statystyki

Ustalenia istnienia stosunku pracy można żądać w nieskończoność, ale nie należy zbyt długo z tym zwlekać

autor: Piotr Kwasiborski, Agnieszka Szczodra-Hajduk03.03.2016, 09:21; Aktualizacja: 03.03.2016, 10:03
praca, zespół, team, projekt

O uznaniu danego stosunku za stosunek pracy decyduje kodeks pracy.źródło: ShutterStock

Trzyletnie przedawnienie stosuje się do roszczeń wynikających z ustalonego już stosunku pracy. Nie ma ono zastosowania, gdy pracownik zamierza dopiero wykazać, że jest zatrudniony na warunkach kodeksu pracy.

Reklama


Osoba, która została zatrudniona na umowie cywilnoprawnej, ale uważa, że w rzeczywistości pracuje w warunkach, które odpowiadają stosunkowi pracy uregulowanemu w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.), może skierować przeciwko zatrudniającej ją firmie powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy. Ustalenie, że pomiędzy osobą świadczącą pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej a firmą ją zatrudniającą w istocie istnieje stosunek pracy, ma ogromne skutki prawne i podatkowe, a także w sferze ubezpieczeń społecznych.

W związku z tym rodzi się pytanie, kiedy osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może na drodze sądowej domagać się ustalenia istnienia stosunku pracy i czy istnieje termin przedawnienia, z upływem którego nie można już skutecznie się tego domagać.

Warunki zatrudnienia

W razie ustalenia istnienia stosunku pracy firma zatrudniająca personel na podstawie umów cywilnoprawnych jest uznawana za pracodawcę w rozumieniu kodeksu pracy i ma obowiązek przestrzegania jego przepisów w zakresie zapewnienia należytych warunków pracy pracownika (dotyczących m.in. maksymalnego wymiaru czasu pracy, zatrudniania w godzinach nadliczbowych, minimalnego wymiaru dziennego i tygodniowego odpoczynku czy uprawnień urlopowych). Wiąże się z tym również obowiązek poszanowania innych uprawnień związanych ze szczególnym charakterem stosunku pracy (m.in. ustawowych okresów wypowiedzenia i ochrony przed zwolnieniem).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane