statystyki

Ustalenia istnienia stosunku pracy można żądać w nieskończoność, ale nie należy zbyt długo z tym zwlekać

autor: Piotr Kwasiborski, Agnieszka Szczodra-Hajduk03.03.2016, 09:21; Aktualizacja: 03.03.2016, 10:03
praca, zespół, team, projekt

O uznaniu danego stosunku za stosunek pracy decyduje kodeks pracy.źródło: ShutterStock

Trzyletnie przedawnienie stosuje się do roszczeń wynikających z ustalonego już stosunku pracy. Nie ma ono zastosowania, gdy pracownik zamierza dopiero wykazać, że jest zatrudniony na warunkach kodeksu pracy.

Osoba, która została zatrudniona na umowie cywilnoprawnej, ale uważa, że w rzeczywistości pracuje w warunkach, które odpowiadają stosunkowi pracy uregulowanemu w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.), może skierować przeciwko zatrudniającej ją firmie powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy. Ustalenie, że pomiędzy osobą świadczącą pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej a firmą ją zatrudniającą w istocie istnieje stosunek pracy, ma ogromne skutki prawne i podatkowe, a także w sferze ubezpieczeń społecznych.

W związku z tym rodzi się pytanie, kiedy osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może na drodze sądowej domagać się ustalenia istnienia stosunku pracy i czy istnieje termin przedawnienia, z upływem którego nie można już skutecznie się tego domagać.

Warunki zatrudnienia

W razie ustalenia istnienia stosunku pracy firma zatrudniająca personel na podstawie umów cywilnoprawnych jest uznawana za pracodawcę w rozumieniu kodeksu pracy i ma obowiązek przestrzegania jego przepisów w zakresie zapewnienia należytych warunków pracy pracownika (dotyczących m.in. maksymalnego wymiaru czasu pracy, zatrudniania w godzinach nadliczbowych, minimalnego wymiaru dziennego i tygodniowego odpoczynku czy uprawnień urlopowych). Wiąże się z tym również obowiązek poszanowania innych uprawnień związanych ze szczególnym charakterem stosunku pracy (m.in. ustawowych okresów wypowiedzenia i ochrony przed zwolnieniem).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane