statystyki

Poradnia administracyjna: Dyrektor bez mianowania, co z przywilejami?

autor: Artur Radwan03.02.2016, 09:26; Aktualizacja: 03.02.2016, 10:07
W czasie powołania na dotychczasowym stanowisku będzie przysługiwał urlop bezpłatny.

W czasie powołania na dotychczasowym stanowisku będzie przysługiwał urlop bezpłatny.źródło: ShutterStock

Jestem urzędnikiem mianowanym i jednocześnie zajmuję stanowisko dyrektora departamentu prawnego w administracji rządowej. Rozmawiałem z szefem urzędu, który powiedział mi, że da mi szansę pozostania na tym stanowisku. Czy zachowam wszystkie dotychczasowe przywileje z tytułu bycia urzędnikiem mianowanym?

Reklama


Reklama


Nie. Powołanie na stanowisko dyrektora wprowadzone nowelizacją z 30 grudnia 2015 r. ustawy o służbie cywilnej wiąże się dla osoby, która jednocześnie jest urzędnikiem służby cywilnej, z pewnymi ograniczeniami. Taka osoba przestaje być urzędnikiem mianowanym na czas pełnienia funkcji dyrektora. Mamy w tym przypadku do czynienia z dwiema różnymi formami zatrudnienia – na podstawie mianowania i powołania. Jeśli dochodzi do powołania, to stosunek pracy na podstawie mianowania ulega zawieszeniu wraz z wszystkimi jego konsekwencjami. W efekcie oznacza to, że urzędnik służby cywilnej w okresie zajmowania wyższego stanowiska nie będzie pobierał dodatku służby cywilnej, który wynosi od 900 zł do nawet 4 tys. zł miesięcznie. Jest on uzależniony od posiadanego stopnia urzędniczego, których jest dziewięć. Powołany urzędnik nie będzie miał też prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który maksymalnie może wynieść 12 dni. Trzeba jednak pamiętać, że powołanie również będzie się wiązało z dodatkową gratyfikacją w postaci dodatku funkcyjnego.

W czasie powołania na dotychczasowym stanowisku będzie przysługiwał urlop bezpłatny. Po odwołaniu z funkcji dyrektora urzędnik mianowany będzie miał gwarancję powrotu na stare miejsce lub otrzyma propozycję zajmowania innego stanowiska, które będzie odpowiadało jego kwalifikacjom. Dopiero wtedy ponownie zyska wszystkie swoje uprawnienia i świadczenia z tytułu mianowania. Urzędnik mianowany ma możliwość negocjowania nowych warunków i wysokości dodatku funkcyjnego, tak aby nie był on niższy od dodatku służby cywilnej. Minimalna i maksymalna wysokość dodatku funkcyjnego zostanie określona w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (projekt jest dostępny na stronach RCL).

Podstawa prawna

Art. 53a ust. 9 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama