statystyki

Ile będą ważne wstępne badania lekarskie od 2015 roku

autor: Agnieszka Brzostek07.12.2014, 16:00; Aktualizacja: 23.12.2014, 09:02
Koszty badań całkowicie obciążają pracodawcę.

Koszty badań całkowicie obciążają pracodawcę.źródło: ShutterStock

Każdy zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma obowiązek poddawać się badaniom lekarskim. Co ważne, od 2015 r. będą one ważne także przy zmianie pracodawcy, o ile warunki zatrudnienia na nowym stanowisku będą podobne jak na poprzednim.

Reklama


Reklama


Etatowy pracownik musi posiadać aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku i w związku z tym poddaje się trzem rodzajom badań lekarskich, a dokładnie:

 • badaniom wstępnym do pracy,
 • badaniom okresowym,
 • badaniom kontrolnym.

Badania wstępne

Do tej pory każda osoba, zaczynająca pracę na podstawie umowy o pracę, musiała przedstawić nowemu pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające przeprowadzenie badań wstępnych. Zwolnione z tego obowiązku były tylko osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej.

Od kwietnia 2015 roku nowy pracodawca nie będzie musiał już kierować każdego nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy, nie będą im podlegały osoby, które w ciągu 30 dni od zakończenia zatrudnienia w jednej firmie rozpoczną pracę w innym miejscu. Wystarczy, że przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę) stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy u byłego pracodawcy, a nowy potwierdzi, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego zakładu.

Nadal jednak wstępne badanie będzie obowiązkowe dla osób, w tym pracowników młodocianych, przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Chodzi o prace stwarzające duże zagrożenie wystąpienia wypadków przy pracy lub chorób zawodowych - za takie prace uważane są między innymi roboty budowlane, prace na wysokości lub w warunkach narażenia na działanie czynników szkodliwych dla zdrowa (chemicznych lub biologicznych).

Badania okresowe i kontrolne

Natomiast w 2015 roku nie zmienią się zasady przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników. Przeprowadza się je:

 • co 2 lata, jeżeli pracownik jest narażony na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów,
 • co 3 lata, jeżeli w zakładzie pracy panuje gorący mikroklimat (po 45. roku życia badania takie muszą być wykonywane co 2 lata),
 • co 4 lata, jeżeli pracownik stale korzysta z komputera,
 • co 5 lat, w przypadku pracowników biura niekorzystających z komputerów.

Z kolei badaniom kontrolnym podlegają pracownicy, których niezdolność do pracy wyniosła dłużej niż 30 dni.

Kto kieruje i płaci za badania

Nowe przepisy wyraźnie potwierdziły też, że wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie zatrudnionych przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Pracownik, również dopiero rozpoczynający pracę, otrzymuje więc od pracodawcy skierowanie na badania lekarskie, zawierające informacje o stanowisku pracy i związanym z nim zagrożeniami. Wtedy lekarz medycyny pracy określa zestaw koniecznych do wykonania badań i na podstawie ich wyników wydaje pracownikowi orzeczenie o zdolności (lub niezdolności) do pracy. Na orzeczeniu powinien być wskazany termin, w jakim powinny zostać wykonane kolejne badania okresowe.

Koszty badań ponosi zawsze pracodawca. Przeprowadza się je albo w ośrodku medycznym z uprawnieniami medycyny pracy, z którym firma ma podpisaną umowę (pracownik nie płaci wtedy za badania), lub też - w przypadku braku umowy - w dowolnym uprawnionym do tego ośrodku medycznym, a koszty przeprowadzonych badań są potem zwracane pracownikowi.

Ponadto w przypadku badań okresowych i kontrolnych, pracodawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów dojazdu pracownika do placówki medycznej, w której realizowane są badania. Musi też wypłacić mu wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy w związku z badaniami, które w miarę możliwości powinny być przeprowadzane w godzinach pracy.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • dr smith(2014-12-07 21:36) Odpowiedz 52

  dbaja o sitwe lekarzykow

 • naszawiosna(2014-12-07 18:37) Odpowiedz 10

  Patrzcie jak skur.ysyny solidaruchy dbają o polskiego robola.

 • Goguś(2015-04-06 02:01) Odpowiedz 10

  **** wam w dupę ******* minstrom którzy to wymyślili same ****** tam pracują

 • qwerty(2015-03-25 08:56) Odpowiedz 10

  Do zdenerwowanego:
  Badanie kierowcow i badanie do celów sanepid (dawna książeczka zdrowia) może być wykonywane na koszt pracownika. Badanie wstępne ze skierowaniem od pracodawcy - koszt ponosi pracodawca. Jeżeli nie miełeś skierowania to nie trzeba było przynosic badania, bo i tak jest nie ważne. Jeżeli pracodaewca nie chce zwrocic kosztu, a masz dokument - zachowaj go, bo mozesz dochodzic zwrotu przez trzy lata.

 • Michał(2014-12-08 09:36) Odpowiedz 00

  "nowy potwierdzi, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego zakładu"

  Kto to kur*a wymyślił?! Niby jak nowy pracodawca ma sprawdzić warunki pracy w innej firmie? Już widzę jak będą wyglądały ogłoszenia o prace od przyszłego roku: "Przyjmę do pracy z aktualnymi badaniami..". Żenada.

 • zdenerwowany(2015-02-18 10:35) Odpowiedz 00

  Tak tylko pracodawcy za wstępne badania nie chcą zwracać i twierdzą że to w zakresie pracownika

 • BLA(2015-02-25 21:03) Odpowiedz 00

  To zmień pracodawce jak nie chce zwracać kosztów za badania... A najlepiej to idź na badania jak pieniążki otrzymasz. (Pewnie to wyśmiejesz!) Telefonicznie można się dowiedzieć ile to kosztuje. Właśnie tak u mnie jest zrobione. Zaufanie, skoro ma mnie zatrudnić. Jeśli zależy im na pracownikach to płacą, chyba że o nich nie dbają. Dobry to jest taki co zapłaci za Twój dojazd, za koszty które ponosisz. Znajdziesz, jak będziesz chciał.
  Co do artykułu i informacji - nie mam żadnych zastrzeżeń, jak najbardziej ok. Rozumiem doskonale, wprowadzają ułatwienia. Oby tylko niektórzy tego za bardzo nie wykorzystywali...

 • rado(2015-05-05 13:04) Odpowiedz 00

  Dobre udogodnienie dla tych co pracują w kilku spółkach u jednego u jednego właściciela

 • oj joj(2014-12-09 11:03) Odpowiedz 01

  No to prawdziwa "rewolucja" :)))) I jak to po "rewolucji" już widać kłopoty. Choćby dotyczące partycypacji w kosztach badań, skoro kolejny pracodawca będzie korzystał z badań sfinansowanych przez poprzedniego pracodawcę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama