statystyki

Represjonowani przez III Rzeszę i ZSRR bez kolejki po pomoc medyczną

autor: Bożena Wiktorowska09.01.2018, 08:22; Aktualizacja: 09.01.2018, 08:23
71 tys. osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR będzie mogło skorzystać ze zmian.

71 tys. osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR będzie mogło skorzystać ze zmian.źródło: ShutterStock

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1001).

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1001). Proponowana zmiana to efekt licznych postulatów Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę. Okazało się bowiem, że przy kolejnych rozszerzeniach uprawnień dla kombatantów i działaczy opozycji demokratycznej Sejm zapomniał o osobach wykonujących niewolniczą pracę na rzecz totalitarnych reżimów. Obecnie deportowani do pracy otrzymują świadczenie w wysokości od około 10 zł do 210 zł w zależności od długości okresu pracy przymusowej. Przy czym zalicza się im maksymalnie okres 20 miesięcy, w obozach pracy przymusowej lub w czasie deportacji przez okupantów – niemieckiego i radzieckiego. I to zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu II wojny światowej.

Osoby te – obecnie schorowane i w podeszłym wieku – nie mają możliwości korzystania poza kolejnością ze służby zdrowia w przypadku choroby. Po wejściu ustawy to się zmieni. Projekt zakłada bowiem, że ta grupa będzie mogła kupować leki bez kolejki w aptekach. Dodatkowo poza kolejnością będą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz uzyskają prawo do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania od lekarza. Równocześnie ta grupa będzie miała pierwszeństwo do uzyskania miejsca w domu pomocy społecznej. Uprawnienia te są analogiczne do tych, które obecnie posiadają kombatanci, ofiary represji okresu wojennego i powojennego, działacze opozycji antykomunistycznej, osoby represjonowane z powodów politycznych. 


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Valdemort(2018-01-09 16:16) Zgłoś naruszenie 00

    to ilu ich zostało - 2 tuziny?! chyba że są to rodziny osób, które zginęły pod Smoleńskiem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane