statystyki

Przy przejściu części zakładu pracy pracodawca nie musi wskazywać kryterium doboru pracowników

autor: Marcin Frąckowiak17.12.2015, 09:59; Aktualizacja: 17.12.2015, 10:36
CV, rekrutacja, kariera

CV, rekrutacja, karieraźródło: ShutterStock

Spółka energetyczna, będąca głównym dostarczycielem prądu w gminie, zatrudnia ochroniarzy strzegących porządku w oddziałach oraz w jej siedzibie głównej. Wobec tego, że zatrudnianie kilkudziesięciu pracowników ochrony generuje znaczne koszty, podjęto decyzję o zleceniu ochrony oddziałów podmiotowi zewnętrznemu. Zadania te zostały przekazane do realizacji wyłonionej w przetargu firmie, która przejęła także część zatrudnionych w spółce energetycznej. Pięciu pracowników, którzy zajmowali się ochroną głównej siedziby spółki, nie zostało objętych procedurą przejścia zakładu pracy. Jeden z przejętych pracowników, który ochraniał oddział spółki, czuje się dyskryminowany, gdyż uważa, że posiada dłuższy staż pracy niż ochroniarze, którzy pozostali w zatrudnieniu w tej spółce. Zarzuca pracodawcy, że nie wziął tego pod uwagę oraz nie wskazał mu kryterium doboru pracowników do objęcia procedurą przejścia w trybie art. 23 1 kodeksu pracy. Pracownik zamierza pozwać swojego byłego pracodawcę i domagać się odszkodowania z uwagi na naruszenie przez niego zasady równego traktowania w zatrudnieniu (art. 18 3d kodeksu pracy). Czy ma rację?

Zgodnie z art. 231ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Z przepisu tego wynika, że przejście nie musi się odnosić do całego pracodawcy (np. całej spółki), ale może dotyczyć także jego części. W orzecznictwie rozumie się ją jako pewną zorganizowaną całość, na którą składają się określone elementy materialne i majątkowe, system organizacyjny i struktura zarządzania dające możliwość dalszego wykonywania pracy przez pracowników w niej zatrudnionych (por. wyrok Sądu Najwyższego z 29 listopada 2005 r., sygn. akt II PK 391/04). Przez przejście części zakładu pracy należy więc rozumieć przekazanie części zadań i majątku firmy, a w konsekwencji również pracowników, którzy te zadania realizują w ramach stosunków pracy.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane