statystyki

Policjanci chcą mieć takie same przywileje, jak zawodowi żołnierze

autor: Bożena Wiktorowska21.02.2013, 07:08; Aktualizacja: 21.02.2013, 08:55
 • Wyślij
 • Drukuj
Okazuje się, że powodem największej niezgody miedzy mundurowymi jest różnica w pomocy finansowej na zakup mieszkania.

Okazuje się, że powodem największej niezgody miedzy mundurowymi jest różnica w pomocy finansowej na zakup mieszkania.źródło: ShutterStock

Policjanci domagają się takich samych uprawnień, jakie przysługują żołnierzom zawodowym. Twierdzą, że skoro obowiązują ich takie same zasady przechodzenia na emeryturę, to również korzyści z pełnienia służby powinny być identyczne.

reklama


Różnice dotyczą nie tylko wysokości uposażenia określonych we wskaźnikach wielokrotności kwoty bazowej, ale także odpraw wypłacanych mundurowym odchodzącym z formacji. Policjant decydujący się na emeryturę po 28,5 roku służby może liczyć na 6-miesięczną odprawę.

– Natomiast żołnierzom zawodowym przysługują 12-miesięczne roczne pobory wypłacane jednorazowo – wylicza Antoni Duda, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.

Okazuje się, że powodem największej niezgody miedzy mundurowymi jest różnica w pomocy finansowej na zakup mieszkania. O ile dofinansowanie na ten cel w przypadku czteroosobowej rodziny policjanta czy funkcjonariusza Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynosi około 16 tys. zł, to żołnierz zawodowy może otrzymać od 340 do 430 tys. zł.

Związkowcom nie podoba się także, że wojskowemu studiującemu zaocznie na studiach wyższych przysługuje 28 dniu urlopu w ciągu roku akademickiego i 21 dni na studiach podyplomowych. Natomiast ustawa o policji nie daje takich uprawnień, a jedynie odsyła do kodeksu pracy. Ten natomiast przewiduje jedynie prawo skorzystania z 21 dni wolnych na ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej i egzaminu.

– Różnice dotyczą także dodatkowego urlopu z tytułu służby i wieku. Na przykład w armii przysługuje 15 dni roboczych, 13 w policji, a w służbach specjalnych już tylko 11 – dodaje Andrzej Szary, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego.

Argumenty związków nie przekonują jednak resortu spraw wewnętrznych.

– Obecnie nie są prowadzone prace zmierzające do zrównania uprawnień służb podległych ministerstwu z uprawnieniami żołnierzy –wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Jednocześnie wyjaśnia, że różnice pomiędzy wojskiem a pozostałymi formacjami wynikają ze specyfiki służby. Odmienne rozwiązania związane np. z dofinansowaniem do mieszkań tłumaczy rozmieszczeniem garnizonów wojskowych (często poza terenami zurbanizowanymi).

– Jeśli chodzi natomiast o odprawy przy odejściu ze służby, informuję, że są one zbliżone – dodaje Małgorzata Woźniak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 140

 • 1: a m z IP: 89.74.198.* (2014-02-19 22:53)

  Policja po 3 latach ma służbę stałą i spokojnie do emeryturki a wojsko jest co roku opiniowane walczy o kolejny kontrakt 2-3 letni a po 12 latach w dupę kopnięci lądują w cywilu bo ustawa dłużej nie pozwala.

 • 2: bela z IP: 83.238.95.* (2013-11-01 14:53)

  policja i wojsko ma sluzyc obywatelom i to ta grupa powinna być najlepiej uposazona a nie ci co siedza i w stolki pierdza.

 • 3: bela z IP: 83.238.95.* (2013-11-01 14:44)

  gdyby nie policja kto by cie bronil baranie .

 • 4: Columbus z IP: 91.146.225.* (2013-08-12 10:59)

  A gdyby tak na tydzień wstrzymać w Polsce funkcjonowanie Policji i Wojska. Myślę, że nasz kraj nawet nie zauważył by braku żołnierzy natomiat bez Policji nastąpił by kompletny paraliż. Na cóż nam w dzisiejszych czasach Wojsko przy takiej technice jak będą nas chcieli załatwić zrobią to przy użyciu kilku bombek i żaden żołnierz nic tu nie pomoże, taka prawda...

