statystyki

Polska musi przyjąć 5 mln imigrantów. ZPP: Chcemy Ukraińców, Białorusinów i Wietnamczyków

autor: Maciej Suchorabski28.01.2016, 15:14; Aktualizacja: 18.02.2016, 20:38
pieniądze

Obecnie w Polsce jest zatrudnionych legalnie 650 tys. Ukraińcówźródło: ShutterStock

Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy do 2050 roku przyjąć 5 milionów emigrantów – wynika z szacunków Narodowej Rady Ludnościowej funkcjonującej przy premierze RP. – Zalegalizujemy pobyt Ukraińców, Białorusinów i Wietnamczyków – proponuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Reklama


Reklama


Według prognoz GUS, do 2050 roku populacja Polski skurczy się z obecnych ponad 38 milionów, do poniżej 34 milionów ludzi. Co więcej, 10,5% z pozostałej wówczas ludności stanowić mają osoby będące w wieku 80 lat i powyżej, czyli po przekroczeniu końcowych granic wieku produkcyjnego. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce obowiązuje repartycyjny system emerytalny, którego stabilność zależy głównie od czynników demograficznych, mogą pojawić się problemy z jego niewydolnością.

Zawiązek Przedsiębiorców i Pracodawców ma już jednak pomysł, którego wdrożenie ma zapobiec kryzysowi. Zdaniem organizacji, jak najszybciej należy zalegalizować pobyt wszystkich Ukraińców przebywających w danym okresie czasu na terytorium Polski, poprzez automatyczne przyznanie prawa stałego pobytu. Pozwoli to na uzupełnienie niedoboru siły roboczej oraz zapewni regularne, kilkumiliardowe w skali roku, wpływy do budżetu państwa. ZPP również wskazuje, że „ustawa wdrażająca ww. rozwiązanie powinna obejmować swoim zakresem również Białorusinów i Wietnamczyków, czyli dwie pozostałe nacje, preferowane ze względu na swoją pracowitość i bezproblemową asymilację”.

ZPP określa Ukraińców jako „imigrantów najwyższej klasy”.

- Nie musimy ich uczyć polskiego, fundować mieszkań, uczyć zawody. Ukraińcy sami doskonale radzą sobie w Polsce – mówił podczas konferencji prezentującej pomysł Cezary Kaźmierczak.

Jego zdaniem, Polska powinna przyjmować jedynie tych imigrantów, którzy mogą być korzystni dla naszej gospodarki.

- Jak pokazuje przykład Europy, ok. 60 proc. imigrantów z północnej Afryki pozostaje na zasiłkach z pomocy społecznej. Z punktu widzenia ekonomicznego sprowadzanie takich osób nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem – powiedział.

Jakie korzyści dla budżetu

ZPP zakłada, że całościowo zalegalizowany byłby pobyt około miliona imigrantów (Ukraińców, Białorusinów oraz Wietnamczyków). Do szacunków ekonomicznych przyjęto, że 85 proc. z nich będzie pracownikami. Średnio otrzymywaną przez nich pensję oszacowano na 2775 zł brutto, czyli półtorakrotność obowiązującej obecnie płacy minimalnej.

- Przy takich założeniach z tytułu podatku dochodowego do budżetu państwa mogłoby wpłynąć około 1,9 mld złotych. Szacując, że około 1000 zł miesięcznie przez imigrantów będzie wydawane na towary, które są opodatkowane VAT, przyniesie to około 1,6 mld złotych rocznie przychodu. Dodatkowo, z tytułu składek emerytalnych odprowadzone zostałoby 5,5 mld zł. – wyjaśnił Jakub Bińkowski, analityk Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bińkowski dodał, że dla bezpieczeństwa od oszacowanej sumy 9 mld zł można odjąć 20 proc. co przełoży się na ostateczną kwotę w wysokości 7,2 mld zł rocznych wpływów do budżetu.

Polacy nie chcą imigrantów

Teza dotycząca konieczności przyjęcia 5 mln imigrantów, by utrzymać optymalny poziom wzrostu gospodarczego stała się podstawą do przeprowadzenia badania przez ZPP (metodologia w ramce na końcu tekstu). Ankietowanych zapytano czy zgadzają się z taką ekspertyzą. Tylko 15 proc. Polaków udzieliło odpowiedzi pozytywnej. 48 proc. było zdecydowanie przeciwne, a 26 proc. badanych wybrało odpowiedź „raczej nie”.

Kolejne pytanie dotyczyło samej kwestii przyjmowania imigrantów. 34 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest zdecydowanie przeciwna takiemu rozwiązaniu, a 32 proc. odpowiedziała „raczej nie”. Odpowiedzi pozytywnej udzieliło 24 proc. ankietowanych.

Jeśli chodzi natomiast o narodowość, Polacy najchętniej widzieliby w kraju Ukraińców (33 proc.), Czechów (24 proc.), Słowaków (22 proc.), Litwinów (15 proc.), Białorusinów (14 proc.) i Wietnamczyków (7 proc.). Niemile widziani byliby w Polsce natomiast Irakijczycy, Rumuni, Syryjczycy czy osoby pochodzące z krajów afrykańskich.

52% Polaków odniosła się natomiast pozytywnie do pomysłu przyznania stałego pobytu Ukraińcom przebywającym w Polsce (28% jest temu przeciwna).

- Mamy do czynienia z ogólnoświatową tendencją faworyzowania swoich. Jeśli już nie mamy swoich to popieramy tych, którzy pochodzą z najbliższego obszaru kulturowego, których znamy – komentował wyniki dr Tomasz Baran z Domu Badawczego Masion.

Obecnie w Polsce jest zatrudnionych legalnie 650 tys. Ukraińców, a szacunki dotyczące ich funkcjonowania w szarej strefie wskazują na liczby od 30 tys. do 270 tys. ZPP nie dysponuje jednak badanymi dotyczącymi planów życiowych pracujących w Polsce sąsiadów zza wschodniej granicy.

Na 17 lutego 2016 ZPP zaplanowało spotkanie z wiceministrami różnych resortów w celu uszczegółowienia założeń projektu ustawy.

- Na tym poziomie jest przychylność do naszego pomysłu - poinformował Cezary Kazimierczak.

Badanie przeprowadzone dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w dniach 15-19 stycznia przez Dom Badawczy Maison na panelu Ariadna (Metoda CAWI). Próba ogólnopolska licząca N=1268 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • rodzic(2016-01-28 16:59) Odpowiedz 10014

  nie potrzebujemy nikogo zapraszać, wystarczy ze będziemy mieli normalne warunki dla życia rodzin. Będą dzieci, będą szkoły, będzie zapotrzebowanie na mieszkania, żywność, samochody... a młodzi nie będą emigrować za pracą.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Majka(2016-01-28 15:50) Odpowiedz 839

  Od kiedy u nas nie ma bezrobocia ? Gdzie jest u nas zapotrzebowanie na pracowników? Czekam na propozycje.

 • taniocha polska(2016-01-28 18:48) Odpowiedz 826

  polskie "byznesmeny" od produkcji palet, drew do kominka i ogórków kiszonych poszukują tanich roboli a nie pracowników, a ich "innowacyjność" ogranicza się do poszukiwania sposobów omijania płacenia podatków i zusów

 • Horst(2016-01-28 17:21) Odpowiedz 583

  To bardzo dziwne i nachalne stanowisko ZPP.Mamy już 650tys.Ukraińców pracujących legalnie i 250tys. na lewo.Proponują żeby Ich automatycznie zalegalizować.Bez możliwości sprawdzenia ich Lojalności wobec Kraju.Niektórzy już prezentują otwarcie flagi banderowskie i wrogą postawę ,ubliżającą POLAKOM.Prawo jest tak skonstruowane że ich wystąpienia są zamiatane cicho pod dywan.

 • Roman(2016-01-28 20:25) Odpowiedz 553

  Nie prawda, że polska gospodarka potrzebuje Ukraińców. Polaków do pracy nie brakuje. Prawda jest taka, że dla właścicieli firm 400 euro pensji dla Polaka, to za dużo.

 • Darek(2016-01-28 23:37) Odpowiedz 552

  Czyżby autor napisał swoje przemyślenia ze szpitala psychiatrycznego .Przebywając tam jako pacjent ,po lekarstwach .

 • pol124(2016-01-28 18:16) Odpowiedz 463

  Albo tym PANOM ktoś płaci albo mają wyprane mózgi,być może chodzi im o obniżenie stawek godzinowych /płac/ przy przyroście ilości pracowników na rynku pracy. Rozwój przemysłu i dobrobytu /zysków/ na SWIECIE i w POLSCE powinien być oparty i spowodowany przez robotyzację,automatyzację procesów produkcyjnych i wprowadzenie nowych lepszych i nowoczesniejszych procesów technologicznych i materiałów. Automaty i roboty mają pracować dla ludzi i tworzyć bogactwo, nie NIEWOLNICY--pracy i pieniądza.LUDZKOŚĆ ma się rozwijać intelektualnie i umysłowo, w miarę rozwoju bogactwa bardziej równomiernie i sprawiedliwjej społecznie w skali GLOBALNEJ...

 • matt(2016-01-28 15:51) Odpowiedz 4520

  jeśli amy kogos przyjmować to chyba lepiej będzie jeśli to będą Ukraincy Prawosławni lub Białorusini niż pozbawieni jakiegokolwiek szacunku do człowieka muzułmanie

 • gość(2016-01-28 19:12) Odpowiedz 415

  A może by tak Rodaków z Kazachstanu ściągnąć i dać pracę. Co wy na to panowie bysnesmeni. Stwórzcie warunki do godnej płacy to i nasza młodzież wróci z zagranicy ze zlewozmywaków.

 • mirek(2016-01-28 18:08) Odpowiedz 403

  papier wszystko przyjmie i glupoty tez.panowie robicie ludziom wode z mozgu i nie ponosicie za to odpowiedzialnosci

 • FRANEK(2016-01-28 16:29) Odpowiedz 385

  mamy już więcej niż 5ml. !!!wystarczy przejść się po ulicach większych miast- to widać!!! masa ze wschodu:ukraina , białoruś i dalsze kraje rosyjskie a także ogrom azjatów!!Duża też ilość kobiet w chustach i mężczyzn z bliskiego wsch. KOGO I ILE JESZCZE TRZEBA PRZYJĄĆ????CZY UMIESZCZĄ ICH TEŻ NA LOTNISKACH I DWORCACH KOLEJOWYCH?? A MOŻE W PUSTOSTANACH ,KTÓRYCH NI JAK RODAKOM PŁACĄCYM TU PODATKI NIE CHCĄ WYNAJĄĆ!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Damian(2016-01-29 01:57) Odpowiedz 343

  Wystarczy godna płaca dla Polaków. Jeżeli ludzi będzie stać na założenie i utrzymanie rodziny z dwójką, trójką dzieci to skończą się problemy demograficzne. To takie proste, ale nie, lepiej zatrudnic wietnamczykow za 5 zl / h

 • Ciekawski(2016-01-28 15:32) Odpowiedz 295

  Co to znaczy ,że chcemy białorusinów i wietnamczyków ,czy tam też jest wojna i są uchodźcy?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • logiczny(2016-01-29 08:25) Odpowiedz 283

  a może zacząć od stworzenia warunku do powrotu 3 milinów POLAKÓW????

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • OBSERWER(2016-01-28 20:13) Odpowiedz 274

  Ten Czaruś Kaźmierczak to jakiś krewny Angeli Merkel??? bo ona też pochodzi z Kaźmierczaków ...a cele mają wspólne???jeśli chodzi o sprowadzanie cudzomiemców???

 • no tak(2016-01-28 19:23) Odpowiedz 266

  Jak ja wam przyjmę upaińców to was nagła krew zaleje s-syny ! wszystkich oprócz upaińców !

 • helikopter(2016-01-28 23:31) Odpowiedz 213

  co za brednie !!!

 • daniel(2016-01-29 08:04) Odpowiedz 202

  bezproblemowa asymilacja miała miejsce między innymi na wołyniu

 • Szydło(2016-01-28 20:40) Odpowiedz 194

  Chyba słyszeliście debatę w KE. Mamy już w Polsce 1 milion uchodzców z Ukrainy :)

 • pol(2016-01-28 21:50) Odpowiedz 195

  A nigdy w życiu ! Nie chcemy w Polsce żadnych imigrantów a zwłaszcza , ukraińcow, białorusinów , przecież to banady UPA Zwiększą bezrobocie !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama