statystyki

Represjonowani przez III Rzeszę i ZSRR bez kolejki po pomoc medyczną

autor: Bożena Wiktorowska09.01.2018, 08:22; Aktualizacja: 09.01.2018, 08:23
71 tys. osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR będzie mogło skorzystać ze zmian.

71 tys. osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR będzie mogło skorzystać ze zmian.źródło: ShutterStock

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1001).

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1001). Proponowana zmiana to efekt licznych postulatów Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę. Okazało się bowiem, że przy kolejnych rozszerzeniach uprawnień dla kombatantów i działaczy opozycji demokratycznej Sejm zapomniał o osobach wykonujących niewolniczą pracę na rzecz totalitarnych reżimów. Obecnie deportowani do pracy otrzymują świadczenie w wysokości od około 10 zł do 210 zł w zależności od długości okresu pracy przymusowej. Przy czym zalicza się im maksymalnie okres 20 miesięcy, w obozach pracy przymusowej lub w czasie deportacji przez okupantów – niemieckiego i radzieckiego. I to zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu II wojny światowej.

Osoby te – obecnie schorowane i w podeszłym wieku – nie mają możliwości korzystania poza kolejnością ze służby zdrowia w przypadku choroby. Po wejściu ustawy to się zmieni. Projekt zakłada bowiem, że ta grupa będzie mogła kupować leki bez kolejki w aptekach. Dodatkowo poza kolejnością będą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz uzyskają prawo do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania od lekarza. Równocześnie ta grupa będzie miała pierwszeństwo do uzyskania miejsca w domu pomocy społecznej. Uprawnienia te są analogiczne do tych, które obecnie posiadają kombatanci, ofiary represji okresu wojennego i powojennego, działacze opozycji antykomunistycznej, osoby represjonowane z powodów politycznych. 


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Valdemort(2018-01-09 16:16) Zgłoś naruszenie 01

    to ilu ich zostało - 2 tuziny?! chyba że są to rodziny osób, które zginęły pod Smoleńskiem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane