statystyki

Unia dopłaci do pensji polskich badaczy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot09.03.2017, 16:00
Przepisy będą miały zastosowanie z mocą wsteczną do wszystkich projektów realizowanych w ramach programu Horyzont 2020.

Przepisy będą miały zastosowanie z mocą wsteczną do wszystkich projektów realizowanych w ramach programu Horyzont 2020.źródło: ShutterStock

Naukowcom będzie się opłacało wnioskować o unijne granty na badania naukowe. Ich wynagrodzenia mogą wzrosnąć nawet o 20–30 proc.

Korzystne dla Polski zmiany wprowadziła Komisja Europejska w programie Horyzont 2020, w ramach którego naukowcy ze wszystkich krajów Unii mogą się starać o granty na realizację projektów badawczych. Łącznie do rozdania w latach 2014––2020 jest aż 80 mld euro.

– Zmiany są następstwem trwającej od dłuższego czasu dyskusji na temat dysproporcji w poziomie wynagrodzeń oraz niedopasowania zasad dotyczących kosztów osobowych w programie Horyzont 2020 do systemów płacowych funkcjonujących w niektórych krajach członkowskich, m.in. w Polsce – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Obecne zasady wynagradzania naukowców zniechęcały Polaków do wnioskowania o granty w ramach tego programu. Wynikało to z tego, że pensje podstawowe dla badaczy, którzy uzyskają pieniądze z Horyzontu 2020 są ustalane na podstawie pensji, którą otrzymują w placówkach naukowych, w których są zatrudnieni w swoim kraju. Do tego można przyznać wynagrodzenie dodatkowe, maksymalnie do wysokości 8 tys. euro rocznie.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane