statystyki

Rząd reanimuje program zapobiegania depresji. Na efekty trzeba zaczekać

autor: Aleksandra Kurowska20.04.2016, 16:00
Na depresję cierpi 1,2–1,5 mln Polaków.

Na depresję cierpi 1,2–1,5 mln Polaków.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia przesuwa realizację Program Zapobieganie Depresji, ale nie zamierza z niego zrezygnować – dowiedział się DGP. Pracuje nad rozporządzeniem, które umożliwi jego realizację.

Na depresję cierpi 1,2–1,5 mln Polaków. I ich liczba stale rośnie m.in. z powodu przeciążenia pracą. Niestety system ochrony zdrowia z tym problemem sobie nie radzi, depresja często jest nierozpoznana, a osoby, które na nią cierpią, leczone są z innych powodów. W przypadku dzieci bywa ona mylona z przemęczeniem czy nawet lenistwem.

Podczas gdy inne kraje wdrażają programy służące zapobieganiu i szybkiemu wykrywaniu tej choroby, Polska przez lata ograniczała się do na kampanii organizacji pozarządowych i firm farmaceutycznych. Poprzedni rząd zapowiedział, że to zmieni, i przyjął Program Zapobieganie Depresji na lata 2015–2019, ale jego realizacja utknęła. Eksperci spekulowali nawet, że może on zostać włączony do Narodowego Programu Zdrowia lub Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego, a w nich jest tak wiele innych celów, że ten mógłby zejść na dalszy plan.

– Nie zamierzamy rezygnować z osobnego programu poświęconego depresji. W ministerstwie trwają prace nad rozporządzeniem, które ułatwi i uporządkuje jego realizację – informuje Milena Kruszewska, rzeczniczka MZ.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane