statystyki

NFZ kupił mniej wizyt u specjalistów

autor: Aleksandra Kurowska17.07.2017, 07:48; Aktualizacja: 17.07.2017, 08:30
lekarz, pacjent, zdrowie

Organizację ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zmieni sieć szpitali.źródło: ShutterStock

Potrzeby zdrowotne Polaków w zakresie konsultacji i leczenia u specjalistów rosną. Niestety, jak się okazuje, fundusz kupił w zeszłym roku mniej świadczeń.

W 2016 roku zrealizowano o ponad ćwierć miliona mniej porad w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) niż w 2015 r. (w ramach kontraktu z NFZ). Skorzystało z nich ponad 18,1 mln pacjentów, o 154 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika ze sprawozdania funduszu. Niestety nie znaczy to, że zdrowie Polaków uległo poprawie i wizyt tych nie potrzebowali. Przeciwnie, kolejki do lekarzy specjalistów w większości zakresów się wydłużyły.

Z wcześniejszego zestawienia funduszu, które obejmowało wybrane świadczenia, do których czas oczekiwania jest szczególnie długi (opisywaliśmy je w DGP), wynikało, że w wielu zakresach wizyt kupiono więcej, a mimo to kolejki rosły. Tak było m.in. z poradami endokrynologa czy kardiologa. To zła wiadomość m.in. dlatego, że już dziś jest poważny problem z pacjentami, którzy z powodu kolejek nadużywają o wiele droższej opieki szpitalnej. Gdy nie mogą miesiącami dostać się do specjalisty czy np. na wysokospecjalistyczne badania, przychodzą na izbę przyjęć.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • likwidator(2017-07-17 13:55) Zgłoś naruszenie 90

  Książe likwiduje oddziały geriatryczne w szpitalach bowiem uznał, że ludziom starym i chorym nie jest potrzebna opieka specjalistyczna ... dobra zmiana

  Odpowiedz
 • Kamis(2017-07-17 13:25) Zgłoś naruszenie 90

  Dobra zmiana? Ale za to więcej dostał szatan z piernikowa!

  Odpowiedz
 • i-obserwator.(2017-07-17 10:10) Zgłoś naruszenie 50

  A książe ma się dobrze - zdrowia.

  Odpowiedz
 • ijgrioag(2017-07-18 20:08) Zgłoś naruszenie 10

  Pełzająca eutanazja narodu. Grunt że zarodki mają się dobrze. Gdy się narodzą jako dzieci, mogą umierać, nawet w męczarniach. Mamy szkoły jak z PRL, niedługo sądownictwo jak za PRL, to i średnia życia też musi taka być. Krócej żyjemy, mniej ZUS płaci emerytur z naszych składek!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane