Likwidacja gimnazjów: W ósmej klasie będzie mógł uczyć nauczyciel z tytułem licencjata

14.02.2017, 07:00; Aktualizacja: 09.08.2017, 13:45
nauczyciel, tablica

Do tej pory posiadanie tytułu licencjata umożliwiało wykonywanie zawodu nauczyciela w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych.źródło: ShutterStock

W związku z reformą oświaty i przekształceniem sześcioletnich szkół podstawowych w ośmioletnie, Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało projekt rozporządzenia dostosowującego wymagania wobec kwalifikacji nauczycieli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (44)

  • MAGDALENA(2019-04-10 00:02) Zgłoś naruszenie 00

    Wiedza,umiejętność jej przekazywania,dokształcanie,chęć do pracy ,pasja.....licencjat zdany z najwyższą notą więcej wart , niż magister z notą ledwie trójkową.....

    Odpowiedz
  • karim(2018-10-01 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    a mi sié z kolei wydaje, ze na tym forum wylewajá swoje frustracje beztalencia, które poza tytulem magistra nie reprezentujá sobá nic. Ten tytul jak widac to jedyna rzecz, która trzyma je przy zyciu, bo niczym nie sá lepsi od licencjatów. Przede wszystkim tyczy sié to nauczycieli jézyków obcych. Jesli ktos pragnie zdobyc wiedzé jézykowá wylácznie poprzez studia, to powodzenia, nawet po doktoracie bédzie nieukiem. To tak nie dziala. Najczésciej dobrzy nauczyciele, ci którzy majá talent i olbrzymiá wiedzé jézykowá robiá licencjat tylko po to, zeby móc uczyc i tyle, potem sié tym nie przejmujá. Za to miernoty, które po prostu nie znajá jézyka robiá tysiác tytulów, które majá sprawic, ze bédá lepiej odbierani. Wiéc w odpowiedzi na czyjs wczesniejszy post, to raczej wspólczujé dzieciom uczonym sztywnego, nienaturanego jézyka przez tkz. magistrów, którzy nie znajá procesów nabywczych, nie rozumiejá roli akcentów i dwuznacznosci. Powodzenia.

    Odpowiedz
  • MUZYKOMANIAK(2018-06-22 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Szczerze współczuje wszystkim uczniom których uczą nauczyciele po studiach, którzy w życiu oprócz studiowania nic nie robili. W moich okolicach jest facet z kwalifikacjami na nauczyciela muzyki, który grać umie tylko na gitarze i nie zna nut, a muzykę puszcza z magnetofonu a do tego ma zero sukcesów w zawodzie. A obok w kościele siedzi organista, który gra jak wirtuoz, dzieci lgną do niego i chcą śpiewać i to muzykę poważną, czyta partytury, uczy śpiewu, dyryguje dwoma chórami plus orkiestrą, do tego bierze udział z konkursach kompozytorskich i wygrywa, ze scholą wyrywa większość konkursów. Żartem jest to że chłopak nie mógł skończyć studiów bo nie stać go było, a rodzina biedna. Teraz gdy jest możliwość nauczania nie może uczyć bo brak mu papierka, choć talentu i podejścia do dzieci ma więcej niż nie jeden Pan mgr......

    Odpowiedz
  • jajko(2017-08-31 09:20) Zgłoś naruszenie 51

    licencjat to nie takie zagrożenie, jeśli ma "dryg" do nauczania... Jest większy problem. Wraca to złe... znów nauczyciel historii będzie uczyć fizyki, biolog - chemii lub odwrotnie w-fista geografii itd.... Mnie fizyki uczył, historyk, biolog, matematyk.... to była porażka. Proste dodatkowe pytanie i...zero odpowiedzi. Znów w większości podstawówek będzie niski poziom.. Chyba że wójtowie stwierdza, że rozbudować dotychczasowe gimnazjum i bedzie jedna gigantyczna szkoła dla całej gminy... takie molochy jak są w USA...

    Odpowiedz
  • Agata(2017-08-30 10:22) Zgłoś naruszenie 81

    W szkolach podstawowych likwiduja i niemiecki czy wszedzie ?????1 klasa 4 oddzialy ani jedna klasa nie ma j niemieckiego co sie dzieje/////

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kasia(2017-08-30 10:18) Zgłoś naruszenie 81

    NK jezykow obcych licencjat wystarczajacy .duzo praktyk w szkole solidne przygotowanie .

    Odpowiedz
  • uf(2017-08-28 10:51) Zgłoś naruszenie 53

    tytuł nie ma znaczenia. WIEDZA powinna się liczyć. Nie dyplom "nauczyciela"

    Odpowiedz
  • Lepszy nauczyciel ....(2017-08-24 12:58) Zgłoś naruszenie 202

    ..... z licencjatem niźli parlamentarzysta z podstawówką.

    Odpowiedz
  • Zdziwiony(2017-08-24 12:33) Zgłoś naruszenie 115

    Może by wystarczyło świadectwo ukończenia przedszkola ?

    Odpowiedz
  • zodak(2017-05-08 15:17) Zgłoś naruszenie 81

    sddd - najpierw sam/a naucz się pisać, a później wypowiadaj opinie na temat pań po podyplomówce, które aż tak źle uczą - co widać na załączonym obrazku! A może to uczeń był cienki?

    Odpowiedz
  • sddd(2017-04-01 23:14) Zgłoś naruszenie 112

    a ja uwzama ze nawet po podyplomych nie pwinn osie uczyctnz skocnzyla pani podypl i uczy polskiego izleuczy . powinni lob tacy naucz teraz zorboichcocl icncjat albo zwolnieni być itlye

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2017-03-24 17:34) Zgłoś naruszenie 2021

    Licencjat jest wystarczajacy .Magister to tylko napisana praca magisterska.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • re(2017-02-23 08:42) Zgłoś naruszenie 81

    Mili państwo uważam iż edukacji potrzebna jest reforma i to dotyczy również nauczycieli, podstawową wiedzę na której opiera się późniejsza praca nauczycieli w LO, TECH, czy studiach, prowadzić ma Pani po kursie pedagogicznym, to po co studia pedagogiczne?, odchodzimy od specjalistów na rzecz osób które będą chciały dorobić jakiś grosz, bo specjalistom we wszystkich krajach europejskich trzeba godziwie zapłacić, a niewykwalifikowanej kadrze nie. A zarobki w oświacie są ..........

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niuy(2017-02-18 00:53) Zgłoś naruszenie 183

    Za 1789 zł brutto...bo tyle będą zarabiac po podwyżce

    Odpowiedz
  • zosia(2017-02-16 20:47) Zgłoś naruszenie 182

    dlaczego w przedszkolach dyrektorzy sa tak długo, dla nich kadencja tez powinna być tylko dwie tury niech tez popracują z dziećmi a nie tylko wykorzystują innych pracowników stosując mobing

    Odpowiedz
  • zosia(2017-02-16 20:43) Zgłoś naruszenie 2718

    60 -cio latków nauczycieli na emeryturę a miejsca niech zwolnią dla młodych nauczycieli ,którzy poszukują pracy

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • krys(2017-02-15 15:53) Zgłoś naruszenie 1418

    Kiedyś licea pedagogiczne przygotowywały nauczyciela do nauki wszystkich przedmiotów w szkole podstawowej -a dzisiaj co ?? taki mgr nie dorasta t nauczycielowi po LP - do pięt.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pedagog(2017-02-15 13:45) Zgłoś naruszenie 181

    Po co to? Magistrów jest na 10 lat do przodu, a produkcja w tzw. szkołach wyższych wciąż trwa na najwyższych obrotach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • taka_opinia(2017-02-15 09:10) Zgłoś naruszenie 3437

    W szkole podstawowej wiedza licencjata w zupełności wystarczy. Jeśli będzie dobrze przekazana uczniom, to naprawdę nie ma potrzeby mieć mgr przed nazwiskiem.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ofiara dobrej zmiany(2017-02-14 22:18) Zgłoś naruszenie 2710

    No akurat ja się z tego cieszę. Dobra zmiana pozbawia mnie pracy, zaczęłam więc studia licencjackie z języka angielskiego ( w gminie to jeszcze tylko angliści mają szansę na pracę). Jestem mgr muzyki, mam ukończone studia podyplomowe z języka polskiego, nauczania języka angielskiego w przedszkolu i klasach 1-3 (oraz znajomość języka obcego na poziomie B2) i...46 lat. Zabraknie pewnie dla mnie godzin za dwa, trzy lata, więc gdybym teraz miała dodatkowo kończyć pięcioletnie studia dzienne, to...ech, szkoda gadać. Musiałabym chyba do emerytury się kształcić, a zdrowie już teraz mi nawala z powodu nocowania poza domem, nieprzespanych nocy i stresów związanych z ciągłym ocenianiem mnie i egzaminowaniem :(((( Boże, jak ma mam tego dość :(((((((((

    Odpowiedz