statystyki

Zasada kontynuacji nie wyklucza innej zabudowy

autor: Maciej J. Nowak15.07.2017, 12:00
Zasady kontynuacji funkcji (która jest stosowana przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy) nie wolno interpretować zawężająco, np. jako możliwości powstania wyłącznie budynków tego samego rodzaju, co istniejące.

Zasady kontynuacji funkcji (która jest stosowana przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy) nie wolno interpretować zawężająco, np. jako możliwości powstania wyłącznie budynków tego samego rodzaju, co istniejące.źródło: ShutterStock

Realizuję inwestycję na obszarze, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Czy w sytuacji, gdy istniejąca zabudowa realizuje funkcję mieszkaniową i usługową, na podstawie decyzji o warunkach zabudowy obok obiektów mieszkaniowych jednorodzinnych i usługowych mogą powstawać obiekty zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej?

Tak. Zgodnie z tezami orzecznictwa nic nie stoi temu na przeszkodzie. Ponadto takim nowo tworzonym obiektom zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej mogą towarzyszyć urządzenia rekreacyjne i parkingi.

Stanowisko takie wyraził m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (wyrok z 23 maja 2017 r., sygn. akt II SA/Łd 93/17). Sąd podkreślił, że zasady kontynuacji funkcji (która jest stosowana przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy) nie wolno interpretować zawężająco, np. jako możliwości powstania wyłącznie budynków tego samego rodzaju, co istniejące. Może powodować to pewne wątpliwości z perspektywy ochrony ładu przestrzennego, ale przy stosowaniu decyzji o warunkach zabudowy bierze się pod uwagę jedynie zgodność obiektów budowlanych w ramach danej funkcji terenu. Sądy uznają, że przy ustalaniu takiej zgodności nie można tych funkcji wyodrębniać w sposób zbyt szczegółowy (np. osobno funkcji związanej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, a osobno – z zabudową mieszkaniową wielorodzinną). Uznają ponadto, że jeśli zachowano zgodność planowanej zabudowy z określoną funkcją, to nie wyklucza to dopuszczania na danym terenie obiektów nowych, takich jak parkingi czy urządzenia rekreacyjne. Nawet jeżeli ich nie ma na danym obszarze, a są zgodne z funkcją danego terenu – mogą być dopuszczone przy wydaniu decyzji o warunkach zabudowy.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • szahid(2017-07-16 11:57) Zgłoś naruszenie 20

    Przez takie orzeczenia zdemontowano w Polsce zasadę kontynuacji zabudowy i kraj zabudowuje się tak jak się zabudowuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane