statystyki

Rząd reanimuje program zapobiegania depresji. Na efekty trzeba zaczekać

autor: Aleksandra Kurowska20.04.2016, 16:00
Na depresję cierpi 1,2–1,5 mln Polaków.

Na depresję cierpi 1,2–1,5 mln Polaków.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia przesuwa realizację Program Zapobieganie Depresji, ale nie zamierza z niego zrezygnować – dowiedział się DGP. Pracuje nad rozporządzeniem, które umożliwi jego realizację.

Na depresję cierpi 1,2–1,5 mln Polaków. I ich liczba stale rośnie m.in. z powodu przeciążenia pracą. Niestety system ochrony zdrowia z tym problemem sobie nie radzi, depresja często jest nierozpoznana, a osoby, które na nią cierpią, leczone są z innych powodów. W przypadku dzieci bywa ona mylona z przemęczeniem czy nawet lenistwem.

Podczas gdy inne kraje wdrażają programy służące zapobieganiu i szybkiemu wykrywaniu tej choroby, Polska przez lata ograniczała się do na kampanii organizacji pozarządowych i firm farmaceutycznych. Poprzedni rząd zapowiedział, że to zmieni, i przyjął Program Zapobieganie Depresji na lata 2015–2019, ale jego realizacja utknęła. Eksperci spekulowali nawet, że może on zostać włączony do Narodowego Programu Zdrowia lub Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego, a w nich jest tak wiele innych celów, że ten mógłby zejść na dalszy plan.

– Nie zamierzamy rezygnować z osobnego programu poświęconego depresji. W ministerstwie trwają prace nad rozporządzeniem, które ułatwi i uporządkuje jego realizację – informuje Milena Kruszewska, rzeczniczka MZ.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane