Prowadzę aptekę. Czy w niektóre produkty, takie jak pieluchomajtki, pampersy, wyroby medyczne wydawane na zlecenie, a także kosmetyki, środki higieniczne, odżywki dla niemowląt, mogę się zaopatrywać poza hurtowniami farmaceutycznymi, a więc na rynku detalicznym, np. w drogeriach lub marketach albo w hurtowniach innych niż farmaceutyczne? Bywa w nich taniej. Czy możliwy jest zakup bezpośrednio od przedstawiciela producenta?
Obrót w aptekach jest objęty szczególnymi regulacjami – jest to działalność gospodarcza regulowana przez państwo, a prawne ramy wykonywania tej działalności określa m.in. prawo farmaceutyczne.
Co do leków regulacje prawa farmaceutycznego nie pozostawiają żadnych wątpliwości: obrót hurtowy produktami leczniczymi prowadzić mogą jedynie hurtownie farmaceutyczne. Podobnie jest również w przypadku środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (m.in. chodzi tu o preparaty do początkowego oraz dalszego żywienia niemowląt), a także wyrobów medycznych, w stosunku do których wydano decyzję o objęciu refundacją, do których należą m.in. pieluchomajtki, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe czy też pomoce optyczne dla niedowidzących. W tym przypadku apteki muszą się zaopatrywać w hurtowniach farmaceutycznych.
W pozostały asortyment, np. kosmetyki (z wyłączeniem kosmetyków przeznaczonych do perfumowania lub upiększania) czy środki higieniczne, apteki mogą się zaopatrywać poza hurtowniami farmaceutycznymi, a więc także bezpośrednio u producentów czy nawet w sklepach detalicznych. Nie ma zatem problemu, aby pampersy zakupić w zwykłej hurtowni.
Wątpliwości budzi jednak kwestia, czy apteki mogą się zaopatrywać w produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy wyroby medyczne objęte refundacją bezpośrednio u producentów. Wydaje się, że podstawowym kryterium warunkującym możliwość zaopatrywania apteki w produkty lecznicze jest regulacja zawarta w art. 88 ust. 5 lit. 5 i 5a prawa farmaceutycznego, zgodnie z którą wskazane wyżej produkty mogą być nabywane przez apteki jedynie od podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej oraz na ich wydawanie. Powyższe prowadzi zatem do wniosku, że apteki mogą nabywać produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne objęte refundacją jedynie od podmiotów, które dysponują takim zezwoleniem i figurują w Rejestrze Hurtowni Farmaceutycznych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Podstawa prawna
Art. 88 ust. 5 lit. 5 i 5a, art. 72 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2142 ze zm.).