 • 5: tez mam zamiar dolaczyc do sluzb z IP: 83.31.146.* (2013-04-18 19:09)

  policjantem i zolnierzem moze zostac kazdy, wiec co was to boli ze komus sie chcialo i ma lepiej od was

 • 6: Kris z IP: 88.220.108.* (2013-03-16 09:05)

  Do Roberta poz 134 Chłopie a kto Ci każe ganiać po poligonie 35 lat i tak się męczyć idż do pracy do cywila będziesz miał same luksusy .Żadnych służb wolne soboty niedziele z rodzinką, za pracę po godzinach same setki, ruchome godziny pracy kiedy Ci pasuje wtedy pracujesz. Urlop tylko w okresie letnim możliwości wyjazdu na wczasy za granicę bez żadnej zgody przełożonych. Obowiązuje Cię tylko kodeks pracy i wszystko zgodnie z kodeksem i prawem w przeciwnym razie pracodawca może Ci nadmuchać.Jak widzisz same superlatywy a emerytura pod palmami.Tak że nawet się nie zastanawiaj. A na mieszkaniu chyba Ci nie zależy i na tych groszowych dopłatach przecież tyle mieszkań jest do sprzedaży tak że można sobie wybierać ile się chce. Po co marnować swoje tak krótkie życie na tej ziemi.

 • 7: robert z IP: 83.9.106.* (2013-03-15 23:20)

  Maestro Duda już załatwił swoim i armii cudną ustawę emerytalną.Będziemy ganiać po poligonach przez 35 lat żeby dostać min emeryturę.Teraz łatwi nam jeszcze 80% za zwolnienia lekarskie.Panie Duda pokaż pan w mediach i porównaj ilość zwolnień lekarskich wystawionych dla policjantów jak i dla żołnierzy.PRZEPAŚĆ!!!Tabela opublikowana została choćby w tej gazecie...Tak szczerze...My też nie chcemy żeby nas żołnierzy pakowali do jednego wora z policjantami bo niema takiej ustawy w żadnym kraju na świecie...

 • 8: kazek z IP: 83.9.106.* (2013-03-15 22:46)

  Co za kur...ściema!!!Ten pajac Duda robi sobie jakieś jaja z tymi odpr.mieszkaniowymi.Panie Dupa powiedz ludziom prawdę a prawda jest taka że od zarania dziejów policjant dostawał i nadal dostaje co miesiąc kasę za brak mieszkania na wszystkich członków rodziny i w ten o to sposób mógł sobie nazbierać niezłą kaskę służąc np.ponad 25 lat.Żołnierz dostawał tą kasę dopiero po wyjściu do cywila.Te 400000zł to wierutne kłamstwa.Tabela odpraw mieszk.jest dostępna na str.WAM.

 • 9: Aga z IP: 78.131.137.* (2013-03-15 09:06)

  Wszystko tyko tak pięknie wygląda na papierze a rzeczywistość jest inna ...
  Radzę się zastanowić tym co oskarżają Polską Armię i mówią że powinni ją zlikwidować!!! Bo zapewne te osoby nigdy nie były w wojsku a na wypadek zagrożenia pierwsze schowałyby się :)

 • 10: Anonim z IP: 178.36.138.* (2013-03-14 08:02)

  Porównajmy ilu zołnierzy a ilu Policjantów zgineło w ostatnim czasie to samo sie nasunie na myśl, po drugie żołnierze dla kasy sami wyjeżdżają na misje zagraniczne gdzie tak naprawde większość to misje pokojowe, przywożą kupe kasy do tego licza im za rok służby za granicą 2 lata lub 1,5 w kraju dostaja pensje w kraju plus te kasę z misji, a Policjant nie dość ze naraża się każdego dnia bo sie nie koszaruje jak wojsko to jeszcze jeździ szrotem co się może rozsypac a jaka sie już rozsypie to zazwyczaj ginie na służbie, gdzie go społeczeństwo obwinia za wypadek a jest to poprostu wina sprzetu, który tylko pozornie jest naprawiony a to kupa złomu a pomimo to i tak mają dopłaty do mieszkań na poziomie 300 do 400 tysiuaków toż to skandal

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama