statystyki

Jakie wyroby apteka kupi poza hurtownią farmaceutyczną

autor: Szymon Rajski25.04.2017, 09:55; Aktualizacja: 25.04.2017, 10:47
Wątpliwości budzi kwestia, czy apteki mogą się zaopatrywać w produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy wyroby medyczne objęte refundacją bezpośrednio u producentów.

Wątpliwości budzi kwestia, czy apteki mogą się zaopatrywać w produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy wyroby medyczne objęte refundacją bezpośrednio u producentów.źródło: ShutterStock

Prowadzę aptekę. Czy w niektóre produkty, takie jak pieluchomajtki, pampersy, wyroby medyczne wydawane na zlecenie, a także kosmetyki, środki higieniczne, odżywki dla niemowląt, mogę się zaopatrywać poza hurtowniami farmaceutycznymi, a więc na rynku detalicznym, np. w drogeriach lub marketach albo w hurtowniach innych niż farmaceutyczne? Bywa w nich taniej. Czy możliwy jest zakup bezpośrednio od przedstawiciela producenta?

Obrót w aptekach jest objęty szczególnymi regulacjami – jest to działalność gospodarcza regulowana przez państwo, a prawne ramy wykonywania tej działalności określa m.in. prawo farmaceutyczne.

Co do leków regulacje prawa farmaceutycznego nie pozostawiają żadnych wątpliwości: obrót hurtowy produktami leczniczymi prowadzić mogą jedynie hurtownie farmaceutyczne. Podobnie jest również w przypadku środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (m.in. chodzi tu o preparaty do początkowego oraz dalszego żywienia niemowląt), a także wyrobów medycznych, w stosunku do których wydano decyzję o objęciu refundacją, do których należą m.in. pieluchomajtki, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe czy też pomoce optyczne dla niedowidzących. W tym przypadku apteki muszą się zaopatrywać w hurtowniach farmaceutycznych.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane