statystyki

Gowin odcina się od pomysłu PiS: Nie będzie pięcioletnich studiów magisterskich

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.01.2017, 07:30; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:09
Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowinźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Nic nie wskazuje na to, by minister nauki przychylił się do obietnicy wyborczej PiS i wprowadził pięcioletnie studia magisterskie dla wszystkich kierunków.

PiS w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał odejście od systemu bolońskiego, który zakłada m.in., że studia dzielą się na trzyletnie licencjackie i dwuletnie magisterskie. Chciał je zastąpić pięcioletnimi studiami magisterskimi (obecnie mogą być w ten sposób prowadzone tylko niektóre kierunki – np. prawo).

5 minus 2

„Sprawą o ważnym znaczeniu jest przywrócenie w dającej się przewidzieć przyszłości zintegrowanych studiów pięcioletnich” – wskazywał PiS w programie wyborczym. Wyjaśniał, że planowana zmiana polega na tym, że student będzie rozpoczynał pięcioletnie studia magisterskie, choć w ich trakcie będzie mógł, po spełnieniu pewnych warunków, ograniczyć się do ukończenia trzyletnich studiów licencjackich. System 3 plus 2 miałby więc zostać zastąpiony systemem 5 minus 2, a studia być nastawione na kształcenie magisterskie. Szkoły z uprawnieniami tylko do kształcenia pierwszego stopnia miały być jednak zachowane – w nich nauka nadal mogłaby trwać trzy lata.

Do tej pory PiS nie zrealizował tych planów. Przypomniał o nich Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Paweł Olszewski, poseł PO.

– PiS argumentował, że przyjęcie modelu bolońskiego, zakładającego między innymi trzy stopnie kształcenia – licencjacki, magisterski i doktorski – nie sprawdziło się. Zapowiadał przywrócenie studiów pięcioletnich. Kiedy nastąpi spełnienie tej obietnicy – zapytał resort nauki Paweł Olszewski.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • inka,były belfer(2017-01-12 09:47) Zgłoś naruszenie 336

    po cholere studia,przeciez bez matury ,nawet kucharka moze zarzadzać panstwem

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Edek(2017-01-12 09:43) Zgłoś naruszenie 3119

    kończą potem tacy, byle jakie "studia licencjackie", w większości zaoczne i się chwalą, że mają "wyższe wykształcenie"...:)

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • EU(2017-01-12 10:15) Zgłoś naruszenie 168

    Minister Gowin ma rację! Prawdziwe studia magisterskie to 5 ,6 lat! Inne rozwiązania są dla "Misiewiczów".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • m.a(2017-01-12 10:23) Zgłoś naruszenie 84

    W Polsce praktycznie statystycznie NIGDZIE nie wprowadzono procesu bolońskiego. Proces boloński to nie podział 3+2. Jest to olbrzymia porażka środowiska akademickiego i dowód, że albo jest całkowicie niekompetentne, albo pojedynczy jego przedstawiciele kierują się wyłącznie swoimi indywidualnymi interesami. Polecam lekturę deskryptorów dublińskich czym miałbyć/jest proces boloński.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • z(2017-01-13 14:26) Zgłoś naruszenie 41

    Niech w końcu zrobią porządek ze studentami, którzy totalnie olewają studia, a i tak nikt ich nie wyrzuci. Na koniec będą mieli ten sam tytuł co osoby cieżko pracującw.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • stanislaw Wolczek(2017-01-12 19:09) Zgłoś naruszenie 35

    Szanowni Polacy juz mamy tyle uczonych ze z matematyka do 1000 nie daj sobie rady !!!!!!! Odwrotnie trzeba zrobic !!!! NA STUDIA TYLKO TYLE ILE GOSPODARKA POLSKA MOZE DAC ZAPLATE MIESIECZNIE 6 TYSIECY na CZYSTO I TYLKO NA ZAMOWIENIE DANEJ ORGANIZACJI CZY PRZEDSIEBIORSTWA .JAK TO ZROBIC .KAZDY RODZIC GDY DZIECKO SKONICZY MATURE SKLADA DO POLSKIGO RZADU -OFERTE :UPRZEJNIE PROSZE O PROPOZYCJE STALEJ PRACY MONIMUM NA 5 LAT DLA MOJEGO DZIECKA W RESORCIE np. PRZEMYSLE , ROLNICTWIE,OSWIACIE,itd RODZIC OTRZYMUJE Z RZADU GWARACJE ZE JEGO DZIECKO BEDZIE PRZYJETE NA STUDIA A POTEM DO PRACY W TAKIEJ BRANZY JAKA WYBRAL !!!!! i NIE BEDZIE ZA WIELE BIUROKRATOW I BEZPRACY LUDZI PROSTO I JASNO .A TERAZ JEST TAK TO ZA DUZO BIUROKRATOW A ZA MALO ROBOTNIKOWSPECJALISTOW itd BAIZEL !!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obywatel(2017-01-13 09:51) Zgłoś naruszenie 32

    Kiedys, jeszcze za komuny, jeden z socjologow francuskich powiedzial, ze chlop polski w znaczeniu rolnik polski jest posrednim ogniwem miedzy czlowiekiem pierwotnym a zachodnim farmerem. Dzisiaj Prof. Joseph Zeira z Izraela twierdzi, ze kazdy rok edukacji pracownika to o 10% wyzsza produktywnosc oraz, ze kombinacja publicznej edukacji i progresywnego podatku to b. dobre rozwiazanie prowadzace do wzrostu gospodarczego. --- Zacznijmy wyciagac wnioski z wypowiedzi madrych ludzi i stosujmy je w zyciu. --- Uwazam, ze matura w Polsce powinna byc obowiazkowa oraz 5-letnie studia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nin(2017-01-13 22:11) Zgłoś naruszenie 10

    a studia II stopnia są łatwiejsze niż I stopnia, integrują absolwentów studiów przerozmaitych, powtarzają treści z I stopnia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz