Doktorat wdrożeniowy ze stypendium i płatnym urlopem

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.04.2017, 18:00
nauka, edukacja, e-learning, biblioteka

84,7 mln zł zapłaci budżet państwa za program „Doktorat wdrożeniowy” w 2021 r.źródło: ShutterStock

Osoby, które zdobędą dorobek wdrożeniowy, pracując np. nad wynalazkiem w przedsiębiorstwie, będą mogły ubiegać się o stopień naukowy doktora. Taka możliwość będzie dotyczyła głównie nauk ścisłych. Tak wynika z poprawek wprowadzonych do rządowego projektu ustawy o stopniach i tytule naukowym. Pracowała nad nim sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży.

Wynika z niego, że powstanie nowy program – „Doktorat wdrożeniowy”. Dzięki niemu osoby, które pracują nad wynalazkiem w firmie i realizują studia trzeciego stopnia w jednostce naukowej, będą mogły otrzymać 2,5 tys. zł stypendium miesięcznie. Będą mogły też liczyć na dodatkowe przywileje, m.in. prawo do urlopu płatnego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie rozprawy doktorskiej czy też zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w egzaminie doktorskim. Program ma zostać uruchomiony jeszcze w 2017 r. Co roku będzie mogło skorzystać z niego nie więcej niż 500 osób. Budżet państwa przeznaczy na niego w tym roku 5 mln zł, w kolejnych będzie on kosztował ponad 80 mln zł rocznie.

W tracie prac nad projektem posłowie wprowadzili kilka zmian. Zrezygnowano z przepisu, zgodnie z którym doktorat można by uzyskać za oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej. Zdaniem posłów ta regulacja jest zbyt szeroka i mogłaby być nadużywana.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Error(2017-04-12 02:55) Zgłoś naruszenie 20

    Dokorat przedewszystkim powinien byc nadawany za wdrozenie do praktyki gospodarczej wlasnej innowacyjnej technologii lub rozwiazania technicznego./niezaleznie od podjecia lub nie studiow III stopnia w instutach naukowych/.Ustawa to kolejny bleff i nadmuchany balon PIS-u.

    Odpowiedz
  • banach steffek(2017-04-12 02:46) Zgłoś naruszenie 10

    Znow pominieto w ustawie mozliwosc doktoryzowania sie najzdolniejszych studentow i absolwentow polskich,ustawa ma charakter kosmetyczny i nic nowego nie wnosi do siermieznej i zabetonowanej kasty naukowej.Wygrala biurokracja.Jednak PIS jest bardzo konserwatywny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane