statystyki

PiS zmienia Kodeks pracy. Umowa o pracę będzie spisana przed przystąpieniem do obowiązków

autor: Karolina Nowakowska28.12.2015, 10:36; Aktualizacja: 30.12.2015, 11:00
umowa prawo prawnik

Pracodawca musi potwierdzić pracownikowi na piśmie podstawowe ustalenia związane z zawarciem umowy o pracę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, co w praktyce sprowadza się do potwierdzenia tego do końca pierwszego dnia pracy pracownika. źródło: ShutterStock

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt zmian w Kodeksie Pracy. Zgodnie z inicjatywą Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny pracy i polityki społecznej, umowa o pracę będzie zawierana na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie zostanie zawarta zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien potwierdzić jej warunki przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

reklama


reklama



Jak czytamy w uzasadnieniu wprowadzane zmiany mają na celu ukrócenie nielegalnego zatrudniania pracowników. Obecnie jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, ale np. w formie ustnej albo w sposób dorozumiany (np. przez dopuszczenie pracownika do pracy), to pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Oznacza to, że pracodawca musi potwierdzić pracownikowi na piśmie podstawowe  ustalenia związane z zawarciem umowy o pracę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, co w praktyce sprowadza się do potwierdzenia tego do końca pierwszego dnia pracy pracownika.

Jak pokazują kontrole przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Pracy przepisy te pozwalają w razie kontroli na tłumaczenie, iż pracownicy nie posiadają jeszcze umów o pracę, ponieważ jest to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pracy, i pisemne potwierdzenie zostanie dostarczone pracownikom do końca ich dnia pracy

W 2014 r. w 18 proc. kontrolowanych zakładów PIP ujawniła przypadki nielegalnego zatrudniania. Najczęściej nieprawidłowości dotyczyły powierzenia pracy bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy o pracę i jej warunków oraz niezgłoszeniu osoby zatrudnionej lub wykonującej inną pracę zarobkową do ubezpieczenia społecznego.

Ze sprawozdania PIP wynika także, że nielegalne zatrudnianie jest bardzo łatwe, a obowiązujące regulacje sprzyjają zatrudnianiu w szarej strefie. Odnosi się to zwłaszcza do terminu pisemnego potwierdzenia pracownikowi umowy o pracę i siedmiodniowego czasu na zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia społecznego, co w praktyce
umożliwiają pracę bez dopełnienia tych obowiązków przez dłuższy czas.

Zgodnie z art. 281 pkt 2 Kodeksu pracy kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł. Jednak w praktyce, przy takiej jak obecna regulacji zawartej w art. 29 § 2 Kodeksu pracy, inspektor pracy często nie może nałożyć kary grzywny na pracodawcę na podstawie tego przepisu.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu: "Proponowane zmiany mają polegać na nałożeniu na pracodawcę obowiązku potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków przed dopuszczeniem pracownika do pracy - w sytuacji, gdy umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej. Każdy pracownik wykonujący pracę będzie zatem musiał posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna. Taka zmiana umożliwi inspektorom pracy stwierdzanie nielegalnego zatrudniania pracowników w każdym przypadku, gdy w razie kontroli okaże się, że praca w ramach stosunku pracy jest wykonywana przez osoby, z którymi uprzednio nie zawarto pisemnych umów o pracę ani którym uprzednio nie wydano pisemnego potwierdzenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • ucka(2015-12-28 13:42) Odpowiedz 835

    Nie jestem wyborcą PIS, ale za wprowadzenie wymogu podpisania umowy przed przystąpieniem do pracy, mają duży plus. Brawo, więcej tak słusznych zmian.

  • Instrumentariuszka (2015-12-28 12:35) Odpowiedz 333

    W ten sposób co opisuje Pan Inspektor każdy bogaty Pracodawca może zniewolić totalnie biednego ekonomicznie pracownika. Tak sie już dzieje w szpitalach a nawet w elektrowniach i sklepach. Zatrudnia się tam setki Prezesów lecz zamiast odpowiedniej ilości pracowników , wystawia sie powszechnie darmowe lub prawie darmowe dyżury domowe. Aby było potworniej dyżurujący po wezwaniu musi za darmo dojechać w miejsce pracy własnym pojazdem. Ludzie Ci nie mogą pojechać na Święta ani odwiedzić starszych rodziców. Takie piekło nam PO zgotowało . Niewolnictwo Ekonomiczne. Dziękuje ,że Pan na to zwrócił uwagę.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • to jest dobra zmiana(2015-12-28 14:44) Odpowiedz 304

    Obowiązek spisania umowy przed przystąpieniem do pracy - bardzo mądre rozwiązanie. Proste i skuteczne. Żaden pracodawca nie powie, że go nie stać na kartkę papieru. Mam nadzieje, że jeszcze będzie obowiązek wręczenia jednej kopii pracownikowi.

  • Inspektor Pracy(2015-12-28 12:04) Odpowiedz 195

    Czy uwierzycie Państwo,że w POlsce istnieje oficjalne Niewolnictwo i to zalegalizowane prawnie ! -----tak ,tak art 151ze znaczkiem5 KP. I co RPO na to po mojej u Niego interwencji ? ,otóż wierzy że takie numery jak Jego urzędników zapewnia MPi POS (PO) ,że te -bezpłatne dyżury domowe )-- moga się zdarzać wyjątkowo. Taką interpretacją Ministral postawił się w roli Ustawodawcy !! --hahaha - czy to wynika z brzmienia przepisu?,,,,nie ,,, więc pracodawcy mają to co pisze MPiPS w dupiiiie i korzystają co niemiara, A co robi RPO ? -Nic -dale udaje że deszcz pada --niewolnictwo więc wprowadzono w POlsce tylnymi drzwiami i rozgościło się totalnie i wszechobecnej co widzimy szczególnie przy kolejnych świętach. RPO -przestań być nieudacznikiem. Ludzie potrzebują uczciwego "Trybuna" a nie lawiranta.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • To jest istotne(2015-12-29 16:16) Odpowiedz 132

    Może się jeszcze ktoś weźmie za pracujących emerytów ,którzy zabierają mnóstwo miejsc pracy ludziom naprawdę jej potrzebującym. Jak słyszę że rząd wydaję miliony na walkę z bezrobociem to mi się śmiać chce bo wystarczy tylko zmienić jedną ustawę ograniczającą możliwość pracy ludziom mającym np. więcej niż dwa tysiące emerytury.

  • Paweł(2015-12-28 20:24) Odpowiedz 1321

    A ja powiem z punku widzenia pracodawcy. Przychodzi człowiek mówi że umie robić coś tam. I ja mam mu dać umowę na słowo? A on po 1 dniu powie że nie chce lub co jest częstsze realia odbiegają bardzo mocno od jego słów a oczywiście już należy mu się to owo , badania, bhp, i setki innych rzeczy. Umowa tak ( wszyscy u mnie mają umowy) ale nie z takim bagażem obciążeń DLA PRACODAWCY już od pierwszego dnia pracy. Zapraszam wszystkich panów Inspektorów, wymyślaczy ustaw oraz tym którzy uważają że wszystko im się nalezy a pracodawca to wyzyskiwacz do otworzenia swojej firmy i zatrudnienia kilku pracowników. Wtedy podyskutujemy.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • ALA123(2015-12-29 09:33) Odpowiedz 111

    Tak proste, że aż trudno uwierzyć, że 25 lat trzeba było na to czekać.

  • XYZ(2015-12-28 17:42) Odpowiedz 102

    I koniecznie obowiązek posiadania kopii umowy przez pracownika. Teraz można być przez czas nieokreślony zatrudnionym na czas określony. Oto przykład: w styczniu 2000 roku zawarto z pracownikiem umowę o pracę na czas określony do 31.12.2000. Pracownik nie dostał kopii umowy, miał ją tylko pracodawca. Dobrze się pracowało, więc podłożono w grudniu 2000 nową umowę na miejsce starej, Na czas określony od stycznia 2000 do 31 grudnia 2001. Pracownik dobrze pracował, więc podłożono w grudniu 2001 nową umowę na czas określony, od stycznia 2000 do grudnia 2002...i tak co roku. W 2015 pracownik ciężko zachorował, jest na długotrwałym zwolnieniu, u pracodawcy jest tylko umowa o pracę na czas określony od stycznia 2000 do grudnia 2015. Od 1 stycznia 2016 chory człowiek nie ma pracy. Wszak pracował na czas określony !!!! Umowa u pracodawcy jest tylko jedna. Taaaak , można się upominać, ale wtedy zostawało się od razu bez pracy w malutkiej miejscowości..

  • XYZ(2015-12-28 17:42) Odpowiedz 60

    I koniecznie obowiązek posiadania kopii umowy przez pracownika. Teraz można być przez czas nieokreślony zatrudnionym na czas określony. Oto przykład: w styczniu 2000 roku zawarto z pracownikiem umowę o pracę na czas określony do 31.12.2000. Pracownik nie dostał kopii umowy, miał ją tylko pracodawca. Dobrze się pracowało, więc podłożono w grudniu 2000 nową umowę na miejsce starej, Na czas określony od stycznia 2000 do 31 grudnia 2001. Pracownik dobrze pracował, więc podłożono w grudniu 2001 nową umowę na czas określony, od stycznia 2000 do grudnia 2002...i tak co roku. W 2015 pracownik ciężko zachorował, jest na długotrwałym zwolnieniu, u pracodawcy jest tylko umowa o pracę na czas określony od stycznia 2000 do grudnia 2015. Od 1 stycznia 2016 chory człowiek nie ma pracy. Wszak pracował na czas określony !!!! Umowa u pracodawcy jest tylko jedna. Taaaak , można się upominać, ale wtedy zostawało się od razu bez pracy w malutkiej miejscowości.. ..

  • Inspektor Pracy(2015-12-28 12:05) Odpowiedz 43

    .........Czy uwierzycie Państwo,że w POlsce istnieje oficjalne Niewolnictwo i to zalegalizowane prawnie ! -----tak ,tak art 151ze znaczkiem5 KP. I co RPO na to po mojej u Niego interwencji ? ,otóż wierzy że takie numery jak Jego urzędników zapewnia MPi POS (PO) ,że te -bezpłatne dyżury domowe )-- moga się zdarzać wyjątkowo. Taką interpretacją Ministral postawił się w roli Ustawodawcy !! --hahaha - czy to wynika z brzmienia przepisu?,,,,nie ,,, więc pracodawcy mają to co pisze MPiPS w dupiiiie i korzystają co niemiara, A co robi RPO ? -Nic -dale udaje że deszcz pada --niewolnictwo więc wprowadzono w POlsce tylnymi drzwiami i rozgościło się totalnie i wszechobecnej co widzimy szczególnie przy kolejnych świętach. RPO -przestań być nieudacznikiem. Ludzie potrzebują uczciwego "Trybuna" a nie lawiranta.

  • Kejro(2015-12-29 14:39) Odpowiedz 31

    A jak pracownik nie podejmie pracy po podpisaniu umowy??????? To co wtedy? Proste !. jest pracownikiem i przysługuje mu urlop wypoczynkowy. A że w kodeksie nie ma dyscyplinarki to rozwiązanie umowy może trwać ok 2 miesięcy (pismo , awizo, drugie awizo, 7 dni.). Pracownikowi PRZYSŁUGUJE EKWIWALENT ZA 2 miesiące pracy !. Chytry pracownik pójdzie podpisze umowę u innego pracodawcy, nie podejmie pracy , wystąpi o ekwiwalent, Potem podpisze u kolejnego pracodawcy umowę.....

  • InspektorPracy(2015-12-28 12:06) Odpowiedz 24

    ..Czy uwierzycie Państwo,że w POlsce istnieje oficjalne Niewolnictwo i to zalegalizowane prawnie ! -----tak ,tak art 151ze znaczkiem5 KP. I co RPO na to po mojej u Niego interwencji ? ,otóż wierzy że takie numery jak Jego urzędników zapewnia MPi POS (PO) ,że te -bezpłatne dyżury domowe )-- moga się zdarzać wyjątkowo. Taką interpretacją Ministral postawił się w roli Ustawodawcy !! --hahaha - czy to wynika z brzmienia przepisu?,,,,nie ,,, więc pracodawcy mają to co pisze MPiPS w dupiiiie i korzystają co niemiara, A co robi RPO ? -Nic -dale udaje że deszcz pada --niewolnictwo więc wprowadzono w POlsce tylnymi drzwiami i rozgościło się totalnie i wszechobecnej co widzimy szczególnie przy kolejnych świętach. RPO -przestań być nieudacznikiem. Ludzie potrzebują uczciwego "Trybuna" a nie lawiranta.

  • akap(2015-12-29 00:50) Odpowiedz 25

    Coraz mniej wolności w tym kraju. Ci złodzieje strasznie ostro walczą o nasze pieniądze, jakby im jeszcze było mało. Teraz będę miał problem ze znalezieniem normalnej nieopodatkowanej pracy, bo te mendy zablokują ważną furtkę na unikanie tego chorego systemu.

  • InspektorPracy(2015-12-28 12:08) Odpowiedz 22

    ,,.. Czy uwierzycie Państwo,że w POlsce istnieje oficjalne Niewolnictwo i to zalegalizowane prawnie ! -----tak ,tak art 151ze znaczkiem5 KP. I co RPO na to po mojej u Niego interwencji ? ,otóż wierzy że takie numery jak Jego urzędników zapewnia MPi POS (PO) ,że te -bezpłatne dyżury domowe )-- moga się zdarzać wyjątkowo. Taką interpretacją Ministral postawił się w roli Ustawodawcy !! --hahaha - czy to wynika z brzmienia przepisu?,,,,nie ,,, więc pracodawcy mają to co pisze MPiPS w dupiiiie i korzystają co niemiara, A co robi RPO ? -Nic -dale udaje że deszcz pada --niewolnictwo więc wprowadzono w POlsce tylnymi drzwiami i rozgościło się totalnie i wszechobecnej co widzimy szczególnie przy kolejnych świętach. RPO -przestań być nieudacznikiem. Ludzie potrzebują uczciwego "Trybuna" a nie lawiranta.

  • Grzegorz (2015-12-29 18:00) Odpowiedz 12

    A co jeżeli ktoś nie chce ubezpieczenia społecznego - ma te ubezpieczenie w ....? albo chce pracować, ale w zamian za "coś" - np doładowanie telefonu? lub na zasadzie wymiany np ja mu zrobię stronę www - on mi za to nie wiem - pomaluje ścianę/naprawi auto?

  • XYZ(2015-12-28 17:40) Odpowiedz 00

    I koniecznie obowiązek posiadania kopii umowy przez pracownika. Teraz można być przez czas nieokreślony zatrudnionym na czas określony. Oto przykład: w styczniu 2000 roku zawarto z pracownikiem umowę o pracę na czas określony do 31.12.2000. Pracownik nie dostał kopii umowy, miał ją tylko pracodawca. Dobrze się pracowało, więc podłożono w grudniu 2000 nową umowę na miejsce starej, Na czas określony od stycznia 2000 do 31 grudnia 2001. Pracownik dobrze pracował, więc podłożono w grudniu 2001 nową umowę na czas określony, od stycznia 2000 do grudnia 2002...i tak co roku. W 2015 pracownik ciężko zachorował, jest na długotrwałym zwolnieniu, u pracodawcy jest tylko umowa o pracę na czas określony od stycznia 2000 do grudnia 2015. Od 1 stycznia 2016 chory człowiek nie ma pracy. Wszak pracował na czas określony !!!! Umowa u pracodawcy jest tylko jedna. Taaaak , można się upominać, ale wtedy zostawało się od razu bez pracy w malutkiej miejscowości....

  • Andrzej(2016-01-02 13:18) Odpowiedz 01

    Zmiana pozytywna i zapewne zostanie poparta przez posłów wielu opcji. Moim zdaniem powinno istnieć domniemanie stosunku pracy niezależnie od nazwy umowy i jej formy. Przecież zupełnie logicznym jest domniemanie, że mamy do czynienia ze stosunkiem pracy, na czas nieokreślony, za średnim wynagrodzeniem, na faktycznie wykonywaną pracę. Jeżeli tak nie jest to pracodawca powinien udowodnić PIP, US, ZUS, że jest inaczej i do tego przydatne byłyby pisemne umowy. Doświadczenie życiowe wskazuje na stosunek podporządkowania jako najbardziej odpowiadający pracodawcy czy nieoznaczony okres zatrudnienia bo zazwyczaj trudno przewidzieć moment końcowy zapotrzebowania na pracę konkretnego pracownika. Statystyka nie kłamie stąd łatwo określić średnią płacę.