statystyki

RPO pyta o ryczałty za noclegi w ciężarówkach

autor: Piotr Szymaniak02.11.2015, 07:29; Aktualizacja: 02.11.2015, 08:46

Minęło półtora roku od uchwały Sądu Najwyższego, w której ten stwierdził, że zapewnienie kierowcy ciężarówki miejsca do spania w kabinie nie jest tożsame z zapewnieniem mu bezpłatnego noclegu (sygn. akt II PZP 1/14). Do tego czasu zarówno orzecznictwo, jak Państwowa Inspekcja Pracy stały na stanowisku, że zapewnienie miejsca do spania w kabinie nie powoduje dla przedsiębiorcy konieczności wypłaty ryczałtu na nocleg. W ten sposób firma spełniała wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 256, poz. 1991 ze zm.).

Jednak po uchwale SN przewoźników zalała fala roszczeń o wypłatę zaległych pieniędzy. Średnia wysokość pozwu opiewa na ok. 60 tys. zł. Łączne roszczenia wobec branży z tego tytułu szacuje się na 2 mld zł.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie