statystyki

Kolejne polskie miasta kupują e-autobusy

autor: Aleksandra Gruszczyńska10.05.2017, 07:41; Aktualizacja: 10.05.2017, 08:29
Elektryczny autobus Solaris

Elektryczny autobus Solarisźródło: ShutterStock

Dziesięć nowych pojazdów z napędem elektrycznym wyjedzie na ulice Warszawy. Elektrobusy kupują też Kraków i Jaworzno. Problemem są wciąż wysokie koszty zakupu i brak odpowiedniej infrastruktury.

Za pięć lat po naszych miastach ma jeździć około tysiąca autobusów z napędem elektrycznym – wynika z prognoz rządowych i samorządowych. Oznaczałoby to, że mniej więcej co dziesiąty autobus byłby zasilany prądem. Zgodnie z założeniami ogłoszonego niedawno projektu ustawy o rozwoju elektromobilności do 2025 r. już niemal jedna trzecia autobusów powinna mieć taki napęd.

Przeszkodą są pieniądze: autobus na prąd to koszt rzędu 2–3 mln zł (tradycyjny – ok. 1 mln). Według Jadwigi Emilewicz, wiceminister rozwoju, w dłuższej perspektywie taki zakup jest jednak opłacalny, bo eksploatacja e-busów jest tańsza niż tradycyjnego taboru z napędem diesla. Generalnie użytkowanie tych ostatnich jest o 30–40 proc. droższe niż e-busów.

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie mają obecnie 1220 autobusów, ale tylko 10 na prąd. W najbliższym czasie liczba „elektryków” się podwoi – spółka właśnie rozpisała przetarg na leasing 10 takich pojazdów. Do 2020 r. po stolicy ma jeździć 160 ekologicznych autobusów.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Pasażer(2017-05-10 20:54) Zgłoś naruszenie 10

    Widać jak silne jest lobby producentów autobusów elektrycznych. Po zakupie nowych autobusów pewnie koszty zostaną przerzucone jak zwykle na pasażerów i wzrosną ceny biletów.

    Odpowiedz
  • BUSOMAT PL(2017-05-10 16:20) Zgłoś naruszenie 02

    Im wiecej takich autobusów tym lepiej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie