statystyki

Zasada kontynuacji nie wyklucza innej zabudowy

autor: Maciej J. Nowak15.07.2017, 12:00
Zasady kontynuacji funkcji (która jest stosowana przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy) nie wolno interpretować zawężająco, np. jako możliwości powstania wyłącznie budynków tego samego rodzaju, co istniejące.

Zasady kontynuacji funkcji (która jest stosowana przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy) nie wolno interpretować zawężająco, np. jako możliwości powstania wyłącznie budynków tego samego rodzaju, co istniejące.źródło: ShutterStock

Realizuję inwestycję na obszarze, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Czy w sytuacji, gdy istniejąca zabudowa realizuje funkcję mieszkaniową i usługową, na podstawie decyzji o warunkach zabudowy obok obiektów mieszkaniowych jednorodzinnych i usługowych mogą powstawać obiekty zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej?

Tak. Zgodnie z tezami orzecznictwa nic nie stoi temu na przeszkodzie. Ponadto takim nowo tworzonym obiektom zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej mogą towarzyszyć urządzenia rekreacyjne i parkingi.

Stanowisko takie wyraził m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (wyrok z 23 maja 2017 r., sygn. akt II SA/Łd 93/17). Sąd podkreślił, że zasady kontynuacji funkcji (która jest stosowana przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy) nie wolno interpretować zawężająco, np. jako możliwości powstania wyłącznie budynków tego samego rodzaju, co istniejące. Może powodować to pewne wątpliwości z perspektywy ochrony ładu przestrzennego, ale przy stosowaniu decyzji o warunkach zabudowy bierze się pod uwagę jedynie zgodność obiektów budowlanych w ramach danej funkcji terenu. Sądy uznają, że przy ustalaniu takiej zgodności nie można tych funkcji wyodrębniać w sposób zbyt szczegółowy (np. osobno funkcji związanej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, a osobno – z zabudową mieszkaniową wielorodzinną). Uznają ponadto, że jeśli zachowano zgodność planowanej zabudowy z określoną funkcją, to nie wyklucza to dopuszczania na danym terenie obiektów nowych, takich jak parkingi czy urządzenia rekreacyjne. Nawet jeżeli ich nie ma na danym obszarze, a są zgodne z funkcją danego terenu – mogą być dopuszczone przy wydaniu decyzji o warunkach zabudowy.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • szahid(2017-07-16 11:57) Zgłoś naruszenie 20

    Przez takie orzeczenia zdemontowano w Polsce zasadę kontynuacji zabudowy i kraj zabudowuje się tak jak się zabudowuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane