelni

autor: Urszula Mirowska-Łoskot29.05.2017, 08:00; Aktualizacja: 29.05.2017, 08:46
Ministerstwo Nauki chce też odejść od rocznego finansowania uczelni.

Ministerstwo Nauki chce też odejść od rocznego finansowania uczelni.źródło: ShutterStock

Pomysł ministerstwa na finansowanie nauki, choć ma jeszcze kilka niewiadomych, podoba się akademikom.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kończy prace nad nową ustawą dla uczelni. – Mamy już przygotowane ok. 60–70 proc. założeń – stwierdził Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w trakcie Narodowego Kongresu Nauki.

Pomocna ELA

Większość kwestii jest już przesądzonych. Np. to, że resort wyodrębni trzy typy uczelni: dydaktyczne, badawcze i badawczo-dydaktyczne. Dla każdej z nich wprowadzi inny algorytm finansowania. Dla uczelni zawodowych (dydaktycznych) dotacja będzie zależała m.in. od losów zawodowych absolwentów. Dane te można uzyskać z systemu ELA (ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych), który na podstawie informacji z ZUS zbiera wiadomości o tym, jak absolwenci danej uczelni i kierunku szybko znajdują pracę i ile zarabiają oraz ilu jest bezrobotnych. Z kolei jednym z czynników branych pod uwagę przy rozdzielaniu pieniędzy dla uczelni badawczo-dydaktycznych byłaby współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Natomiast dotacja dla placówek badawczych w dużej mierze uzależniona byłaby od np. badań naukowych.

Sama idea podoba się akademikom. – Pomysł, aby dotacja dla uczelni uzależniona była od efektu jej prac, jest słuszny. Pod warunkiem, że to będzie jeden ze wskaźników, ale niejedyny – zastrzega prof. Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. – Wykorzystanie danych z systemu ELA jest dobrą propozycją, ponieważ uczelnie dydaktyczne mają za zadanie kształcić w takich zawodach, jakich potrzebują pracodawcy – dodaje prof. Walczyk. Jeżeli absolwenci PWSZ nie znajdują pracy, oznacza to, że albo placówki uczą na kierunkach, których rynek nie potrzebuje, albo jakość kształcenia jest słaba.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane