statystyki

Doktorat wdrożeniowy ze stypendium i płatnym urlopem

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.04.2017, 18:00
nauka, edukacja, e-learning, biblioteka

84,7 mln zł zapłaci budżet państwa za program „Doktorat wdrożeniowy” w 2021 r.źródło: ShutterStock

Osoby, które zdobędą dorobek wdrożeniowy, pracując np. nad wynalazkiem w przedsiębiorstwie, będą mogły ubiegać się o stopień naukowy doktora. Taka możliwość będzie dotyczyła głównie nauk ścisłych. Tak wynika z poprawek wprowadzonych do rządowego projektu ustawy o stopniach i tytule naukowym. Pracowała nad nim sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży.

Wynika z niego, że powstanie nowy program – „Doktorat wdrożeniowy”. Dzięki niemu osoby, które pracują nad wynalazkiem w firmie i realizują studia trzeciego stopnia w jednostce naukowej, będą mogły otrzymać 2,5 tys. zł stypendium miesięcznie. Będą mogły też liczyć na dodatkowe przywileje, m.in. prawo do urlopu płatnego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie rozprawy doktorskiej czy też zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w egzaminie doktorskim. Program ma zostać uruchomiony jeszcze w 2017 r. Co roku będzie mogło skorzystać z niego nie więcej niż 500 osób. Budżet państwa przeznaczy na niego w tym roku 5 mln zł, w kolejnych będzie on kosztował ponad 80 mln zł rocznie.

W tracie prac nad projektem posłowie wprowadzili kilka zmian. Zrezygnowano z przepisu, zgodnie z którym doktorat można by uzyskać za oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej. Zdaniem posłów ta regulacja jest zbyt szeroka i mogłaby być nadużywana.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Error(2017-04-12 02:55) Zgłoś naruszenie 20

    Dokorat przedewszystkim powinien byc nadawany za wdrozenie do praktyki gospodarczej wlasnej innowacyjnej technologii lub rozwiazania technicznego./niezaleznie od podjecia lub nie studiow III stopnia w instutach naukowych/.Ustawa to kolejny bleff i nadmuchany balon PIS-u.

    Odpowiedz
  • banach steffek(2017-04-12 02:46) Zgłoś naruszenie 10

    Znow pominieto w ustawie mozliwosc doktoryzowania sie najzdolniejszych studentow i absolwentow polskich,ustawa ma charakter kosmetyczny i nic nowego nie wnosi do siermieznej i zabetonowanej kasty naukowej.Wygrala biurokracja.Jednak PIS jest bardzo konserwatywny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane