statystyki

Premier po posiedzeniu rządu: W 2014 r. płaca minimalna będzie wynosić 1680 zł

11.06.2013, 15:17; Aktualizacja: 11.06.2013, 17:58
  • Wyślij
  • Drukuj
Donald Tusk

Donald Tuskźródło: newspix.pl

Stawka najniższego wynagrodzenia na 2014 rok wyniesie 1680 złotych. Tym samym rząd postanowił, że płaca minimalna wzrośnie o kwotę wymuszoną ustawą czyli o 80 złotych - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów.

reklama


Premier zaznaczył, że pojawił się pomysł, by najniższe wynagrodzenie na przyszły rok odrębną ustawą zamrozić. Chodzi o trudną sytuację na rynku pracy. Ostatecznie rząd jednak zdecydował się na podwyżkę o 80 złotych.

Rząd ma teraz czas do 15 czerwca, by przedstawić członkom komisji trójstronnej oficjalną wersję najniższego wynagrodzenia na przyszły rok. Zgody w tej sprawie pomiędzy partnerami społecznymi nie należy oczekiwać.

Przedstawiciele central związkowych domagają się podwyżki o 120 złotych. Tadeusz Chwałka z Forum Związków Zawodowych zaznaczył, że to rozsądna propozycja, gdyż proponowana kwota odpowiadałaby 44 procentom średniego wynagrodzenia.

Pracodawcy twierdzą jednak, że zaproponowana przez związkowców suma jest nierozsądna, Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan podkreśla, że taka podwyżka byłaby szkodliwa dla rynku pracy zwłaszcza w regionach najbiedniejszych.

Partnerzy społeczni z komisji trójstronnej mogą szukać porozumienia jeszcze do 15 lipca. Jeśli pozostaną przy swoich zdaniach, rząd samodzielnie zdecyduje, ile wyniesie najniższe wynagrodzenie w 2014 roku. Musi to zrobić do 15 września.


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:IAR

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 25

  • 1: mark420 z IP: 78.10.98.* (2013-11-20 12:53)

    Ten kraj to padaka,Zasrani politycy biorą premie za to że dobrze niby rządą po 500 tysięcy i potem gadają że pieniędzy nie mają i że dziura w budzecie,tyle co biorą premie i wogle to ludzie by mieli za to podwyżki,jak zwykle im mało,dostajemy pieniądze z unii europejskiej miliardy euro i pierniczą że to dla Polski i zwykłym ludziom,chyba dla nich.Żygać się chce,jesteśmy w europie a zarabiamy nędzne 300,400 euro i jeszcze ci gadają że młodzi dzieci nie chcą robić,,,za co mam starać się o dziecko za te grosze co zarabiamy. Szkoda słów.Żeby niby tą dziurę załatać to czemu Politycy nie zmniejszą sobie pensje tylko zawsze okradają tych biednych Polaków,co i tak ledwo wiążą koniec z koncem.

  • 2: mmmm z IP: 109.107.7.* (2013-09-22 19:59)

    jak te oczy mogą kłamać 80 zł więcej przez cały rok - podatki coś tam będzie
    a co komu da 80 zł więcej jak i tak wszystko pewnie w górę na nowy rok

    Neron za komuny o pracę się przynajmniej nie przejmowałeś i jakoś żyłeś ... zazdroszczę tym dziadką robotę dobrze płatna zawsze znaleźli zawszę wypłacane i każdy wiedział na czym stoi

  • 3: Pacjent z IP: 195.189.54.* (2013-06-12 07:14)

    80zł hahaha zacznie się szaleństwo od nowego roku w Polsce
    To Polski pseudo rząd powinien zarabiać po 80zł bo jak wiadomo do niczego się nie nadają :D

  • 4: exa z IP: 31.183.53.* (2013-06-12 00:01)

    Najwyższy czas aby taki Mordasewicz, Bochniarz również dostawali pensję minimalną a i na to nie zasługują i reszta tych partaczy w sejmie i senacie dostawali pensję minimalną , poza jednym wyjątkiem, dla Rostowskiego i Tuska płaca minimalna to stanowczo za dużo, ci dwaj oszuści i malwersanci powinni oddać wszystko co dostali od momentu kiedy dorwali się do władzy w Polsce

  • 5: exa z IP: 31.183.53.* (2013-06-12 00:01)

    Najwyższy czas aby taki Mordasewicz, Bochniarz również dostawali pensję minimalną a i na to nie zasługują i reszta tych partaczy w sejmie i senacie dostawali pensję minimalną , poza jednym wyjątkiem, dla Rostowskiego i Tuska płaca minimalna to stanowczo za dużo, ci dwaj oszuści i malwersanci powinni oddać wszystko co dostali od momentu kiedy dorwali się do władzy w Polsce

  • 6: Seer z IP: 178.42.183.* (2013-06-11 23:20)

    dlatego nawet ukochana t.ruska tvp zwalnia ludzi na śmieciówki:)

  • 7: emeryt orżniety z IP: 178.212.166.* (2013-06-11 22:05)

    Obłuda szef P-arti O-błudy znowu nas mami obietnicami !!! tak samo przed wyborami było z waloryzacją !! a pózniej wprowadził kwotową !! nędznik i kłamca !! emeryci kwotowo zwaloryzowani " orżnięci " a jest ich 3 mln już się na obłudników nie nabiorą !!

  • 8: contable z IP: 91.193.86.* (2013-06-11 21:12)

    Przed chwilą słuchałem eksperckiego komentarza pana Mordasewicza. Pan Mordasewicz m. in. uważa, że koszty pracodawcy przy zatrudnieniu pracownika na 1600 zł brutto to prawie 3000 zł... Jak śpiewał Kazik Staszewski... czy to głupota, czy już zdrada.

  • 9: 2012 z IP: 83.12.117.* (2013-06-11 19:53)

    hahaha.. ja tez wiem, ż eTusk "obiecuje gruszki na wierzbie".. to cie juz nie oburza? Przypomniec obietnice? Zobowiązania Platformy Obywatelskiej
    1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
    2. Radykalnie podniesiemy place dla budzetówki, zwiekszymy emerytury i renty
    3. Wybudujemy nowoczesna siec autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
    4. Zagwarantujemy bezplatny dostep do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
    5. Uproscimy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulga prorodzinna, zlikwidujemy ponad 200 oplat urzedowych
    6. Przyspieszymy budowe stadionów na Euro 2012
    7. Szybko wypelnimy nasza misje w Iraku
    8. Sprawimy, ze Polacy z emigracji beda chcieli wracac do domu i inwestowac w Polsce
    9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
    10. Podejmiemy rzeczywista walke z korupcja
    ... szczegolnie zabawnie brzmi ta 10) obientnica...hihi
    4 mln okradzionych waloryzacyjnie emerytów-SUKCES