statystyki

Praca czeka na chętnych: Bezrobotni nie podjęli zatrudnienia

autor: Janusz K. Kowalski15.02.2016, 07:49; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:19
Bezrobotni wyrejestrowani

Bezrobotni wyrejestrowaniźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zmniejszyła się grupa osób, które straciły status bezrobotnego z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia zajęć.

Reklama


Reklama


W ubiegłym roku urzędnicy wykreślili z rejestru bezrobotnych prawie 586 tys. osób, które nie potwierdziły gotowości do pracy. To o ponad jedną piątą mniej niż w roku poprzednim i najmniej od 15 lat, czyli od czasu, gdy dostępne są takie statystyki. Zmniejszył się także odsetek osób, które nie dopełniły obowiązków w urzędzie pracy wśród ogółu wyrejestrowanych. W ubiegłym roku wyniósł on 22,3 proc. i był o 4,2 pkt proc. mniejszy niż w roku poprzednim oraz najniższy od 2000 r.

– Te zmiany to między innymi efekt poprawy sytuacji na rynku pracy w wyniku wyraźnego wzrostu liczby ofert zatrudnienia – ocenia Zdzisław Szramowski, dyrektor PUP w Ostródzie. Wyjaśnia, że spada liczba zarejestrowanych osób bez zajęcia, a wśród nich także tych, którzy wcześniej nie potwierdzali gotowości do pracy, ponieważ część z nich zdecydowała się na podjęcie legalnych zajęć, gdyż jest o nie znacznie łatwiej niż dawniej.

– Ponadto kurczy się szara strefa gospodarki, w  której pracuje część zarejestrowanych bezrobotnych. W rezultacie ci, którzy stracili zajęcie w gospodarce ukrytej przed fiskusem, mają czas na to, aby w wyznaczonym terminie potwierdzić gotowość do przyjęcia legalnej posady. Dlatego mniej jest osób, które tego nie robią – zauważa Karolina Sędzimir, ekonomista PKO Banku Polskiego.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Olo(2016-02-15 09:15) Odpowiedz 161

    a ja wiem że w tej grupie jest duzo pismakow z Gazety POdprawnej.

  • XXYYZZ(2016-02-15 08:44) Odpowiedz 160

    Niech Ministerstwo Pracy i PIP przyjrzy się umowom, zasadności samozatrudnienia, adekwatności zakresu obowiązków w stosunku do płacy, warunkom pracy , to będzie odpowiedź dlaczego praca czeka na chętnych! Pracownik w Polsce też ma swoją godność i coraz częściej o nią chodzi - nie wspominając o głodowych pensjach. Na takich warunkach jakie proponuje się wielu pracownikom, niech pracodawcy zatrudnią najbliższą rodzinę i krewnych.

  • bezrobotny od wielu lat (2016-02-15 15:35) Odpowiedz 91

    Następny mit . Ile razy byłem wazystkie oferty były nieaktualne , Trzeba przyjść i zrobić niezapowiedzianą kontrolę, po uprzednim podaniu się za bezrobotnego i zebraniu dowodów . Gwarantowane dowody na patologię w UP przy ul.Ciołka

  • jura(2016-02-15 11:26) Odpowiedz 80

    PUP nie może kierować do pracy bezrobotnych z 3 profilem więc nie ma kto odmawiać pracy.

  • bezrobotny(2016-02-15 15:36) Odpowiedz 80

    Praca czy niewolnictqo? .Płaca pod stołem .? A może nibypraca Rozpędzić te tłuste baby z Urzędu Pracy ,przeżerają pieniądze dla bezrobotnych .Lipne oferty pracy wywieszane na tablicy ogłoszeń są nieaktualne . Nie potrafią posługiwać się bazą danych w konputerze .Są opryskliwe a nawet nieprzyjazne , petent jest dla nich intruzem .

  • bezrobotny (2016-02-15 17:01) Odpowiedz 60

    Dla autora artykółu informacja, chętnie się spotkam z panem przed Urzędem Pracy przy ul.Ciołka 22 .02 i sprawdzimy oferty pracy .Chętnie podejmę pracę , jakąkolwiek której nie mogłem podjąć bo jej nie było dla mnie .Może być godzina 11 . Oczekuję informacji zwrotnej

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • bezrobotny (2016-02-15 15:51) Odpowiedz 41

    Proponuję werbować do pracy w PO bijówki aktywistów Kamysza za jedną złotówkę stworzyć w PSL milion miejsc pracy .Za jeden milion milion miejsc pracy zgodnie z progranem byłych rządzących w Ministerstwie Pana Kamysza. .

  • bezrobotny(2016-02-15 16:19) Odpowiedz 30

    Na bezrobocie jest jedyny program , wypędzić oszołonów , stworzyć nowe miejsca pracy i zrównać szanse dla wszystkich praca dawców .TRZEBA ROBIĆ ODWROTNIE NIŻ POPRZEDNICY . Wtedy nie będzie musiał pracadawca i pracownik okradać innych żeby zarobić.

  • bezrobotny(2016-02-15 16:46) Odpowiedz 30

    Praca czy niewolnictqo? .Płaca pod stołem .? A może nibypraca Rozpędzić te tłuste baby z Urzędu Pracy ,przeżerają pieniądze dla bezrobotnych .Lipne oferty pracy wywieszane na tablicy ogłoszeń są nieaktualne . Nie potrafią posługiwać się bazą danych w konputerze .Są opryskliwe a nawet nieprzyjazne , petent jest dla nich intruzem .

  • Polak(2016-02-15 15:12) Odpowiedz 32

    Trzeba wrócić do Układu Warszawskiego przy okazji rozstrzelać solidaruchów i idiotów od Jaruzelskiego,czyli splunąć na Zachód,nie ma wyjścia bo inaczej zdechniemy i ślad po nas zaginie. Teraz Polacy jako tubylcy są zastępowani przez inne narodowości a solidaruchy będą się miały dobrze. Nie widzicie tego? ZMIENIAJĄ NARÓD!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • xxxxx(2016-02-15 18:40) Odpowiedz 01

    Ingerowanie w korespondencję i zmiana jej treści nie jest zabawą . Zasłanianie się regulaminem jest dowodem że ,to ty. Pozdrawiam.