statystyki

Tańsze użytkowanie wieczyste nie na rękę samorządom

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Damian Furmańczyk19.01.2016, 07:42; Aktualizacja: 19.01.2016, 08:17
Warszawa

Warszawa chce w tym roku uzyskać 475,43 mln zł z tytułu opłat za użytkowanie wieczysteźródło: ShutterStock

Rząd szykuje receptę na rosnące opłaty za użytkowanie wieczyste. Swoje pomysły mają też władze lokalne. Do końca marca, jak co roku, należy zapłacić za użytkowanie wieczyste.

Na większy wydatek trzeba być gotowym m.in. w Warszawie. Na przykład na Kabatach opłata dla 125-metrowego mieszkania wzrosła z 800 do 2,7 tys. zł, a na Ursynowie za 50 mkw. z 600 zł do ponad 1,1 tys. zł. Ulżyć mieszkającym chce Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

– Przygotowujemy projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, który ma umożliwić osobom fizycznym łatwiejsze przekształcenie gruntów we własność. Będzie się to wiązało z koniecznością spłaty zobowiązań na rzecz gminy przez nowego właściciela. Przy spłacie jednorazowej będzie ulga. Będzie to projekt rządowy, a to oznacza szerokie konsultacje. Zakładam, że trafi on do Sejmu w drugim kwartale tego roku – informuje DGP Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Osoby fizycznie mają co prawda możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, ale szczególnie w przypadku budynków wielorodzinnych to trudne do przeprowadzenia. Z wnioskiem do gminy muszą wystąpić lokatorzy, którzy mają w gruncie co najmniej połowę udziałów, a całą sprawę może zablokować sprzeciw jednego mieszkańca. Przedsiębiorcy teraz w ogóle nie mogą przekształcać użytkowania we własność. Ministerstwo o nich nie zapomina.

– Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, w przypadku których przy jednorazowej wpłacie także przewidujemy skorzystanie z ulgi, sprawa nie jest już tak prosta. Nie możemy wieczystego użytkowania wtedy tak łatwo przekształcić we własność, gdyż ulga może zostać uznana za pomoc publiczną. W celu wyjaśnienia tej kwestii prowadzimy negocjacje z Unią Europejską – mówi Kazimierz Smoliński.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kos(2016-04-11 19:12) Zgłoś naruszenie 20

    PIS OBIECAŁ ŻE KOMUNISTYCZNY SYSTEM ZNIKNIE !!!!! ŻE BĘDZIE ZMIANA I UŻYTKOWANIE WIECZYSTE BĘDZIE MOŻNA WYKUPIĆ ALA KIEDY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane