Sejmiki województw będę mogły zaktualizować plany gospodarki odpadami do 30 czerwca 2016 r., a nie jedynie do końca 2015 r. Taka propozycja padła ze strony rządu podczas prac sejmowej podkomisji, która rozpatrzyła senacki projekt nowelizacji ustawy o odpadach.

– Komisja Europejska ma wiele zarzutów związanych z niekonsekwencją w tworzeniu instalacji do przetwarzania odpadów w niektórych regionach. W umowie partnerstwa z polskim rządem zaproponowała, że wojewódzkie plany gospodarowania odpadami powinny być zaktualizowane, a załącznikami do nich mają być plany inwestycyjne zatwierdzane przez ministra środowiska – mówił Janusz Ostapiuk, wiceszef tego resortu.
Zgodnie z propozycją Senatu będą one jednak tylko opiniowane (a nie zatwierdzane) przez ministra. Rząd to akceptuje, ma jednak zastrzeżenia do dwóch innych kwestii.
– Jeśli decydujemy się jedynie na opiniowanie wojewódzkich planów przez ministra, trzeba utrzymać zapis, zgodnie z którym regionalną instalacją może być tylko ta o mocy przerobowej wystarczającej do przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 120 tys. mieszkańców – podkreśla Janusz Ostapiuk.
Podczas pracy Senatu ten wymóg został zlikwidowany i zastąpiony stwierdzeniem, że instalacja ma zapewnić obsługę części lub całości regionu.
– Taki zapis doprowadzi do sytuacji, że będziemy musieli walczyć z dużą liczbą małych, nieefektywnych instalacji tworzonych przez dwie, trzy gminy – wytknął wiceminister środowiska.
Kolejna zmiana zaproponowana przez rząd dotyczy przesunięcia o pół roku terminu zaktualizowania wojewódzkich planów gospodarki odpadami – na 30 czerwca 2016 r.
– Dzięki temu będzie więcej czasu na rzetelne przygotowanie planów, a i tak wnioski na dofinansowanie ze środków unijnych w nowej perspektywie 2014–2020 na realizację inwestycji będą przyjmowane dopiero z końcem 2015 r. czy z początkiem 2016 r. – tłumaczył Janusz Ostapiuk.
Etap legislacyjny
Po pierwszym czytaniu w Sejmie