19 stycznia weszła w życie ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, która wprowadza między innymi przepisy gwarantujące dotychczasowym działkowcom prawa do działki oraz reguluje sytuację prawną Polskiego Związku Działkowców.
Ustawa wprowadza również przepisy gwarantujące dotychczasowym działkowcom prawa do działki oraz przekształca Polski Związek Działkowców w zwykłe stowarzyszenie. Tym samym do ogródków działkowych ma zostać wprowadzona zasada pluralizmu - w założeniu będą mogły być reprezentowane i zarządzane przez lokalne stowarzyszenia, a nie wyłącznie przez ogólnopolską centralę. Jednak PZD wydaje się być przez ustawodawcę traktowany w sposób uprzywilejowany - działkowcy nie są wypisywani z jego struktur w sposób automatyczny, ale potrzebne jest głosowanie i powołanie lokalnego stowarzyszenia. Decyzje w tej sprawie mają na zebraniach zarządów poszczególnych ogrodów w ciągu roku od wejścia w życie nowej ustawy. Podnoszą się głosy, że nie każdy działkowiec będzie miał w sobie tyle cywilnej odwagi, by otwarcie wystąpić przeciwko związkowi, zebrania mogą więc okazać się fikcją.
Polski Związek Działkowców jest bardzo zadowolony z kształtu nowej ustawy. Na swojej stronie internetowej zapewnia, że "ustawa satysfakcjonuje milion obywateli, którym ma służyć", a "użytkownicy działek w ROD mogą być spokojni, że najważniejsze z ich praw zostały odpowiednio zabezpieczone". Związek dziękuję także samym działkowcom za wspólną walkę o korzystne dla nich rozwiązania oraz podkreśla jedność i solidarność wszystkich właścicieli ogródków.