statystyki

NASK - fuzja pod okiem minister Streżyńskiej

autor: Sylwia Czubkowska15.03.2017, 07:54; Aktualizacja: 15.03.2017, 10:44
domena, internet

Za dobre osiągnięcia NASK odpowiadała w ogromnej części działalność telekomunikacyjna instytutu, którą na początku tego roku przeniesiono do specjalnie wydzielonej spółki NASK SA.źródło: ShutterStock

NASK zdobywa kolejne uprawnienia. Coraz mniej w nim instytutu badawczego, coraz więcej poważnego rynkowego gracza.

Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa nie jest instytucją znaną z pierwszych stron gazet. Ale jest mimo to niezwykle interesująca. To ten instytut naukowo-badawczy w 1991 r. koordynował podłączenie Polski do internetu i od lat ma monopol na zarządzanie polskimi domenami. Działa w nim NC Cyber, czyli zespół reagowania na incydenty komputerowe, zajmujący się m.in. cywilną ochroną cyberprzestrzeni Polski. NASK pełni także usługi komercyjnego operatora telekomunikacyjnego.

Sporo jak na ośrodek naukowy. Może będzie jeszcze więcej, bo Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało zarządzenie o powołaniu zespołu roboczego, który przeanalizuje celowość i warunki połączenia Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej i innej podległej resortowi jednostki – Instytutu Maszyn Matematycznych. Zespół ma w ciągu dwóch miesięcy wydać minister Annie Streżyńskiej opinię zawierającą ocenę potrzeby włączenia IMM do NASK oraz propozycje warunków operacji.

– Głównym tematem jest tu rozwiązanie problemu, jakim jest dalsze funkcjonowanie IMM, bo choć przed laty był ważny dla informatyzacji, obecnie niespecjalnie radzi sobie na rynku – ocenia Piotr Rutkowski, wiceprezes fundacji Instytut Mikromakro. – Z drugiej strony takie połączenie byłoby kolejnym wzmocnieniem pozycji NASK – dodaje ekspert.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane