statystyki

Likwidacja gimnazjów to nauczyciele bez ochrony - tak jak urzędnicy KAS

autor: Karolina Topolska, Jadwiga Sztabińska11.05.2017, 09:22; Aktualizacja: 11.05.2017, 09:32
Zdaniem ekspertów wygaszanie gimnazjów nie stanowi ani likwidacji pracodawcy, ani przejścia zakładu pracy.

Zdaniem ekspertów wygaszanie gimnazjów nie stanowi ani likwidacji pracodawcy, ani przejścia zakładu pracy.źródło: ShutterStock

Szczególne traktowanie ze względu na ciążę, działalność związkową, wiek przedemerytalny? To bez znaczenia, gdy idzie o zmiany organizacyjne w szkołach i zwolnienia.

Przepisy ustawowe, które wprowadzają reformę oświaty, mówią enigmatycznie o „zmianach organizacyjnych powodujących wygaszenie kształcenia w gimnazjum”. Czy mamy tu do czynienia z likwidacją pracodawcy, a może przejściem zakładu pracy? Pytania te nie są bynajmniej częścią dyskusji akademickiej. Od odpowiedzi na nie zależy bowiem, czy nauczyciele będący pracownikami szczególnie chronionymi przed zwolnieniem (w myśl przepisów ogólnych, głównie kodeksu pracy) mogą spać spokojnie i nie obawiać się redukcji zatrudnienia.

Zdaniem ekspertów wygaszanie gimnazjów nie stanowi ani likwidacji pracodawcy, ani przejścia zakładu pracy. Potwierdza to również Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jego zdaniem przepisy wprowadzające nowe prawo oświatowe stanowią samodzielną podstawę prawną do przejścia nauczycieli gimnazjów do nowych placówek lub ich zwolnienia. Problem w tym, że w regulacjach tych nie ma ani słowa o ochronie przed zwolnieniem grup w szczególnej sytuacji. Powstaje więc pytanie, czy mimo to taka ochrona będzie tu obowiązywać. Opinia większości ekspertów jest druzgocąca: procedura rozwiązywania stosunków pracy zastosowana w ramach reformy wyłącza regulacje ochronne.

Można by rzec: historia lubi się powtarzać. Dopiero co z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku Krajowej Administracji Skarbowej. Tworząc ją, nie zagwarantowano ustawowej ochrony przed zwolnieniem dla osób w szczególnej sytuacji. Ministerstwo Finansów 18 kwietnia poinformowało nas wprawdzie, że mając na celu dobro pracowników, także w wieku emerytalnym oraz kobiet w ciąży, KAS będzie mogła zastosować przepisy kodeksu pracy. Ale trudno przesądzić, jak dalece te deklaracje są wiążące, bo przecież nie wynika to wprost z ustawy.

Co ciekawe, w sferze budżetowej brak ustawowej ochrony przed zwolnieniem, choć może być postrzegany jako naganny pod względem etycznym, co do zasady nie jest sprzeczny z prawem międzynarodowym ani ustawą zasadniczą (co potwierdza Trybunał Konstytucyjny). Dlatego w procesie wygaszania gimnazjów nasz ustawodawca mógł przyjąć specyficzne rozwiązania, wyłączające przepisy kodeksowe. Wymogi co do szczególnej ochrony przed zwolnieniem stawiane są tylko wobec firm prywatnych (zwłaszcza przez przepisy unijne). Jak jednak wymagać przestrzegania przepisów od firm prywatnych, gdy państwo nie świeci przykładem


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • nn(2017-05-11 23:34) Zgłoś naruszenie 60

  co na to ZNP? Gdyby to dotyczyło górników byłaby od dawna ciągła zadyma w Warszawie. Gdy był problem z pielęgniarkami górnicy też stawali w ich obronie. Nie staną w obronie nauczycielek? Gdzie te nauczycielskie związki? Może nauczyciele przejrzą na oczy i przestaną płacić składki?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • qwerty(2017-05-11 10:39) Zgłoś naruszenie 54

  Co to za bzdury ? Kodeks Pracy jest ponad KN. Jak ktoś ma ochronę przedemerytalną to ją ma, niezależnie, jakie są zmiany w oświacie !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • nauczyciel(2017-05-11 16:50) Zgłoś naruszenie 21

  GP nie martwi się o uczniów, za PO to szkoła jest dla ucznia, a nauczyciel to dodatek do systemu edukacyjnego

  Odpowiedz
 • Joh(2017-05-15 08:29) Zgłoś naruszenie 10

  Nic nas nie chroni, w moim gimnazjum wypowiedzenia warunków pracy dostaje 90% zatrudnionych, niezależnie od tego, że 10% przebywa akurat na urlopach macierzyńskich bądź rodzicielskich, są też osoby w ciąży, w wieku przedemerytalnym (okresie chronionym).

  Odpowiedz
 • vsd(2017-05-11 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  który Trybunał Konstytucyjny?

  Odpowiedz
 • Ole(2017-05-20 21:15) Zgłoś naruszenie 00

  Najbardziej żałosne jest to ze chroni się wszystkich społecznych inspektorów, nawet takich którzy uzyskują słabe wyniki w pracy i nic nie robią! Szkoda ze pani minister nic z tym nie robi!

  Odpowiedz
 • Jagoda(2018-01-22 13:37) Zgłoś naruszenie 00

  A jak likwidowali PGR ???

  Odpowiedz
 • Ala(2017-06-16 21:04) Zgłoś naruszenie 01

  I bardzo dobrze ,bo czesto ci chronieni w pracy wykazują się miernymi efektami ! Nareszcie będzie sprawiedliwie!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane