Ci, którzy zmieniali niedawno pracę, lub których firma miewała przerwy w terminowym opłacaniu składek, a także osoby, które prowadzą działalność gospodarczą od niedawna lub pracują na podstawie umowy-zlecenia. Wszyscy oni powinni zabrać komplet dokumentów potwierdzających prawo do świadczenia. Wtedy, nawet jeśli w systemie zapali się czerwone światełko, kartę EKUZ otrzymają.
Wybrałam się do mazowieckiego oddziału NFZ po karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) dla siebie i rodziny. Wcześniej przeczytałam na stronie internetowej, że dla mnie będzie potrzebny ostatni druk RMUA, dla babci legitymacja emeryta, dla męża zgłoszenie prowadzenia działalności gospodarczej do ZUS i potwierdzenie wpłaty, dla dzieci – legitymacje szkolne. Zdziwiłam się, bo przecież mamy EWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) i ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta), w których można sprawdzić, czy z naszymi uprawnieniami do świadczeń opieki zdrowotnej jest wszystko w porządku. Zgromadziłam jednak wymagane dokumenty, ale wszystkie karty dostałam bez potrzeby ich okazywania, gdy tymczasem pan, który przyszedł tylko z dowodem, karty nie dostał, bo nie figuruje w systemie. Dlaczego?
To samo pytanie zadaliśmy w mazowieckim oddziale NFZ. Okazuje się, że przepływ informacji między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, na którego konta wpłacane są składki na ubezpieczenie zdrowotne, i Narodowym Funduszem Zdrowia, który przyznaje nam prawo do opieki zdrowotnej, jest dość daleki od doskonałości.
I tak osoby, od lat pracujące w tej samej firmie, która w dodatku regularnie płaci składki, mogą zaryzykować wyprawę po kartę EKUZ bez dodatkowych dokumentów potwierdzających fakt ubezpieczenia.
W znacznie gorszej sytuacji są ci, którzy zmieniali niedawno pracę, lub których firma miewała przerwy w terminowym opłacaniu składek, a także osoby, które prowadzą działalność gospodarczą od niedawna lub pracują na podstawie umowy-zlecenia. Wszyscy oni powinni zabrać komplet dokumentów potwierdzających prawo do świadczenia. Wtedy, nawet jeśli w systemie zapali się czerwone światełko, kartę EKUZ otrzymają.
Podstawa prawna
Art. 49, art. 51 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027).
Art. 19 ust 1., art. 27 ust. 1 rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej i Rady z 29 kwietnia 2004 r. nr 883/2004 (Dz.U. L 200 z 7.6. 2004).
Art. 25 pkt A ust. 3 rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej i Rady z 16 września 2009 r. nr 987/2009 (Dz.U. L 284 z 30.10 2009).