statystyki

T-Mobile będzie miał Playa na wyłączność. Najwięcej straci na tym Plus

autor: Piotr Dziubak03.03.2014, 07:30; Aktualizacja: 03.03.2014, 08:35
Internet telefon

Telefonźródło: ShutterStock

P4, operator sieci Play, zamierza korzystać z roamingu krajowego wyłącznie w sieci T-Mobile. Straci na tym jego dotychczasowy główny partner Polkomtel, właściciel sieci Plus.

Reklama


Reklama


W ciągu najbliższych tygodni P4 i T-Mobile ogłoszą nawiązanie ściślejszej niż do tej pory współpracy. Jak wynika z naszych informacji, operator należący do Deutsche Telekom ma przejąć cały ruch roamingowy sieci Play. Obaj partnerzy nie chcą komentować naszych informacji.

Roaming krajowy umożliwia korzystanie z obcych sieci, w przypadku gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora, z którym podpisał umowę. Play od początku działalności postawił na budowę własnych nadajników, głównie na terenach zurbanizowanych, oraz na współpracę z innymi sieciami na pozostałych obszarach. Od 2006 r. do 2013 r. podpisał umowy roamingowe kolejno z Plusem, Orange i T-Mobile. Do tej pory jego głównym partnerem był jednak Plus, który, jak szacują analitycy rynku, otrzymywał z tego tytułu ponad 100 mln zł rocznie. Współpraca Playa z Orange była śladowa.

W wywiadzie dla DGP Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile, zapowiedział, że operator uruchomi własną sieć LTE w połowie 2014 r. oraz że chce być liderem wśród mobilnych telekomów pod względem wyników finansowych. To oraz fakt, że w zbliżającej się aukcji częstotliwości LTE 800 MHz obaj operatorzy mogą pozyskać trzy z pięciu sprzedawanych bloków po 5 MHz (Polkomtel tylko 5 MHz), sprawia, że Playowi może być bardziej po drodze z T-Mobile niż Plusem. Zwłaszcza jeśli myśli o zapewnieniu swoim klientom dostępu do najszybszego internetu mobilnego na terenie całego kraju. Mógłby to osiągnąć, współdzieląc częstotliwości z T-Mobile i tworząc z nim wspólną sieć LTE.

Nie są to dobre wiadomości dla Polkomtelu, którego przychody z usług międzysieciowych oraz w segmencie hurtowym spadły w minionym roku o 21 proc. Łączne przychody telekomu w 2013 r. były niższe o 6 proc. i wyniosły 6,68 mld zł.

197 mln zł zapłacił w 2013 r. Play za korzystanie z sieci innych operatorów

12 proc. o tyle Plus ograniczył koszty w 2013 r., co z nawiązką zrównoważyło spadek przychodów operatora

250 mln zł to cena wywoławcza jednego bloku częstotliwości LTE 800 MHz wystawianego do sprzedaży w organizowanej przez UKE aukcji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • autor(2014-03-03 18:02) Odpowiedz 00

    jak play będzie miał gorszy zasięg to mu podziękuję. Do tej pory było całkiem fajnie, ze mogłem się przerzucić na plus o orange.

  • Janek(2014-03-03 18:52) Odpowiedz 00

    Po 12 latach zrezygnowałem z T-Mobile ze względu na tragiczne pogorszenie jakości połączeń i przeniosłem nr do Play. Korzystałem z roamingu sieci Plus, teraz pozostanie przenieść numer do Orange i zrezygnować z dziadów: T-Mobile i Play

  • Nie chcę Plusa(2014-03-04 01:38) Odpowiedz 00

    No i dobrze. Plusa nawet za darmo bym nie chciała. Za to, że u nich nic nie można załatwić na telefon, bo wszystko owiane są wielką tajemnicą. A kary to takie ładują, że aż strach. No i punktów Plusa jak na lekarstwo. Trzeba zwiedzić całe duże miasto by znaleźć punkt Plusa. A to odstrasza potencjalnych klientów.

  • roko(2014-03-03 19:35) Odpowiedz 00

    Janek ales ty glupi. Przecież nigdzie nie pisze ze nie bedziesz mógł korzystac z roamingu Plusa. Jak telefon z krta sim Playa ustawisz na automatyczny wybor sieci to jak stracisz zasieg macierzysty Playa to przełączy ci na T-Mobile. Jednak gdy zrobisz ręczny wybór Plusa to będziesz własnie korzystal z tej sieci.

