statystyki

PIP: Firmy wciąż zastępują umowy o pracę kontraktami cywilnoprawnymi

autor: Łukasz Guza09.02.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.02.2016, 08:27
Jako przyczyny nieprawidłowości PIP wymienia m.in. chęć obniżania kosztów pracy.

Jako przyczyny nieprawidłowości PIP wymienia m.in. chęć obniżania kosztów pracy.źródło: ShutterStock

PIP alarmuje – rośnie liczba przypadków nadużywania niepracowniczego zatrudnienia. W 2015 r. nieprawidłowości w tym zakresie ujawniono w ponad 2 tys. firm, przede wszystkim z branży budowlanej, handlowej, usługowej, ochroniarskiej i przetwórstwa przemysłowego. Tylko z planowych kontroli, które objęły 2 tys. przedsiębiorstw zatrudniających 44 tys. osób na umowach cywilnoprawnych, wynika, że 26,7 proc. przeanalizowanych kontraktów ma cechy umowy o pracę.

Jako przyczyny nieprawidłowości PIP wymienia m.in. chęć obniżania kosztów pracy. Przedsiębiorca zatrudniając na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie ponosi m.in. kosztów choroby zatrudnionego, wynagrodzenia urlopowego, nie musi też udzielać zwolnień od pracy, planować czasu pracy i przestrzegać jego norm (a także wymaganego odpoczynku dobowego i tygodniowego). Może także oczywiście oszczędzić na składkach na ubezpieczenie społeczne.

– Do tego katalogu przyczyn dołączyłbym jeszcze także ograniczenie możliwości zakładania związków zawodowych. Trzeba jednak pamiętać, że za te oszczędności firm płaci całe społeczeństwo, bo przecież mniejsze wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trzeba jakoś rekompensować – tłumaczy Bogdan Grzybowski, dyrektor wydziału polityki społecznej, rynku pracy, ubezpieczeń i zdrowia OPZZ.

Częstym powodem nadużywania kontraktów cywilnoprawnych jest także chęć oceny przydatności danej osoby do wykonywania pracy na określonym stanowisku jeszcze przed zawarciem umowy o pracę. Zlecenia pełnią więc coraz częściej rolę umowy na okres próbny. Nie bez znaczenia jest także fakt, że kontrakty takie można łatwo rozwiązywać bez konieczności realizacji procedury przewidzianej dla umów o pracę (m.in. bez uzasadnienia zwolnienia i jego konsultacji ze związkami zawodowymi, co jest wymagane w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony).

Jednocześnie PIP wskazuje, że pracodawcy stosują rozwiązania utrudniające wykazanie, że powinni podpisywać umowy o pracę (np. wzywają zleceniobiorców do pracy tylko wtedy, gdy jest na nią zapotrzebowanie; w ten sposób chcą wykazać, że zatrudnienie nie ma charakteru stałego). Inni z kolei (właściciele małych przedsiębiorstw) nie zdają sobie sprawy z tego, że nie zawsze dopuszczalne jest stosowanie zleceń zamiast etatów.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • XXYYZZ(2016-02-09 09:38) Zgłoś naruszenie 53

  Pracownik najemny, czytaj: niewolnik! Pracodawcy niczym nie różnią się od dawnych właścicieli niewolników, którym wszystko można. Mechanizm pozostał, a zmieniła się jedynie terminologia i proces produkcji. Jeszcze jest rynek pracodawcy, w znacznej części nierozumiejącego jakie są mechanizmy i prawa w relacji pracodawca i pracownik, i jaki to ma wpływ na ekonomię, niezależnie od technologii. PIP ma - jak na dzisiejsze czasy - nieskuteczne narzędzia prawne. A nadrzędnym prawem powinna być podmiotowość pracownika, bo pracownik doceniony, to pracownik efektywny, innowacyjny i lojalny! Pracownik, który ma poczucie bezpieczeństwa [ etat ] oraz bezpieczeństwo ekonomiczne [ godna, adekwatna do wkładu pracy płaca], będzie realizował cele pracodawcy. Ale wówczas nie będzie potrzebna PIP. Kombinacje w pracy dają krótkotrwałe efekty! Ale kto w Polsce wie co to jest KULTURA PRAC?!

  Odpowiedz
 • Obserwator(2016-02-09 09:03) Zgłoś naruszenie 40

  A kto do tego doprowadził ? Jeżeli urzędy wojewódzkie, sądy za ochronę płacą firmom 5-7 zł, to w jaki sposób można zatrudnić na umowę o pracę. W PIP w Białymstoku pracownik ochrony ma 4 zł netto na 1h. Najciemniej pod latarnią !

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2016-02-09 09:33) Zgłoś naruszenie 32

  Pracownik najemny, czytaj: niewolnik! Pracodawcy niczym nie różnią się od dawnych właścicieli niewolników, którym wszystko można. Mechanizm pozostał, a zmieniła się jedynie terminologia i proces produkcji. Jeszcze jest rynek pracodawcy, w znacznej części nierozumiejącego jakie są mechanizmy i prawa w relacji pracodawca i pracownik, i jaki to ma wpływ na ekonomię, niezależnie od technologii. PIP ma - jak na dzisiejsze czasy - nieskuteczne narzędzia prawne. A nadrzędnym prawem powinna być podmiotowość pracownika, bo pracownik doceniony, to pracownik efektywny, innowacyjny i lojalny! Pracownik, który ma poczucie bezpieczeństwa [ etat ] oraz bezpieczeństwo ekonomiczne [ godna, adekwatna do wkładu pracy ] płaca, będzie realizował cele pracodawcy. Ale wówczas nie będzie potrzebna PIP. Kombinacje w pracy dają krótkotrwałe efekty! Ale kto w Polsce wie co to jest KULTURA PRAC?!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • laik(2016-02-09 13:23) Zgłoś naruszenie 02

  Dlaczego PIP uważa zatrudnianie na umowy cywilnoprawne za nieprawidłowość? Przecież to jest jedna z form kodeksowych. Jeżeli pracodawca i pracownik się dogadają to obaj zatrzymają więcej pieniędzy. PIP i związki zawodowe tak pomstują na tą formę zatrudnienia. Pierwsi dlatego, że utrzymują się z budżetu i jak mniej będzie z tytułu takich umów wpływów to oni nie zarobią. Związki dlatego, że ich rola w takich firmach jest zbyteczna i znikoma jeżeli chodzi o wpływ na pracodawcę prywatnego. Co innego w firmie państwowej czyli spółce skarbu państwa gdzie polityczne zarządy obawiają się siły związku bo nie dostana głosów w wyborach. Czy a USA rząd wpieprz się w rynek pracodawcy i pracownika, NIE i dlatego wszelkie kryzysy są krótkotrwałe, bo prywatny biznes szybko się dostosowuje do sytuacji. IM mniej regulacji tym zdrowsza gospodarka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane