statystyki

Zmiany w czasie pracy kierowców: Koszty pracy wzrosną o 4 mld zł rocznie

autor: Piotr Szymaniak05.04.2018, 08:30; Aktualizacja: 05.04.2018, 09:47
przyczepa tir

Jak podkreśla prezes TLP, będzie to szczególnie odczuwalne dla małych rodzinnych firm. A te stanowią aż 95 proc. branży.źródło: ShutterStock

Wzrost kosztów pracy o 4 mld zł rocznie – na tyle branża transportowa szacuje skutki proponowanej przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców.

– A są to wyliczenia tylko dla firm zajmujących się transportem międzynarodowym. Do tego trzeba jeszcze doliczyć zwiększone koszty pracy w transporcie krajowym czy zwiększenie kosztów administracyjnych związanych z obsługą nowego modelu rozliczania wynagrodzeń – zaznacza Maciej Wroński, prezes organizacji Transport i Logistyka Polska.

Projekt zakłada zmianę modelu wynagradzania pracy kierowców. Dziś ich pensje składają się z wynagrodzenia zasadniczego oraz należności wynikających z podróży służbowej, takich jak diety, ryczałty, dodatki za pracę w godzinach nocnych etc., które są nieoskładkowane. W myśl projektu, na użytek ustalania składek na ZUS i podatkowych, kierowcy mają być traktowani jako pracownicy delegowani. Przy założeniu, że kierowca zarabia 6,7 tys. zł netto, koszty pracy dla przedsiębiorcy wynoszą dziś od 7,8 do 8,5 tys. zł (w zależności od podstawy wynagrodzenia). Według wyliczeń TLP po zmianach przy tych samych zarobkach przewoźnik musiałby zapłacić już 9,5 tys. zł miesięcznie.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (28)

  • robertb ierowca (2018-04-06 12:19) Zgłoś naruszenie 290

    jakie 6,7 tysięcy kierowca zarabia , 2100 brutto a reszta to diety które nie są opodatkowane

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karczes zachodniopomorskie(2018-04-06 17:03) Zgłoś naruszenie 183

    Musimy końcu coś zmienić mówić o tym głośno. Co z tego że zarobisz 5 tyś. Jak jesteś niewolnikiem odpowiadasz za towar za ciągnik ryzykujesz życie i do tego kierujesz. 4 tyś netto plus dodatki . Apel do kierowców musimy kłócić się o wyższe pensje . MUSIMY O TO WALCZYĆ.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Max(2018-04-06 14:39) Zgłoś naruszenie 131

    Dokladnie popeieram 2100 brutto , diety to nie pensja,

    Odpowiedz
  • Kierowca zawodowy(2018-04-06 15:40) Zgłoś naruszenie 120

    Każda zł będzie wykazania bdb

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-04-06 09:51) Zgłoś naruszenie 110

    a o czasie pilnowania samochodu?

    Odpowiedz
  • Mieszkałem w Polsce problem mam za soba(2018-04-06 17:23) Zgłoś naruszenie 113

    Uciekać z Polski na przykład do UK gdzie rząd jest normalny i nie ma złodziejstwa tak jak w Polsce z każdej strony potrafią Ciebie sroić

    Odpowiedz
  • Karczes zachodniopomorskie(2018-04-06 17:03) Zgłoś naruszenie 102

    Musimy końcu coś zmienić mówić o tym głośno. Co z tego że zarobisz 5 tyś. Jak jesteś niewolnikiem odpowiadasz za towar za ciągnik ryzykujesz życie i do tego kierujesz. 4 tyś netto plus dodatki . Apel do kierowców musimy kłócić się o wyższe pensje .

    Odpowiedz
  • Kierowca(2018-04-06 21:52) Zgłoś naruszenie 68

    Przewoznicy beda mniej zarabiac od kierowcow. Oplaty wszystkie , paliwo, utrzymanie auta, leasingi i jeszcze 9 tys. kierowcy( oczywoscie to minimum bo inaczej bedziesz dziad transem , a i jeszcze najnowsze Volvo lub Scania za okolo pol miliona. Wtedy moze jakis bedzie jezdzil o ile nie wyjedzie do UK ) to juz troche przesada. Jezeli w UK jest tak slodko to po co jeden z drugim siedzi w internecie i wypisuje jak to mu zle pracowac u Polaka. Jedz i dorabiaj Angola , a nie sie zalisz i pier..... bo w UK bo to bo tamto. Jedz i zarabiaj tam kokosy i sie nie narazaj jak to sie zalisz ze tak sie narazasz. SAM WYBRALES TAKI ZAWOD!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Tomek(2018-04-07 07:58) Zgłoś naruszenie 60

    Kolego kocopoly piszesz. Transport musi być, bo inaczej gospodarka się zachwieje. Samochodów na rynku nie ubedzie, tylko znikną dziadtransy. Przejmą ich molochy

    Odpowiedz
  • Dany(2018-04-07 06:17) Zgłoś naruszenie 61

    Nie dajmy się oszukać tym co pisze tu szefostwo oni w tej chwili maja jeszcze minimum 15tys z jednego auta na rękę jak zapłacą 1 tys więcej nic to nie zmieni no ale oni są za chytrzy wszędzie na zachodzie transport rozwija się z pokolenia na pokolenie a w Polsce z roku na rok to jest chore czas docenić ciężka pracę kierowców

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Miroslaw (2018-04-07 10:35) Zgłoś naruszenie 40

    Kierowcy pracują na umowach najniższej krajowej zarabiają więcej ale nikogo nie interesuje ten problem

    Odpowiedz
  • Staszek(2018-04-07 15:15) Zgłoś naruszenie 30

    O czym tu pisać !!! Wszyscy wiedzą,że w Polsce kierowcy pracują za marną kasę. Firmy transportowe w starej Europie płacą lepiej i dorabiały się od zakończenia II wojny światowej. Dzisiaj przegrywają z firmami z Polski. Płaci się grosze naszym kierowcą i tu tkwi cały zysk dla firm przewozowych.Przez dwadzieścia lat Firmy z Polski stały się najsilniejszą grupą przewozową w Europie i to daje pełny obraz dlaczego podnosi się taki wielki krzyk. .

    Odpowiedz
  • UK(2018-04-06 23:40) Zgłoś naruszenie 21

    Wyjadą kierowcy na zachód i tyle...W UK Od 12£ na h. Minimum 10h płatne. Codziennie w domu. Auta w większości max 3 letnie i muszą być w 100% sprawne , żadnej kontrolki... Co miesiąc obowiązkowy mały przegląd techniczny. Co roku przegląd wykonywany przez odpowiednik polskiego ITD- nie da się załatwić na lewo. Diesel 1,25£/l czyli drożej niż w Polsce... Roboczogodzina w serwisie od 120£ w zwyż... Da się ? Da się i się opłaca...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Driver(2018-04-08 10:23) Zgłoś naruszenie 20

    Polski przedsiebiorca chce być w 2 miesiące milionerem. Dlatego tyle placa nam kierowca Niemcy jezdza za taka sama stawke i zyja i daja zyc kierowca. Tylko nasi tego nie rozumieja.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • richi(2018-06-03 10:10) Zgłoś naruszenie 10

    płaca w polsce dla kierowców to wielka porażka 2100 brutto to chore jesteś chory nie stać cię na leki złamiesz ręke czy nogę dadzą ci 80 procent i się lecz jak tu żyć no jak to musi się zmienić bo za 5 lat to nawet emeryći przestaną pracować jako kierowcy

    Odpowiedz