  • Antycymbał(2014-03-03 20:00) Odpowiedz 00

    @ ROKO, cymbał na cymbały:

    "P4, operator sieci Play, zamierza korzystać z roamingu krajowego wyłącznie w sieci T-Mobile."

    Wyłącznie: znaczenie - patrz słownik.

  • Pracownik salonu Play(2014-03-04 09:42) Odpowiedz 00

    Pacanki, T-Mobile ma aktualnie najlepszy zasięg ze wszystkich sieci, a roaming krajowy w Playu właśnie na T-Mobile działa idealnie.

  • Rakabe13(2014-03-04 11:18) Odpowiedz 00

    Jestem w Playu na karte 3 lata i nie wiem czemu Ja nie moge sie przelaczyc recznie na nadajniki tmobile??? pokazuje,ze jest niedostepny na moim telefonie xperia ion :(

  • RoKoKo(2014-03-05 00:49) Odpowiedz 00

    6 . Pacanie , ja właśnie ze względu na ten idealny zasięg T-M odszedłem z PTC do P4 . Jak P4 zrezygnuje z roamingu w Plusie i będzie roaming tylko z T-M i rzecz jasna Orange bo to wspólna sieć NetworkS! rozstanę się z p4 choć mam tam 2 nr ( abo i karta ) . Są takie miejsca że Plus ma tylko zasięg zwłaszcza na wsiach . Widzę od lat jak to jest , mam karty z wszystkich opów właśnie do kontrolnego sprawdzenia poprawy infra.

  • ryś(2014-03-08 10:53) Odpowiedz 00

    Za tzw. komuny było biedniej ale bezpieczniej . Teraz za tej 'demokracji' od rana do wieczora jesteśmy nagabywani choćby 'reklamami' i zewsząd czyha na kogoś łatwo wierniejszego jakiś ' nowy demokrata ' niskim procentem pożyczki , wysokim procentem lokaty czy lepszym zasięgiem telefonu ...

  • oi(2014-03-11 09:33) Odpowiedz 00

    czym ma obsłużyć T-Mobile Play-a ? brakiem sieci ? jeśli P4 zrezygnuje z Plusa to ja zrezygnuję z P4 i tyle; zasięg T-Mobile i zasięg Orange to TE SAME STACJE

  • Krzysiek(2014-03-17 23:38) Odpowiedz 00

    a ja głupi właśnie dzisiaj zleciłem przeniesienie numeru z orange do playa:-(

    tu gdzie mieszkam zasięg orange i t-m jet tak żałosny że trudno porozmawiać dłużej niż minutę

    no cóż, muszę to wszystko jeszcze raz przemyśleć

  • rado(2014-03-22 02:42) Odpowiedz 00

    Całe szczęście, że nie przeniosłem ojcu numeru do Play :) A tylko dlatego, że nowa oferta jest gorsza, niż Plusa (dla kogoś, kto dużo dzwoni na stacjonarne). Na wsi, gdzie często jeździ i dużo stamtąd rozmawia, T-Mobile ma tragiczny zasięg - trzeba wyjść przed dom. Plus odbiera nawet w piwnicy, choć zasięg słaby, ale działa. O dziwo Orange jest nieznacznie gorsze od Plusa, w domu działa bez problemu. Więc jak z tym Networks? Lokalizacje te same, ale chyba osobne anteny i inna ich konfiguracja. Swoją drogą - czy abonenci tracący zasięg w miejscu, gdzie często przebywają, będą mieć podstawę do wypowiedzenia umowy bez konsekwencji??

  • cyfron(2014-04-25 19:40) Odpowiedz 00

    mając numer w play korzystam z roamingu krajowego w orange. Dotychczas tel. logowałem do orange. Ale dziś zauwarzyłem że tel. loguje się do t-mobile. Nie mogę zato zalogować się do orange. Dziwne.

  • zaskoczony rano brakiem zasięgu(2014-06-25 06:59) Odpowiedz 00

    Dzisiaj tj 25 czerwca 2014 przestał działać roaming krajowy z plusem i orange. Pozostał tylko tmobile

  • Anty Play(2015-01-23 21:54) Odpowiedz 00

    A może by tak w końcu Play postawił swoje nadajniki, a nie korzystał z innych! Jakoś pozostali operatorzy nie potrzebują żadnego roamingu krajowego żeby mieć zasięg.