Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat, wymiar jego urlopu wyniesie 20 dni. Jeśli zaś ma co najmniej 10-letni staż, należy mu się 26 dni urlopu wypoczynkowego. Tak wynika z art. 154 kodeksu pracy.
O wymiarze wypoczynku decyduje ogólny okres zatrudnienia, a nie staż pracy u aktualnego pracodawcy. Dla ustalenia stażu urlopowego liczy się wszystkie okresy zatrudnienia, niezależnie od tego, czy były miedzy nimi jakieś przerwy i jak długo one trwały. Także udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą są zaliczane do okresów pracy w Polsce (w zakresie uprawnień pracowniczych).
Na staż urlopowy składa się też czas, w którym pracownik nie świadczył pracy. Zgodnie z art. 155 k.p. uzupełnia się go bowiem o czas nauki. Przykładowo za ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, można dopisać przewidziany programem czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata.
Im bardziej zaawansowane wykształcenie zdobędzie pracownik, tym szybciej powiększy sobie staż urlopowy. I tak stosownie do treści art. 155 k.p. do okresów zatrudnienia wlicza się z tytułu ukończenia: średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, a średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat. Z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej staż urlopowy powiększa się o 4 lata, a w przypadku szkoły policealnej o 6 lat. Za studia wyższe niezależnie od tego, czy pracownik uzyska tytuł licencjata, czy magistra, będzie mógł dopisać sobie 8 lat.
Okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Podejmujący pierwszą pracę za ukończenie ogólniaka i studiów na starcie kariery nie będzie więc legitymował się 12-letnim okresem pracy, na podstawie którego ustala się wymiar urlopu. Taka osoba będzie miała zaliczony najkorzystniejszy wariant (czyli 8-letni staż za studia wyższe).
Nie tylko okresy nauki mają wpływ na wymiar urlopu. Zalicza się do nich także m.in. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, czas pobierania uposażenia poselskiego oraz okres służby wojskowej.
Natomiast czas prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek nie jest zaliczany do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika.