statystyki

Gowin odcina się od pomysłu PiS: Nie będzie pięcioletnich studiów magisterskich

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.01.2017, 07:30; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:09
Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowinźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Nic nie wskazuje na to, by minister nauki przychylił się do obietnicy wyborczej PiS i wprowadził pięcioletnie studia magisterskie dla wszystkich kierunków.

PiS w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał odejście od systemu bolońskiego, który zakłada m.in., że studia dzielą się na trzyletnie licencjackie i dwuletnie magisterskie. Chciał je zastąpić pięcioletnimi studiami magisterskimi (obecnie mogą być w ten sposób prowadzone tylko niektóre kierunki – np. prawo).

5 minus 2

„Sprawą o ważnym znaczeniu jest przywrócenie w dającej się przewidzieć przyszłości zintegrowanych studiów pięcioletnich” – wskazywał PiS w programie wyborczym. Wyjaśniał, że planowana zmiana polega na tym, że student będzie rozpoczynał pięcioletnie studia magisterskie, choć w ich trakcie będzie mógł, po spełnieniu pewnych warunków, ograniczyć się do ukończenia trzyletnich studiów licencjackich. System 3 plus 2 miałby więc zostać zastąpiony systemem 5 minus 2, a studia być nastawione na kształcenie magisterskie. Szkoły z uprawnieniami tylko do kształcenia pierwszego stopnia miały być jednak zachowane – w nich nauka nadal mogłaby trwać trzy lata.

Do tej pory PiS nie zrealizował tych planów. Przypomniał o nich Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Paweł Olszewski, poseł PO.

– PiS argumentował, że przyjęcie modelu bolońskiego, zakładającego między innymi trzy stopnie kształcenia – licencjacki, magisterski i doktorski – nie sprawdziło się. Zapowiadał przywrócenie studiów pięcioletnich. Kiedy nastąpi spełnienie tej obietnicy – zapytał resort nauki Paweł Olszewski.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • inka,były belfer(2017-01-12 09:47) Zgłoś naruszenie 336

    po cholere studia,przeciez bez matury ,nawet kucharka moze zarzadzać panstwem

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Edek(2017-01-12 09:43) Zgłoś naruszenie 3119

    kończą potem tacy, byle jakie "studia licencjackie", w większości zaoczne i się chwalą, że mają "wyższe wykształcenie"...:)

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • EU(2017-01-12 10:15) Zgłoś naruszenie 168

    Minister Gowin ma rację! Prawdziwe studia magisterskie to 5 ,6 lat! Inne rozwiązania są dla "Misiewiczów".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • m.a(2017-01-12 10:23) Zgłoś naruszenie 84

    W Polsce praktycznie statystycznie NIGDZIE nie wprowadzono procesu bolońskiego. Proces boloński to nie podział 3+2. Jest to olbrzymia porażka środowiska akademickiego i dowód, że albo jest całkowicie niekompetentne, albo pojedynczy jego przedstawiciele kierują się wyłącznie swoimi indywidualnymi interesami. Polecam lekturę deskryptorów dublińskich czym miałbyć/jest proces boloński.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • z(2017-01-13 14:26) Zgłoś naruszenie 41

    Niech w końcu zrobią porządek ze studentami, którzy totalnie olewają studia, a i tak nikt ich nie wyrzuci. Na koniec będą mieli ten sam tytuł co osoby cieżko pracującw.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • stanislaw Wolczek(2017-01-12 19:09) Zgłoś naruszenie 35

    Szanowni Polacy juz mamy tyle uczonych ze z matematyka do 1000 nie daj sobie rady !!!!!!! Odwrotnie trzeba zrobic !!!! NA STUDIA TYLKO TYLE ILE GOSPODARKA POLSKA MOZE DAC ZAPLATE MIESIECZNIE 6 TYSIECY na CZYSTO I TYLKO NA ZAMOWIENIE DANEJ ORGANIZACJI CZY PRZEDSIEBIORSTWA .JAK TO ZROBIC .KAZDY RODZIC GDY DZIECKO SKONICZY MATURE SKLADA DO POLSKIGO RZADU -OFERTE :UPRZEJNIE PROSZE O PROPOZYCJE STALEJ PRACY MONIMUM NA 5 LAT DLA MOJEGO DZIECKA W RESORCIE np. PRZEMYSLE , ROLNICTWIE,OSWIACIE,itd RODZIC OTRZYMUJE Z RZADU GWARACJE ZE JEGO DZIECKO BEDZIE PRZYJETE NA STUDIA A POTEM DO PRACY W TAKIEJ BRANZY JAKA WYBRAL !!!!! i NIE BEDZIE ZA WIELE BIUROKRATOW I BEZPRACY LUDZI PROSTO I JASNO .A TERAZ JEST TAK TO ZA DUZO BIUROKRATOW A ZA MALO ROBOTNIKOWSPECJALISTOW itd BAIZEL !!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obywatel(2017-01-13 09:51) Zgłoś naruszenie 32

    Kiedys, jeszcze za komuny, jeden z socjologow francuskich powiedzial, ze chlop polski w znaczeniu rolnik polski jest posrednim ogniwem miedzy czlowiekiem pierwotnym a zachodnim farmerem. Dzisiaj Prof. Joseph Zeira z Izraela twierdzi, ze kazdy rok edukacji pracownika to o 10% wyzsza produktywnosc oraz, ze kombinacja publicznej edukacji i progresywnego podatku to b. dobre rozwiazanie prowadzace do wzrostu gospodarczego. --- Zacznijmy wyciagac wnioski z wypowiedzi madrych ludzi i stosujmy je w zyciu. --- Uwazam, ze matura w Polsce powinna byc obowiazkowa oraz 5-letnie studia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nin(2017-01-13 22:11) Zgłoś naruszenie 10

    a studia II stopnia są łatwiejsze niż I stopnia, integrują absolwentów studiów przerozmaitych, powtarzają treści z I stopnia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz