statystyki

Egzaminy radcowskie i adwokackie: Aplikant zawsze ryzykuje

autor: Szymon Cydzik20.03.2018, 07:46; Aktualizacja: 20.03.2018, 20:42
egzamin

Dziś rozpoczynają się 4-dniowe egzaminy radcowskie i adwokackieźródło: ShutterStock

We wtorek (20 marca) rozpoczęły się 4-dniowe egzaminy radcowskie i adwokackie. Samo przystąpienie do nich kosztuje 1640 zł, ale dodatkowe wydatki mogą pochłonąć nawet dwa razy tyle.

Egzaminy potrwają do piątku 23 marca. We wtorek zdający zmierzą się z prawem karnym, w środę – z cywilnym lub rodzinnym, trzeciego dnia – prawem handlowym, a czwartego – z administracyjnym oraz zasadami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej. Przez pierwsze trzy dni egzamin trwa po 360 minut, a ostatniego – aż 480.

Aplikanci mogą podczas pisania korzystać z programów informacji prawnej, są one jednak dostępne tylko na kilku stanowiskach w każdej komisji (na kilkudziesięciu zdających). By uniknąć kolejek, młodzi adepci prawa często wolą przynieść własne, papierowe pomoce naukowe. To jednak spore koszty – za zbiór orzecznictwa trzeba zapłacić 120–150 zł, a za komentarz – od 250 do 350 zł. Po przemnożeniu tego przez wszystkie działy prawa, które obejmuje egzamin, łączna cena może wynieść więcej niż opłata egzaminacyjna.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • lol(2018-03-20 11:58) Zgłoś naruszenie 273

  Wy kończycie studia, zdajecie egzamin wstępny na aplikację, w międzyczasie zamęczają Was egzaminami zostając na koniec pomiatanym adwokatem/radcą, a gość po politologii decyduje o Waszym zawodzie i życiu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jlkh(2018-03-20 13:26) Zgłoś naruszenie 263

  zobaczą dopiero po egzaminie jakie wesołe jest życie... ubaw po pachy...

  Odpowiedz
 • egzaminatorka(2018-03-20 10:40) Zgłoś naruszenie 191

  Warto dodać, że osoby niepełnosprawne mają czas na rozwiązanie zadań o połowę wydłużony. Zaś kobiety i mężczyźni karmiący piersią o 90 minut

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tt(2018-03-20 11:34) Zgłoś naruszenie 1823

  I po co ten cały egzamin? Każdy problem prawny składa się z części formalnej i merytorycznej. Część formalna jest relatywnie prosta - czyli obowiązkowe elementy pozwu, odwołania, apelacji, kasacji.... I tylko z tego powinien być egzamin w formie testu. Druga część czyli merytoryka - to w zasadzie niemal widzimisię oceniającego argumentację. Jeden przepis czyta tak, a inny inaczej. Dowodem są komentarze, które bywają całkowicie sprzeczne ze sobą. Przecież mamy też mnóstwo orzeczeń tak dziwnych, że człowiek ze zdumienia oczy przeciera. Robienie egzaminu merytorycznego - jest nieporozumieniem. Wielokrotnie widziałem kiepsko napisane pisma procesowe, które odnosiły pozytywny dla piszącego skutek i świetnie napisane pisma, które miały skutek wręcz przeciwny. Albo takie, które przegrywały w I instancji a pozytywny skutek odnosiły dopiero w ocenie organów kasujących wyrok. Pisanie egzaminu merytorycznego to nieporozumienie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ubu(2018-03-20 13:15) Zgłoś naruszenie 1312

  Właśnie egzamin lekarski (LEP) jest testowy

  Odpowiedz
 • ewqe(2018-04-12 00:41) Zgłoś naruszenie 70

  Egzamin jest od pewnego czasu zdawany elektronicznie - na komputerach przynoszonych przez zdających. W takiej sytuacji wydaje się racjonalne udostępnienie im aktów prawnych i komentarzy na czas egzaminu przez sieć lokalną na ich komputerach. Nawet gdyby podnieść cenę egzaminu o 400 zł i za te pieniądze wynająć na czas egzaminu komputery z odpowiednim oprogramowaniem, byłoby to z korzyścią dla zdających. Zwłaszcza, że każdy współczesny komputer temu sprosta.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane