statystyki

Egzaminy radcowskie i adwokackie: Aplikant zawsze ryzykuje

autor: Szymon Cydzik20.03.2018, 07:46; Aktualizacja: 20.03.2018, 20:42
egzamin

Dziś rozpoczynają się 4-dniowe egzaminy radcowskie i adwokackieźródło: ShutterStock

We wtorek (20 marca) rozpoczęły się 4-dniowe egzaminy radcowskie i adwokackie. Samo przystąpienie do nich kosztuje 1640 zł, ale dodatkowe wydatki mogą pochłonąć nawet dwa razy tyle.

Egzaminy potrwają do piątku 23 marca. We wtorek zdający zmierzą się z prawem karnym, w środę – z cywilnym lub rodzinnym, trzeciego dnia – prawem handlowym, a czwartego – z administracyjnym oraz zasadami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej. Przez pierwsze trzy dni egzamin trwa po 360 minut, a ostatniego – aż 480.

Aplikanci mogą podczas pisania korzystać z programów informacji prawnej, są one jednak dostępne tylko na kilku stanowiskach w każdej komisji (na kilkudziesięciu zdających). By uniknąć kolejek, młodzi adepci prawa często wolą przynieść własne, papierowe pomoce naukowe. To jednak spore koszty – za zbiór orzecznictwa trzeba zapłacić 120–150 zł, a za komentarz – od 250 do 350 zł. Po przemnożeniu tego przez wszystkie działy prawa, które obejmuje egzamin, łączna cena może wynieść więcej niż opłata egzaminacyjna.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • lol(2018-03-20 11:58) Zgłoś naruszenie 273

  Wy kończycie studia, zdajecie egzamin wstępny na aplikację, w międzyczasie zamęczają Was egzaminami zostając na koniec pomiatanym adwokatem/radcą, a gość po politologii decyduje o Waszym zawodzie i życiu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jlkh(2018-03-20 13:26) Zgłoś naruszenie 263

  zobaczą dopiero po egzaminie jakie wesołe jest życie... ubaw po pachy...

  Odpowiedz
 • egzaminatorka(2018-03-20 10:40) Zgłoś naruszenie 191

  Warto dodać, że osoby niepełnosprawne mają czas na rozwiązanie zadań o połowę wydłużony. Zaś kobiety i mężczyźni karmiący piersią o 90 minut

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tt(2018-03-20 11:34) Zgłoś naruszenie 1823

  I po co ten cały egzamin? Każdy problem prawny składa się z części formalnej i merytorycznej. Część formalna jest relatywnie prosta - czyli obowiązkowe elementy pozwu, odwołania, apelacji, kasacji.... I tylko z tego powinien być egzamin w formie testu. Druga część czyli merytoryka - to w zasadzie niemal widzimisię oceniającego argumentację. Jeden przepis czyta tak, a inny inaczej. Dowodem są komentarze, które bywają całkowicie sprzeczne ze sobą. Przecież mamy też mnóstwo orzeczeń tak dziwnych, że człowiek ze zdumienia oczy przeciera. Robienie egzaminu merytorycznego - jest nieporozumieniem. Wielokrotnie widziałem kiepsko napisane pisma procesowe, które odnosiły pozytywny dla piszącego skutek i świetnie napisane pisma, które miały skutek wręcz przeciwny. Albo takie, które przegrywały w I instancji a pozytywny skutek odnosiły dopiero w ocenie organów kasujących wyrok. Pisanie egzaminu merytorycznego to nieporozumienie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ubu(2018-03-20 13:15) Zgłoś naruszenie 1312

  Właśnie egzamin lekarski (LEP) jest testowy

  Odpowiedz
 • ewqe(2018-04-12 00:41) Zgłoś naruszenie 70

  Egzamin jest od pewnego czasu zdawany elektronicznie - na komputerach przynoszonych przez zdających. W takiej sytuacji wydaje się racjonalne udostępnienie im aktów prawnych i komentarzy na czas egzaminu przez sieć lokalną na ich komputerach. Nawet gdyby podnieść cenę egzaminu o 400 zł i za te pieniądze wynająć na czas egzaminu komputery z odpowiednim oprogramowaniem, byłoby to z korzyścią dla zdających. Zwłaszcza, że każdy współczesny komputer temu sprosta.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane