statystyki

Dyżur pod telefonem nie zawsze płatny. Zobacz, kiedy dostaniesz wynagrodzenie

autor: Agnieszka Brzostek29.06.2015, 07:00; Aktualizacja: 01.07.2015, 14:03
Zasadniczo pracownik nie może odmówić pełnienia dyżuru.

Zasadniczo pracownik nie może odmówić pełnienia dyżuru.źródło: ShutterStock

Za dyżur pod telefonem, podczas którego pracownik wykonywał swoje obowiązki, przysługuje mu czas wolny lub wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe.

Reklama


Reklama


Pracownik musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy tylko w godzinach pracy i dotyczy to także dostępności pod telefonem komórkowym. Oznacza to, że poza wyznaczonymi ramami czasowymi pracownik nie ma obowiązku odbierania telefonu i może go nawet wyłączyć.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli pracodawca powierzy pracownikowi pełnienie dyżuru, czyli zleci mu pracę poza normalnymi godzinami w miejscu przez siebie wskazanym - nie musi być to zakład pracy. Przepis ten dotyczy także dyżuru polegającego na gotowości odebrania telefonu służbowego z firmy. Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 grudnia 2011 r. (sygn. II PK 115/11), dyżurem w wyznaczonym miejscu jest także pozostawanie pracownika w gotowości do wykonywania pracy po wezwaniu go przez pracodawcę za pomocą środków porozumiewania się na odległość ("pod telefonem"), jeżeli pracownik ma obowiązek stawić się do pracy w wyznaczonym czasie.

Kiedy za nieodebranie telefonu służbowego poza godzinami pracy grozi nagana>>

Zasadniczo pracownik nie może przy tym odmówić pełnienia dyżuru, jest on bowiem jednym z obowiązków pracowniczych (wyrok SN z 31 stycznia 1978 r., I PRN 147/77).

Jakie wynagrodzenie za dyżur

Nie zawsze jednak pracownik otrzyma rekompensatę za pełnienie dyżuru pod telefonem. Za czas dyżuru pełnionego w domu przepisy Kodeksu pracy nie gwarantują mu bowiem ani czasu wolnego, ani wynagrodzenia. Jeśli więc dana osoba pozostawała jedynie w gotowości do pracy i nie podejmowała żadnych obowiązków pracowniczych, nic nie dostanie.

Jeżeli jednak pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki - przykładowo gdy przeprowadzi rozmowę służbową z klientem czy podejmie inne czynności pracownicze - dostanie w zamian wolne godziny lub dodatkowe wynagrodzenie. Potwierdził to Sąd Najwyższy, który w wyroku z 31 stycznia 1978 r. (I PRN 147/77) orzekł: „Jeżeli natomiast w czasie dyżuru pracownik wykonywał dodatkowe czynności na rzecz i w interesie pracodawcy, należy czas przeznaczony na ich wykonanie zaliczyć do czasu pracy”.

Czy trzeba odbierać telefony od szefa w czasie urlopu>>

Telefoniczny dyżur pracownika zostanie w tym wypadku potraktowany jako czas pracy, a za dodatkową pracę w godzinach nadliczbowych przysługują specjalne dodatki (jakie, przeczytasz tutaj>>), chyba że zamiast tego pracownik zdecyduje się odebrać czas wolny za przepracowane godziny. Co ważne, jeśli z taka propozycją występuje pracodawca, to wymiar czasu wolnego przysługującego za dyżur musi być o połowę wyższy niż liczba godzin nadliczbowych przepracowanych na dyżurze.

Jednocześnie dyżur telefoniczny nie może naruszać prawa do odpoczynku pracownika - zatrudnionym przysługuje 11 godzin odpoczynku na dobę oraz co najmniej 35 godzin na tydzień. Dlatego dyżur może trwać do 5 godzin na dobę (24 godz. = 8 godz. pracy + 11 godz. nieprzerwanego odpoczynku + 5 godz. ewentualnego dyżuru).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Inspektor Pracy(2015-06-30 17:18) Odpowiedz 70

  Po pierwsze tzw "dyzor domowy mozna zadać tylko w swoistych okolicznościach" .
  PO drugie juz dawno wszystkim Sejmowym POmyleńcom zwracalem w pismach uwagę ,że wprowadzono w POlsce legalne Niewolnictwo wbrew prawu międzynarodowemu.:Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Tadzio(2015-06-30 22:29) Odpowiedz 50

  Pracownik na dyżurze płaci niańce za ewentualną opiekę nad dziećmi, sam nic za dyżur nie dostając, czyli zysk pracodawcy a strata pracownika.

 • qwerty(2015-06-29 10:34) Odpowiedz 22

  A co jeżeli dyżur pod telefonem jest pełniony w domu pracownika? Wynagrodzenie w tym przypadku nie przysługuje.

 • kaks(2016-07-05 16:20) Odpowiedz 10

  Kiedy wreszcie skończą z tym niewolnictwem? Podobno Bruksela się tym zajęła tylko, że trwa to już prawie 2 lata. Chyba ktoś ma nas głęboko gdzieś!

 • luk(2016-03-03 11:43) Odpowiedz 00

  Jeżeli odbiorę połączenie od przełożonego na mój prywatny telefon np. o 14:00 z informacją że mam stawić się w pracy na 15:00, to czy rozpoczęcie takiego dyżuru, i związany z nim czas pracy, mogę uznać za godz. połączenia, czyli 14:00?

 • Murzyn w państwowej firmie(2016-04-29 09:28) Odpowiedz 00

  To wszystko pięknie i ładnie wygląda na papierze jestem zatrudniony w firmie państwowej na pełny etat mój czas pracy to 8 godzin od 7 do 15 a od poniedziałku do piątku potem dyzor domowy od 15 do 23 od poniedziałku do piątku a w sobotę od 7 do 15 łaskawie pozostawiono mi wolna niedzielę mam dodatek w wysokosci uuwaga 100 zl miesiecznie slownie sto zlotych miesiecznie więc jak widać łamane są moje prawa i co z tego kto zabroni pracodawcy na taki proceder?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama