Ochrona drzew tylko na papierze. Gminy nie zahamują wyrębu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot18.05.2017, 07:38; Aktualizacja: 18.05.2017, 10:53
Obecnie właściciel nieruchomości nie musi nikogo pytać o zgodę ani rejestrować wyrębu, jeżeli wycinka nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ta swoboda niedługo już się skończy.

Obecnie właściciel nieruchomości nie musi nikogo pytać o zgodę ani rejestrować wyrębu, jeżeli wycinka nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ta swoboda niedługo już się skończy.źródło: ShutterStock

Samorządowcy i prawnicy mają wątpliwości, jak w praktyce stosować przepisy nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, która może wejść w życie już na przełomie maja i czerwca.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • 2017(2017-05-18 09:53) Zgłoś naruszenie 297

    Właściciel powinien decydować o tym czy chce wyciąć drzewo a nie urzędnik- który właściciela ubezwłasnowolnia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zlp(2017-05-18 10:46) Zgłoś naruszenie 197

    Niech się gminy zajmą mieniem gminnym, niech sadzą drzewa i ich pilnują. Nie rozumiem dlaczego urzędnik wie lepiej od właściciela, co ten ma robić ze swoją własnością. Wolnościowej ustawie został szybko łeb ukręcony, a wystarczyłoby poczekać rok czasu i wyrąb na łeb, na szyję by się ucywilizował. A teraz znowu powrót do PRL nas czeka.

    Odpowiedz
  • wyborca(2017-05-18 20:28) Zgłoś naruszenie 141

    Ja uważam,ze drzewa powinny być dobrem narodowym i być własnością skarbu państwa lub gminy.Niech urzędnicy sadzą,pielęgnują i wycinają.Poco mi taka własność ????????

    Odpowiedz
  • Wolfram(2017-05-18 12:48) Zgłoś naruszenie 45

    W czym problem? Chodzi o samosiejki lub kilka drzew na działkach lub gruntach rolnych a nie wycinanie lasów. Co to za bzdury. Nie znam nikogo kto nie chce żadnych drzew na działce, chyba, że to jest 10 na 10 i chce tam postawić kiosk.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Włodzimierz Gójski(2017-05-20 12:44) Zgłoś naruszenie 41

    Bardzo niezdrowe emocje będą towarzyszyć temu tematowi dopóki zemocjonowani nie zrozumieją , że własność - także, może nawet przede wszystkim, nieruchomość gruntowa jest rzeczą świętą, zależną wyłącznie od jej właściciela. Ludzie nie dokonują wyrębu dla prostej przyjemności lecz na ogół dla uproduktywnienia nieruchomości. Osiągną swój cel - wyrębów zaniechają. Wspomnieć warto, ze równolegle z wyrębem trawa bardzo intensywne zadrzewianie i zalesianie, a powierzchnia leśna per capita systematycznie w Polsce powiększa się.

    Odpowiedz
  • Robk(2017-05-18 14:32) Zgłoś naruszenie 31

    Piotr Piszesz aby cos napisać ?

    Odpowiedz
  • Wiktoria(2017-05-18 20:05) Zgłoś naruszenie 30

    Problem to jest z tym że urzędnicy nie widzą i nie chcą widzieć np ogołacania drzew nawet corocznie na terenach należących do miasta. Przepisy są jasne i należy je czytać ze zrozumieniem. Jak ktoś nie rozumie to niech zmieni zawód.

    Odpowiedz
  • syddo(2017-05-21 20:35) Zgłoś naruszenie 20

    LAS to las ma inne prawa, a jakieś drzewo na prywatnej działce to sprawa właściciela i tak za rządów PO nasadzono w Polsce lasów wielkości województwa lubelskiego. Las i działalność gospodarcza ma inne prawo więc nie ma co ludziom w głowie mieszać.

    Odpowiedz