statystyki

Niemcy bronią minimalnej płacy kierowców. Francja i Włochy podobnie

06.03.2015, 07:00; Aktualizacja: 06.03.2015, 07:05
Niemcy będą broniły minimalnej płacy w transporcie

Niemcy będą broniły minimalnej płacy w transporcieźródło: ShutterStock

Niemcy będą broniły minimalnej płacy w transporcie. Tak wynika z wyjaśnień, które Berlin przysłał do Komisji Europejskiej. Pomysł podchwyciła Francja i też chce podnieść stawki.

Reklama


Reklama


Do tej grupy mogą dołączyć Włochy. Stosowanie przepisów o płacy minimalnej wobec zagranicznych kierowców ciężarówek niepokoi polskich przewoźników. Przeciwko tym regulacjom zaprotestowało już 13 unijnych krajów. Komisja Europejska nie komentuje wyjaśnień, które przysłał rząd w Berlinie, ale nieoficjalnie urzędnicy informują, że Niemcy bronią decyzji o podniesieniu płacy minimalnej. Uważają, że jej stosowanie zarówno w transporcie jak i kabotażu jest zgodne z unijnym prawem. A Komisja wysyła różne sygnały - z jednej strony podkreśla, że popiera ideę płacy minimalnej, z drugiej - że musi bronić zasad jednolitego rynku.

Bruksela liczyła jeszcze na to, że Niemcy sami wycofają się z przepisów dotyczących najmniejszego wynagrodzenia w tranzycie, ale przysłane wyjaśnienia z Berlina raczej tego nie sugerują. A polskim przewoźnikom kłody pod nogi rzuca także Francja, która chce zastosować podobne rozwiązania co Niemcy. Pomysł spodobał się też we Włoszech, gdzie krajowi przewoźnicy narzekają na silną konkurencję firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Padła propozycja, by wprowadzić na szczeblu unijnym płacę minimalną dla kierowców i stworzyć agencję, która nadzorowałaby przestrzeganie praw socjalnych.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • bardzo dobry pomysl(2015-05-03 20:49) Odpowiedz 00

    ja tam sie zgadzam, pensje transportu w Polsce i Niemczech powinny byc takie same, tak samo pensje pracownikow hipermarketow niemieckich w Polsce powinny byc takie same jak w Niemczech, pensje montowni niemieckich w Polsce powinny byc takie same jak w montowniach w Niemczech, a Niemcy szefowie firm czy bankow w Polsce powinni miec pensje na poziomie ich polskich odpowiednikow hehe

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama