Podczas MWC 2014 w Barcelonie prezes operatora komórkowego T-Mobile odsłonił niektóre karty na 2014 rok. Jedną z nich było potwierdzenie, że do połowy roku T-Mobile wdroży komercyjnie LTE.

"Jesteśmy operatorem jakościowym, a nie budżetowym. Chcemy wprowadzić na terenie 50 procent Polski sieć LTE dobrej jakości, dlatego tak długo się do tego przygotowywaliśmy. Będziemy gotowi wdrożyć LTE w połowie roku" - poinformował na MWC 2014 Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile.

"Do tej pory chcieliśmy wrócić na rynek i fotel lidera, jakim przed rebrandingiem była ERA, i to był nasz główny cel" - stwierdził Rakowski. Teraz T-Mobile będzie się mocno rozwijać.

Prezes potwierdził, że bardzo liczy na przejęcie GTS International. "Będziemy operatorem zintegrowanym. Z dwiema równolegle rozwijanymi ofertami: stacjonarna i mobilną. Chcemy być największym operatorem B2B" - dodał Rakowski.

Niestety nie można oczekiwać, że T-Mobile zaproponuje klientom indywidualnym internet stacjonarny. Usługi będą wyłącznie dla biznesu, choć jak podkreśla Rakowski taka oferta będzie także dla małych firm, szczególnie w niewielkich miejscowościach.

T-Mobile wystartuje również w tym roku z usługami finansowymi dla klientów prywatnych.

T-Mobile "stworzy bank" z Aliorem

Operatorzy komórkowi mocno wchodzą w usługi bankowe. Po ofercie Plus Banku kolejny telekom będzie sprzedawał produkty bankowe. Prezes Rakowski potwierdził, że wraz z Alior Bankiem zaproponuje klientom kompleksowe usługi finansowe. Na razie nie precyzuje, na czym będzie polegać oferta, ale chce, aby była jak najprostsza. Przy okazji startu wspólnej oferty z Alior Bankiem T-Mobile ma wprowadzić NFC 2.0. Jak informuje prezes Rakowski, będzie to usługa wykraczająca poza płatności mobilne. Oferta będzie dostępna nie tylko dla klientów Alior Banku, ale dla każdego. Aktualnie aktywnych użytkowników NFC w T-Mobile jest tylko 3 tysiące, czyli ok. 10 proc. tych, którzy ściągnęli aplikację.

Zniesienie roamingu i wojny cenowe to koniec dla wielu operatorów

"Jestem pewien, że mali operatorzy nie dadzą sobie rady po zniesieniu roamingu w UE" - stwierdził Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile podczas MWC 2014 w Barcelonie.

Choć przychody z roamingu nie są duże, to jednak dla wielu operatorów to spora część ogółu ich przychodów. Ponadto zdaniem Rakowskiego obraz branży telekomunikacyjnej w Europie może zmienić konfrontacja firm na ceny i oferty.

"Wojna cenowa, która trwa w Europie skończy się konsolidacją, bo wielu operatorów nie da sobie rady. Przykładem są Austria, Holandia, Wielka Brytania" - dodaje Rakowski.