Podwyżki pensji pielęgniarek nie obejmą personelu medycznego w domach pomocy społecznej – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na apel samorządów powiatowych.

Związek Powiatów Polskich (ZPP) zaapelował o zwiększenie wynagrodzeń dla pielęgniarek pracujących w domach pomocy społecznej. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że działania resortu w kierunku wzrostu pensji pielęgniarek i położnych nie obejmują personelu medycznego w DPS. Resort zaznaczył, że obowiązujące przepisy pozwalają na poprawę sytuacji finansowej tej grupy zawodowej.

W maju br. ZPP przyjął stanowisko ws. opieki pielęgniarskiej w domach pomocy społecznej. Samorządowcy zaapelowali o zmianę przepisów w celu zagwarantowania właściwego poziomu opieki społecznej w domach pomocy społecznej. ZPP zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wypracowanie rozwiązania, które pozwoli na finansowanie personelu medycznego zatrudnionego w DPS ze środków przeznaczonych na świadczenia opieki zdrowotnej.

W odpowiedzi na apel samorządowców resort zdrowia poinformował, że obowiązujące przepisy umożliwiają poprawę sytuacji finansowej tej grupy zawodowej przez wydzielenie w ramach podmiotu leczniczego specjalnej jednostki organizacyjnej udzielającej świadczeń zdrowotnych mieszkańcom domów pomocy społecznej.

"Niestety w praktyce takie działania nie są podejmowane przez podmioty lecznicze" – podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Ministerstwo wyjaśniło także, że pielęgniarki zatrudnione w domach pomocy społecznej są pracownikami samorządowymi i podlegają przepisom ustawy o pracownikach samorządowych i rozporządzenia o wynagrodzeniach pracowników samorządowych.

W ocenie resortu, wspomniane rozporządzenie określa jedynie minimalne miesięczne poziomy wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk pracowników samorządowych. Jednocześnie przepisy umożliwiają pracodawcy elastyczne tworzenie zakładowej polityki płacowej.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że mieszkańcy domów pomocy społecznej mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na ogólnych zasadach, a obowiązek umożliwienia im tego należy do kierowników i pracowników DPS.

W oficjalnej odpowiedzi Szczurek-Żelazko zapowiedziała opracowanie rozwiązań, które poprawią dostępność do świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.