Z najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynika, że znaczne spadki liczy osób przystępujących do egzaminów wstępnych odnotuje jedynie korporacja komornicza i radcowska.

Liczba kandydatów, którzy zadeklarowali chęć przystąpienia do egzaminów wstępnych na aplikację zwiększyła się łącznie z 8 460 do 8 656 osób. To efekt podliczenia zgłoszeń, które dotarły do ministerstwa pocztą tradycyjną.

W przypadku aplikacji adwokackiej, liczba osób, która zostanie dopuszczona do egzaminu wstępnego jest niemalże identyczna jak w roku poprzednim – 3 048. Spadków kandydatów nie odnotowała także korporacja notarialna. Tutaj chęć na przystąpienie do egzaminu wyraziło ostatecznie 765 osób przy 767 w 2015.

Przekazane nam najnowsze dane potwierdzają, choć już nie tak gwałtowny spadek liczby osób, które pragną w przyszłości zostać radcami prawnymi. W tym roku do egzaminu wstępnego chce bowiem przystąpić 314 osób mniej w 2015. Czy to oznacza, że zawód radcy prawnego przestaje się cieszyć popularnością?

- Nie widzimy większego problemu w tak niewielkim spadku liczby chętnych. Od lat bowiem liczba kandydatów jaki i samych aplikantów jest bardzo wysoka. Jeśli jednak tendencja spadkowa miałaby się utrzymywać, to dopiero wtedy będziemy mogli się zacząć zastanawiać, czy jest to problem i gdzie szukać jego przyczyny – uspokaja Ewa Stompor-Nowicka, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Resortowe statystyki nie poprawiły natomiast sytuacji związanej z niedoborem chętnych na komorników. Do egzaminu wstępnego chce bowiem ostatecznie przystąpić 372 osoby. Zeszłoroczny test napisało natomiast 601 osób a zdało 387.

Po raz jedenasty 24 września 2016 o godz. 11:00 zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz dziewiąty państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą. Kandydaci napiszą testy jednocześnie w 24 miastach w Polsce.

Według stanu na 8 września 2016 r., do egzaminów dopuszczonych zostało łącznie 8 656 osób, w tym:
- na aplikację adwokacką 3 048 osób,
- na aplikację radcowską 4 471 osób,
- na aplikację notarialną 765 osób,
- na aplikację komorniczą 372 osoby.