statystyki

NIK: Gminne spółki komunalne mało efektywne i działają poza prawem

autor: Tomasz Żółciak15.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 15.03.2016, 08:02
Blisko 40 proc. zweryfikowanych przez NIK przedsięwzięć, w które angażowały się spółki komunalne, było przygotowanych nierzetelnie.

Blisko 40 proc. zweryfikowanych przez NIK przedsięwzięć, w które angażowały się spółki komunalne, było przygotowanych nierzetelnie.źródło: ShutterStock

Jest jakaś inwestycja do wykonania? Zacznij od powołania spółki – to sposób działania przyjęty przez wielu samorządowców. Z danych Ministerstwa Skarbu Państwa wynika, że jednostki samorządu terytorialnego mają udziały w ponad 2,5 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz były akcjonariuszami ponad 400.

Rzecz w tym, że – jak ustaliła NIK – samorządowcy często powołują takie podmioty w sposób bezrefleksyjny. „Samorządy, powierzając swoim spółkom zadania w większości nie przeprowadzały przed ich rozpoczęciem analiz biznesowych (m.in. szacowanie kosztów i korzyści), które potwierdzałyby, czy poszczególne przedsięwzięcia są ekonomicznie uzasadnione, a wybrany model realizacji optymalny” – czytamy w raporcie izby.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane