P4, operator sieci Play, zamierza korzystać z roamingu krajowego wyłącznie w sieci T-Mobile. Straci na tym jego dotychczasowy główny partner Polkomtel, właściciel sieci Plus.

W ciągu najbliższych tygodni P4 i T-Mobile ogłoszą nawiązanie ściślejszej niż do tej pory współpracy. Jak wynika z naszych informacji, operator należący do Deutsche Telekom ma przejąć cały ruch roamingowy sieci Play. Obaj partnerzy nie chcą komentować naszych informacji.
Roaming krajowy umożliwia korzystanie z obcych sieci, w przypadku gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora, z którym podpisał umowę. Play od początku działalności postawił na budowę własnych nadajników, głównie na terenach zurbanizowanych, oraz na współpracę z innymi sieciami na pozostałych obszarach. Od 2006 r. do 2013 r. podpisał umowy roamingowe kolejno z Plusem, Orange i T-Mobile. Do tej pory jego głównym partnerem był jednak Plus, który, jak szacują analitycy rynku, otrzymywał z tego tytułu ponad 100 mln zł rocznie. Współpraca Playa z Orange była śladowa.
W wywiadzie dla DGP Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile, zapowiedział, że operator uruchomi własną sieć LTE w połowie 2014 r. oraz że chce być liderem wśród mobilnych telekomów pod względem wyników finansowych. To oraz fakt, że w zbliżającej się aukcji częstotliwości LTE 800 MHz obaj operatorzy mogą pozyskać trzy z pięciu sprzedawanych bloków po 5 MHz (Polkomtel tylko 5 MHz), sprawia, że Playowi może być bardziej po drodze z T-Mobile niż Plusem. Zwłaszcza jeśli myśli o zapewnieniu swoim klientom dostępu do najszybszego internetu mobilnego na terenie całego kraju. Mógłby to osiągnąć, współdzieląc częstotliwości z T-Mobile i tworząc z nim wspólną sieć LTE.
Nie są to dobre wiadomości dla Polkomtelu, którego przychody z usług międzysieciowych oraz w segmencie hurtowym spadły w minionym roku o 21 proc. Łączne przychody telekomu w 2013 r. były niższe o 6 proc. i wyniosły 6,68 mld zł.

197 mln zł zapłacił w 2013 r. Play za korzystanie z sieci innych operatorów

12 proc. o tyle Plus ograniczył koszty w 2013 r., co z nawiązką zrównoważyło spadek przychodów operatora

250 mln zł to cena wywoławcza jednego bloku częstotliwości LTE 800 MHz wystawianego do sprzedaży w organizowanej przez UKE aukcji