statystyki

Czy firma może mieć własny wzór skierowania na badania lekarskie

autor: Maciej Ambroziewicz05.02.2015, 10:34; Aktualizacja: 05.02.2015, 11:30

Jestem po 2-miesięcznym zwolnieniu lekarskim. Dostałam skierowanie z firmy na badania, które opłaciłam, tyle że lekarz powiedział, że skierowania na badanie, które miałam od pracodawcy, nie może przyjąć, i dał mi obowiązujące. Firma miała na nim tylko przystawić swoją pieczątkę. Niestety, kierowniczka oświadczyła, że kadry mają umowny druk. Co mam zrobić?

W opisanym przypadku pracownik powinien niezwłocznie zgłosić problem w dziale kadr, który wystawił skierowanie, aby osoba reprezentująca pracodawcę wyjaśniła sprawę w placówce medycyny pracy, z którą firma ma podpisaną umowę i albo wydała odpowiednie skierowanie na nowym, wymaganym druku, albo uzgodniła, że doszło do nieporozumienia. W interesie pracodawcy jest jak najszybsze wyjaśnienie sprawy, bowiem pracownik bez ważnego orzeczenia lekarskiego nie powinien zostać dopuszczony do pracy, a wina w postaci braku takiego orzeczenia nie leży w tym przypadku po stronie pracownika.

W myśl art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p., pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską (badania wstępne, okresowe oraz kontrolne). Szczegóły natomiast znajdziemy w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.). Zgodnie z jego par. 4 ust. 1 badania profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, zawierającego:

1) określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane