Korporacje umoralniają: przyszły adwokat i radca prawny zda egzamin z etyki

autor: Ewa Maria Radlińska13.11.2013, 07:36; Aktualizacja: 13.11.2013, 13:19
książki, okulary, prawo

Minister sprawiedliwości wyznaczył już termin egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2014 r. na 18–21 marcaźródło: ShutterStock

Bez zasad etycznych adwokat czy radca prawny jest zwykłym przedsiębiorcą. Dlatego w nowym egzaminie trzeba będzie się wykazać znajomością i tych zagadnień.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • praktyk(2013-11-13 15:27) Zgłoś naruszenie 10

  tzw. "etyka" to wymówka członkowie samorządu mogli zakazywać potencjalnym rywalom tego, co jest IM wygodne. Chodzi głównie o blokowanie konkurencji dla "starych" mecenasów.

  Jeśli np. że prezes korporacyjnego sądu dyscyplinarnego ciągnie z tego stanowiska 120tys. zł, nie miejmy złudzeń...

  Odpowiedz
 • Karol(2013-11-13 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Gazeta prawna a podaje wprowadzajace w błąd informację:
  "Dotychczas znajomość zasad wykonywania zawodu i zasad etyki nie była weryfikowana na egzaminie adwokackim i radcowskim."

  Otóż znajomość etyki była weryfikowana: ok. 10% pytań testowych to były pytania z etyki i zasad wyk.zawodu radcy prawnego.

  Odpowiedz
 • realnie(2013-11-13 09:49) Zgłoś naruszenie 00

  Wykonywanie każdego zawodu powinno regulować prawo - a nie etyka.
  Co nie jest zakazane prawem - tego żadna etyka nie ma prawa zakazywać. Jeśli przestrzeganie zasad etycznych obłożone jest sankcją - to nie jest już etyka tylko prawo. A prawo obowiązujące mogą tworzy tylko organy przewidziane w konstytucji.
  Etyka zawodowa za której nieprzestrzeganie przewidziano sankcje - to prawo, które nie ma konstytucyjnej podstawy swojego istnienia.

  Odpowiedz
 • kebab(2013-11-13 10:02) Zgłoś naruszenie 00

  W pierwszej kolejności niech podniosą standard szkoleń.
  Tym warto się zająć.
  Jakość szkolenia zamiast najwyższej jakości jest wartości żadnej.
  A egzamin wymagający, nie mówiąc o wewnątrz izbowych.
  Może to część walki z zubożeniem adwokatów ?

  Z etyką młodych ludzi aspirujących do zawodu jest wszystko ok.

  Odpowiedz
 • FK_(2013-11-13 10:36) Zgłoś naruszenie 00

  a to cos zmieni? co najwyzej zamydli...

  Odpowiedz
 • zdegustowany radca(2013-11-13 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  Nie łudźmy się - radca i adwokat to ZWYKLI przedsiębiorcy.Płacą ZUS i podatki, podlegają kontrolom urzędów więc kim mają być - misjonarzami???!!!

  Odpowiedz
 • Obkuty(2013-11-13 15:52) Zgłoś naruszenie 00

  Aż mnie kusi, aby znowu zamieszać w waszym "ogródku" spoglądania na wszystko przez pryzmat tylko prawa.A co ze swobodą umów ? Każda umowa jest obowiązująca i niewzruszalna ? Każdą umowę należy sporządzić , a później jeszcze jej bronić przed sądem ? Niekiedy chciałbym, aby poziom argumentacji np. radcy prawnego skłaniał sędziego do wysłania go jeszcze raz na egzamin.

  Niech się wypowie ktoś spoza tego towarzystwa wzajemnej adoracji ( w zlej wierze, niestety)

  Odpowiedz
 • karmi(2013-11-13 18:35) Zgłoś naruszenie 00

  niestety, z etyką u młodych cieniutko, niejednokrotnie sytuacje są wręcz i oburzające i żenujące, czasami zaś aż dech zapiera z powodu zwykłego elementarnego braku kultury i na sali i poza nią

  Odpowiedz
 • Maria(2013-11-19 14:51) Zgłoś naruszenie 00

  Czy sędzia powinien się wyłączyć od rozpoznawania sprawy karnej w której obrońcą jest jego bliski kolega tzw imieninowy ?
  Czy te same zasady wyłączenia sędziego, co do znajomości z oskarżonym , dotyczą również znajomości z adwokatem?

  Odpowiedz
 • ...(2013-11-25 14:52) Zgłoś naruszenie 00

  Uczyć o etyce czy szkolić to nie znaczy egzekwować.Korporacja nie jest od uczenia jest od egzekwowania etyli u prawników.To pierwsze jes potworną stratą czasu,to drugie obowiązkiem.

  Odpowiedz
 • ...(2014-10-19 13:09) Zgłoś naruszenie 00

  Niezgodne z kodeksami etyki zawodowej sa przepisy ustaw,ktore wymuszaja na adwokatach.radcach.notariuszach oplacanie niewykonalnego ksztalcenia i praktyki aplikantom, by nie dopuscic ich do egzaminow zawodowych przez kilka lat lub to maksymalnie odwlec w czasie.Powoduje to zanizanie poziomi ksztalcenia i wieloletni brak dostepu do wiedzy prawniczej i jej korporacyjnej weryfikacji.O reszcie kosztow czy utraconych zyskow z pracy nie wspomne.Choc nie o pieniadze sie tu tak naprawde rozchodzi...

  Zupelnie niedawno kobiety wywalczyly sobie wejscia na wydzialy prawa czy medycyny,to moze Polakom uda sie wejsc na egzamin adwokacki czy notarialny bez straty czasu, tak by ksztalcenie prawnika bylo etyczne czyli zgodne ze zdolnosciami czy motywacja pretendenta do tego zawodu,a nie zanizalo jego mozliwosci,

  Odpowiedz
 • Maria(2013-11-19 14:45) Zgłoś naruszenie 01

  Czy matka adwokat ,której syn jest aresztowany za oszustwa może pracować w komisji etyki ?

  Odpowiedz
 • leo(2013-11-15 10:34) Zgłoś naruszenie 03

  To zakrawa na śmiech. Środowisko prawnicze jest tak skorumpowane i upolitycznione czyli jest na pasku władzy. A te spiewki o etyce i moralności są śpiewką dla idiotów czy wręcz ukrywają stan zapaści prawa i sprawiedliwości. Żyjemy w czasach niebywałych nadużyć ,gdzie odpowiedzialność za ten stan ponosi środowisko prawnicze, w tym sędziowie, prokuratorzy ,adwokaci i radcy ( moge podać nazwiska wręcz przestepczych działań osób z tych gremiów skorumpowanych dokonujacych działań przestępczych). Ta z nazwy elita kompromituje sie etycznie, moralnie ,prawnie. Nie jest tajemnicą funkcjonowaniu w środowisku grup "załatwiaczy", którzy nie obawiają sie działań przestepczych i nie jest to żadna tajemnica poliszynela, lecz praktyka sądowa ta realna, ta funkcjonująca na salach sądowych. Skończcie z tą oficjalną obłudą -wyrzućcie z grona te bezkarne skorumpowane osoby , a mowa o etyce i moralności jest niebywałem łajdactwem ,gdy środowisko prawnicze grzęźnie w gnoju.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane